CNN Prima News pilulka

pilulka

Výpis příspěvků ke štítku „pilulka“

„Pilulky po“ pro znásilněné Ukrajinky: Nechci žít, říká jedna z nich. Hnutí pobouřilo

Češi pomáhající na Ukrajině zaznamenali, že v zemi sužované válkou potřebují pro znásilněné ženy takzvanou „nouzovou antikoncepci“. Jde například o lék Postinor, který se užívá po nechráněném pohlavním styku a zabrání nechtěnému těhotenství. Organizace jako Člověk v tísni nebo Lékaři bez hranic ale zatím prý takovou poptávku nezaznamenaly. Přesto se v Česku okamžitě strhla lavina pomoci.

Očkování je na omikron krátké. Izrael zvažuje místo dalších dávek promoření obyvatel

Izrael podobně jako zbytek světa svádí lítý boj s novou variantou koronaviru. Země na východním pobřeží Středozemního moře měla dosud nálepku premianta, který si skvěle poradil s předešlými mutacemi a stihl přitom očkovat velkou část populace. Situace se však začíná měnit. Izrael hlásí čím dál více nakažených a zvažuje i změnu taktiky. Místo dalších dávek očkování by mohl začít sázet na promoření obyvatel.

S pilulkou od Pfizeru opatrně. V kombinaci s jinými léky na covid může být nebezpečná

Navzdory mnohým obavám procházejí veškeré vakcíny a léky na covid přísným hodnotícím řízením. Experti nyní v souvislosti s pilulkou paxlovid od Pfizeru, která je již schválená v USA i v Evropské unii, vznesli obavu, že může mít v kombinaci s jinými medikamenty vážné vedlejší účinky. Potíž je v tom, že často jde o léky, které se také užívají proti covidu.

Zklamání. Pilulka proti covidu od Mercku je méně účinná, než se čekalo

Antivirotikum americké firmy Merck určené pro léčbu COVID-19, jež se podává ve formě pilulky, je méně účinné, než se původně předpokládalo. Podle agentury Reuters to ukazují nová data z klinických výzkumů, které firma zveřejnila v pátek. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) látku nicméně ve své páteční předběžné zprávě označil za účinnou. Doporučil však, aby se nepodávala těhotným ženám. Od svého poradního orgánu si rovněž vyžádal posudek o tom, zda léčivo teoreticky nemůže způsobovat vznik nových nebezpečných variant koronaviru.

Nadějný lék na covid: EMA dala zelenou další pilulce, ale jen pro část pacientů

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se v pátek vyslovila pro léčbu covidu u některých pacientů pilulkou vyvinutou farmaceutickou společností Merck. Lék s názvem molnupiravir zatím nedostal plnohodnotné povolení, podle EMA jej ale lze začít podávat dospělým lidem, kteří po nákaze koronavirem zvládají sami dýchat, ovšem panuje u nich riziko těžkého průběhu onemocnění. Unijní agentura také ohlásila, že začala posuzovat obdobnou pilulku od společnosti Pfizer.