CNN Prima News pilulka

pilulka

Výpis příspěvků ke štítku „pilulka“

„Pilulky po“ pro znásilněné Ukrajinky: Nechci žít, říká jedna z nich. Hnutí pobouřilo

9. dubna 2022 00:17

Češi pomáhající na Ukrajině zaznamenali, že v zemi sužované válkou potřebují pro znásilněné ženy takzvanou „nouzovou antikoncepci“. Jde například o lék Postinor, který se užívá po nechráněném pohlavním styku a zabrání nechtěnému těhotenství. Organizace jako Člověk v tísni nebo Lékaři bez hranic ale zatím prý takovou poptávku nezaznamenaly. Přesto se v Česku okamžitě strhla lavina pomoci.

Očkování je na omikron krátké. Izrael zvažuje místo dalších dávek promoření obyvatel

31. prosince 2021 14:03

Izrael podobně jako zbytek světa svádí lítý boj s novou variantou koronaviru. Země na východním pobřeží Středozemního moře měla dosud nálepku premianta, který si skvěle poradil s předešlými mutacemi a stihl přitom očkovat velkou část populace. Situace se však začíná měnit. Izrael hlásí čím dál více nakažených a zvažuje i změnu taktiky. Místo dalších dávek očkování by mohl začít sázet na promoření obyvatel.

Končí druhý rok v pandemii. Optimismus z očkování vyprchal, opatření zůstala

28. prosince 2021 14:48

Lidstvo má za sebou další koronavirový rok. A stejně jako loni je závěr jedné pandemické etapy patový a plný skepse. V lednu svět začal masově očkovat a kdekdo vyhlížel konec restrikcí, jenže po půlroce optimismus z očkování vyprchal a s prosincem se státy v čele s Evropou znovu ocitly v koronavirových kleštích. Jak se vyvíjel pandemický rok?

S pilulkou od Pfizeru opatrně. V kombinaci s jinými léky na covid může být nebezpečná

28. prosince 2021 06:57

Navzdory mnohým obavám procházejí veškeré vakcíny a léky na covid přísným hodnotícím řízením. Experti nyní v souvislosti s pilulkou paxlovid od Pfizeru, která je již schválená v USA i v Evropské unii, vznesli obavu, že může mít v kombinaci s jinými medikamenty vážné vedlejší účinky. Potíž je v tom, že často jde o léky, které se také užívají proti covidu.

Zklamání. Pilulka proti covidu od Mercku je méně účinná, než se čekalo

26. listopadu 2021 20:42

Antivirotikum americké firmy Merck určené pro léčbu COVID-19, jež se podává ve formě pilulky, je méně účinné, než se původně předpokládalo. Podle agentury Reuters to ukazují nová data z klinických výzkumů, které firma zveřejnila v pátek. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) látku nicméně ve své páteční předběžné zprávě označil za účinnou. Doporučil však, aby se nepodávala těhotným ženám. Od svého poradního orgánu si rovněž vyžádal posudek o tom, zda léčivo teoreticky nemůže způsobovat vznik nových nebezpečných variant koronaviru.

Nadějný lék na covid: EMA dala zelenou další pilulce, ale jen pro část pacientů

19. listopadu 2021 19:43

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se v pátek vyslovila pro léčbu covidu u některých pacientů pilulkou vyvinutou farmaceutickou společností Merck. Lék s názvem molnupiravir zatím nedostal plnohodnotné povolení, podle EMA jej ale lze začít podávat dospělým lidem, kteří po nákaze koronavirem zvládají sami dýchat, ovšem panuje u nich riziko těžkého průběhu onemocnění. Unijní agentura také ohlásila, že začala posuzovat obdobnou pilulku od společnosti Pfizer.

Pilulky proti covidu mají být vstupenkou do normálního života. Kdo na nich pracuje?

29. září 2021 09:36

Vedle nejrůznějších vakcín pracují vědci po celém světě také na jiných medikamentech, které mají potlačit dopady covidu. Mezi nejslibnější podle expertů patří koronavirové pilulky – prášky, které by si vzal člověk při infekci a během několika dní se zotavil. Zda budou takové pilulky účinné, se lidstvo zřejmě dozví už na podzim.