Do oběhu se dostaly padělané bankovky, varuje policie. Podívejte se, jak je rozeznat
pilulka
Výpis příspěvků ke štítku „pilulka“
Revoluce v hormonální antikoncepci? Speciální gel pro muže má skvělé účinky, odhaluje studie
Obavy z nechtěného otěhotnění se mohou v blízké budoucnosti zase o něco snížit. Vedle klasické hormonální antikoncepce pro ženy, tělísek či kondomu, by se brzy mohl začít užívat i speciální gel pro muže. Nejnovější hormonální mužská antikoncepce má podle dosavadních výsledků studie rychlé účinky a skvělé výsledky.
Ponížení a šikana. Polka si vzala potratovou pilulku, policisté ji nutili nahou dělat dřepy
Ponižování, šikana a jednání, jako by byla zločincem nejtěžšího kalibru, zažila paní Joanna z Krakova ze strany tamějších policistů. Důvod? Vzala si potratovou pilulku, píše web polské televize TVN24.
„Pilulky po“ pro znásilněné Ukrajinky: Nechci žít, říká jedna z nich. Hnutí pobouřilo
Češi pomáhající na Ukrajině zaznamenali, že v zemi sužované válkou potřebují pro znásilněné ženy takzvanou „nouzovou antikoncepci“. Jde například o lék Postinor, který se užívá po nechráněném pohlavním styku a zabrání nechtěnému těhotenství. Organizace jako Člověk v tísni nebo Lékaři bez hranic ale zatím prý takovou poptávku nezaznamenaly. Přesto se v Česku okamžitě strhla lavina pomoci.
Volby ve Francii, USA i české předsednictví v Radě EU. Co svět čeká v roce 2022?
Zlomovými událostmi protkaný rok 2021 končí, ani v roce 2022 ale nebude nouze o přelomové chvíle. Ve Francii budou například volit prezidenta, v USA zase občané rozhodnou o složení Kongresu. Česko se pak v druhé půlce roku ujme předsednictví v Radě Evropské unie. A rušno bude také ve vesmíru.
Očkování je na omikron krátké. Izrael zvažuje místo dalších dávek promoření obyvatel
Izrael podobně jako zbytek světa svádí lítý boj s novou variantou koronaviru. Země na východním pobřeží Středozemního moře měla dosud nálepku premianta, který si skvěle poradil s předešlými mutacemi a stihl přitom očkovat velkou část populace. Situace se však začíná měnit. Izrael hlásí čím dál více nakažených a zvažuje i změnu taktiky. Místo dalších dávek očkování by mohl začít sázet na promoření obyvatel.
Končí druhý rok v pandemii. Optimismus z očkování vyprchal, opatření zůstala
Lidstvo má za sebou další koronavirový rok. A stejně jako loni je závěr jedné pandemické etapy patový a plný skepse. V lednu svět začal masově očkovat a kdekdo vyhlížel konec restrikcí, jenže po půlroce optimismus z očkování vyprchal a s prosincem se státy v čele s Evropou znovu ocitly v koronavirových kleštích. Jak se vyvíjel pandemický rok?
S pilulkou od Pfizeru opatrně. V kombinaci s jinými léky na covid může být nebezpečná
Navzdory mnohým obavám procházejí veškeré vakcíny a léky na covid přísným hodnotícím řízením. Experti nyní v souvislosti s pilulkou paxlovid od Pfizeru, která je již schválená v USA i v Evropské unii, vznesli obavu, že může mít v kombinaci s jinými medikamenty vážné vedlejší účinky. Potíž je v tom, že často jde o léky, které se také užívají proti covidu.
EMA schválila i druhou pilulku proti covidu. Je od Pfizeru, má mít účinnost až 90 procent
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek schválila pro nouzové užití prášek proti covidu od společnosti Pfizer s názvem paxlovid. Stalo se tak zhruba tři týdny poté, co EMA předběžně schválila v určitých případech podávání pilulky molnupiravir od firmy Merck.
Zklamání. Pilulka proti covidu od Mercku je méně účinná, než se čekalo
Antivirotikum americké firmy Merck určené pro léčbu COVID-19, jež se podává ve formě pilulky, je méně účinné, než se původně předpokládalo. Podle agentury Reuters to ukazují nová data z klinických výzkumů, které firma zveřejnila v pátek. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) látku nicméně ve své páteční předběžné zprávě označil za účinnou. Doporučil však, aby se nepodávala těhotným ženám. Od svého poradního orgánu si rovněž vyžádal posudek o tom, zda léčivo teoreticky nemůže způsobovat vznik nových nebezpečných variant koronaviru.
Změní pilulky proti covidu pravidla pandemie? Jsou levné a efektivní, má to ale háček
Pilulky proti covidu mohou člověka uchránit před hospitalizací a těžkým průběhem nemoci. Zatímco řada odborníků vkládá do tohoto nového nástroje boje s pandemií velké naděje, státy prozatím váhají, jak s medikamenty naložit. Kdo na pilulkách pracuje? Kdo si je už objednal? A kdy mohou být v boji s covidem opravdu efektivní?
Nadějný lék na covid: EMA dala zelenou další pilulce, ale jen pro část pacientů
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se v pátek vyslovila pro léčbu covidu u některých pacientů pilulkou vyvinutou farmaceutickou společností Merck. Lék s názvem molnupiravir zatím nedostal plnohodnotné povolení, podle EMA jej ale lze začít podávat dospělým lidem, kteří po nákaze koronavirem zvládají sami dýchat, ovšem panuje u nich riziko těžkého průběhu onemocnění. Unijní agentura také ohlásila, že začala posuzovat obdobnou pilulku od společnosti Pfizer.
Další úspěšná covidová pilulka. Riziko hospitalizace sníží lék Pfizeru o 89 procent
Antivirální pilulka proti covidu, kterou vyvíjí společnost Pfizer, snižuje podle klinických studií riziko hospitalizace a těžkého průběhu nemoci o 89 procent. Testy podle firmy dopadly tak dobře, že je Pfizer předčasně ukončil. Po léku od firmy Merck tak jde o druhou pilulku, která může v budoucnu pomoci v boji s covidem.