Vedle nejrůznějších vakcín pracují vědci po celém světě také na jiných medikamentech, které mají potlačit dopady covidu. Mezi nejslibnější podle expertů patří koronavirové pilulky – prášky, které by si vzal člověk při infekci a během několika dní se zotavil. Zda budou takové pilulky účinné, se lidstvo zřejmě dozví už na podzim.
V USA už pilulky několika pacientům podali. Byla mezi nimi i 44letá diabetička Miranda Kellyová, kterou covid přikoval na jednotku intenzivní péče, a také její manžel Joe. Netušili přitom, zda dostávají antivirální přípravek, anebo placebo.
„Nevím, jestli to byl ten medikament, ale opravdu jsem měla pocit, že ano,“ sdělila Kellyová pro americkou CNN. „Přišlo mi, že jsem se zotavila velmi rychle,“ dodala.
Pokud by člověk začal brát antivirální pilulky krátce po infekci koronavirem, měl by se vyhnout vážným dopadům covidu a zotavit se během několika dní. Medikamenty by měly rovněž oslabit schopnost viru šířit se dál. Alespoň v takový scénář vědci doufají.
Antivirální léky už pomáhají mimo jiné v boji s HIV či chřipkou. Teď chtějí vědci poznatky z jejich vývoje zužitkovat také v boji proti koronavirové pandemii. Nejblíže uvedení na trh jsou v současnosti tři různé druhy léků proti covidu:
- medikament od farmaceutické společnosti Merck & Co. a Ridgeback Biotherapeutics s názvem molnupiravir
- pilulka s pracovním názvem PF-07321332 od Pfizeru
- antivirální přípravek AT-527 od Roche a společnosti Atea Pharmaceuticals
Všechny tři léky se snaží potlačit schopnost viru se v lidském těle replikovat. Také loni zprofanovaný lék remdesivir je antivirální, pacientům byl ale podáván nitrožilně a efektivita takové léčby nebyla nikdy stoprocentně potvrzená. To nové antivirální medikamenty se budou zřejmě prodávat ve formě pilulek, což by mělo léčbu zpřístupnit pro širokou masu lidí.
Zda bude některý z výše zmíněných léků skutečně schopný účinně bojovat s covidem, bude jasné už brzy. Vědci očekávají výsledky klinických studií ještě letos, pravděpodobně na rozhraní podzimu a zimy.
Pokud by testování pilulek dopadlo dobře, farmaceutické společnosti by je pravděpodobně začaly vyrábět ve velkém. Společnost Merck & Co už oznámila, že v případě úspěšných testů zvládne vyrobit zhruba deset milionů balení léků do konce roku. Americký prezident Joe Biden ostatně v červnu pro Spojené státy zamluvil 1,7 milionu kusů antivirálního molnupiraviru, který zmíněná firma vyvíjí.
„Jen pomyslete. Mohli byste dát pilulku každému v domácnosti, každému ve škole. Možná tu mluvíme o návratu do normálního života,“ komentovala pro CNN lékařka Elizabeth Dukeová, odbornice na infekční nemoci ze Seattlu.