První skupina migrantů z vyhořelého řeckého tábora Moria dorazila tento týden do německého Hannoveru. Jedná se o skupinu 139 osob, především dětí s vážnými zdravotními problémy bez doprovodu. Informoval o tom web Deutsche Welle.
Nejméně jednapadesát migrantů dorazilo z detenčního tábora Moria, další běženci jsou z jiných přeplněných řeckých táborů. Náměstek řeckého ministra pro migraci Giorgos Koumoutsakos uvedl, že se jednalo o první přemísťovací let poté, co po úmyslném zapálení vyhořel největší uprchlický tábor v zemi.
Německá vláda souhlasila s přijetím až 150 dětí poté, co byl řecký tábor zničen. Stalo se tak v rámci evropského závazku přijmout čtyři stovky dětí. V letošním roce bylo z Řecka do Německa dopraveno 713 lidí včetně 104 nezletilých bez doprovodu a 142 dětí se zdravotními problémy. Příchozí by měli být rozděleni mezi několik německých států na základě rodinných vazeb a zvláštních zdravotnických potřeb.
Projev soucitu, ne dlouhodobé řešení
Podle německé kancléřky Angely Merkelové bylo přijetí dětí ze zničeného tábora projevem soucitu, ale nepředstavuje dlouhodobé řešení.
„V posledních dnech jsme viděli hrozivé obrázky... Z Lesbosu, členského státu Evropské unie. Věřím, že bylo správné, že tam Německo jednalo a poskytlo humanitární pomoc, i když víme, že to není udržitelné řešení problému,“ řekla zákonodárcům ve středu Merkelová.
Německá kancléřka také uvedla, že je „vděčná“ za nedávný návrh Evropské komise. „Jde o řešení skutečně komplikovaného problému, který nás nebude zaměstnávat jen dva nebo tři roky, ale celé následující desetiletí, jak předpokládám,“ řekla.
„Pokud nebudeme pokračovat v otázce migrace na společném základě, pak to bude velkou zátěží pro schopnost Evropy jednat,“ dodala.
Její poselství podpořil také spolkový ministr zahraničních věcí Michael Roth, který apeloval na členské státy EU, aby zachovaly otevřenou mysl směrem k reformě evropského azylového zákona. „Pokud se přestaneme snažit hledat společná a evropská řešení, nacionalisti a populisti nakonec zvítězí,“ uvedl Roth v Bundestagu.
Roth rovněž řekl, že znovusjednocení země před třiceti lety dalo Německu zvláštní závazek. „Vyvíjíme zvláštní úsilí pro sjednocenou, soudružnou a suverénní Evropu.“