Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila hodnocení léku proti covidu od americké farmaceutické společnosti Merck & Co. Podle výsledků klinických testů zveřejněných na začátku měsíce toto nové antivirotikum po nákaze koronavirem snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na polovinu.
Pokud by EMA schválila použití přípravku molnupiravir, stal by se prvním ústně podávaným lékem proti covidu v Evropské unii. Byl by také prvním přípravkem pro léčbu pacientů s mírným průběhem nemoci, zatímco dosavadní léky jsou určeny zejména lidem s těžkým průběhem, uvedla agentura Reuters.
Pilulky proti covidu mají být vstupenkou do normálního života. Kdo na nich pracuje?
Vedle nejrůznějších vakcín pracují vědci po celém světě také na jiných medikamentech, které mají potlačit dopady covidu. Mezi nejslibnější podle expertů patří koronavirové pilulky – prášky, které by si vzal člověk při infekci a během několika dní se zotavil. Zda budou takové pilulky účinné, se lidstvo zřejmě dozví už na podzim.
„Pohodlný a relativně levný lék by se mohl dostat k výrazně většímu počtu rizikových pacientů s covidem ve srovnání s těžkopádnou léčbou protilátkami, která je momentálně aplikována,“ uvádí o antivirotiku molnupiravir s odvoláním na experty list The New York Times.
Pilulku objednaly už čtyři státy
Merck vyrábí lék společně s firmou Ridgeback Biotherapeutics. O schválení léčby jejich přípravkem požádaly americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) 11. října. Panel expertů by lék měl hodnotit v listopadu.
Společnost Merck už má smlouvu s americkou federální vládou na dodávku prášků pro léčbu 1,7 milionu lidí v celkové hodnotě 1,2 miliardy dolarů (26,4 miliardy korun). Dodavatelskou smlouvu již Merck podepsal také s Británií, Malajsií nebo Singapurem.
Merck je první firmou, která přišla s výsledky klinických testů u své antivirové pilulky, na podobných lécích ale pracuje řada dalších společností. Společnost Pfizer nedávno zahájila klinické studie dvou svých antivirotik, na pilulkách proti covidu pracují rovněž společnosti Atea Pharmaceuticals nebo švýcarská firma Roche.