reklama

První pomoc pro psy II. - Zjištění zdravotního stavu

V minulém článku o Obecných zásadách poskytování první pomoci jsme si řekli jak postupovat v případě, že pes potřebuje poskytnout první pomoc. 

reklama

V minulém článku o Obecných zásadách poskytování první pomoci jsme si řekli jak postupovat v případě, že pes potřebuje poskytnout první pomoc.

Abychom psu mohli správně poskytnout první pomoc, musíme vyhodnotit, v jakém stavu se nachází, aby mu mohla být poskytnuta adekvátní pomoc.

Pokud pes leží bezvládně na zemi, je nutné zjistit následující: 

  • známky vědomí – oslovením psa, poplácáním, štípnutím do pysku, ucha zjistíme, zda je pes při vědomí anebo bezvědomí. Pokud žádným způsobem nereaguje (nepohne hlavou, packou, neotevře oko na způsobené podněty) je pes v bezvědomí. 

Pokud je pes v bezvědomí, je nutný okamžitý transport k veterinárnímu lékaři. Pokud pes jeví známky vědomí, ale není schopen chůze a pohybu, stav je velice vážný a též psa neprodleně převážíme k veterináři.

  • vitální funkce – pokud je pes v bezvědomí, zjišťujeme, zda jsou zachované životní funkce- zda pes dýchá anebo nedýchá. Tím pádem zda je, nebo není zachovaná srdeční činnost. Dech ověříme přiložením ucha k čenichu psa – slyšíme a cítíme vydechovaný vzduch a zároveň ruku pokládáme na hrudní koš, abychom cítili pohyby hrudního koše při nádechu a výdechu.

Pokud pes dýchá a je v bezvědomí, je na místě neprodlený převoz k veterinárnímu lékaři. V případě, že pes nedýchá, jedná se o zástavu srdeční činnosti a je nutné zahájit resuscitaci (dozvíte se v dalším článku).

  • Další zranění + pravděpodobná příčina stavu psa - pokud jsme zjistili stav vědomí/bezvědomí a vitální funkce, je nutné zjistit další zranění psa, která mohou být příčinou stavu, ve kterém se nachází a které ho mohou přímo ohrožovat na životě.

Psa důkladně prohlédneme a zranění ošetříme od nejvážnějších po nejméně vážná.
Pokusíme se vyhodnotit pravděpodobnou příčinu zranění anebo stavu, ve kterém se pes nachází, a následně o situaci uvědomíme veterinárního lékaře. Je nutné sdělit všechny známé okolnosti, i když se zdají jako nepodstatné, protože mohou ve skutečnosti hrát velkou roli při diagnostice anebo správném způsobu léčby.

Dalším faktorem pro vyhodnocení zdravotního stavu psa jsou fyziologické hodnoty, které by měl znát každý majitel a umět je správně vyhodnotit.

O fyziologických hodnotách se dočtete v příštím díle.

Zuzana Wildmannová První pomoc pro psy
Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi a lektor první pomoci, akreditovaný zkouškou MŠMT.

Hlavní zprávy

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Známého fotbalistu v Turecku viní z vraždy. Bývalý reprezentant je po střelbě na útěku

Turecká média v pondělí informovala o tom, že bývalý fotbalista Fenerbahce a Besiktas Sezer Öztürk měl být zapleten do střelby, při níž minulý týden zemřel jeden člověk a čtyři další byli zraněni. Pětatřicetiletý Ozturk se 19. září dostal do rvačky na silnici a podle svědků pak bývalý hráč Superligy začal střílet na skupinu lidí. Vše se stalo poblíž istanbulské čtvrti Sile.

reklama

Domácí zpravodajství

Výbuch v Litovli mohla způsobit výroba drog, připouští policie. Nešlo by o první případ

I přesto, že obyvatelé vybuchlého domu v Litovli odmítají, že by uvnitř byla varna drog, policisté se zabývají i touto vyšetřovací verzí. Scénář podobných případů je většinou stejný – výbuch, který se ozve zpravidla uprostřed noci, pak do bytu vstoupí policisté a odhalí varnu pervitinu. Práce s chemikáliemi je kromě toho, že je nelegální, velmi nebezpečná. A to i s ohledem na to, že drogy často připravují právě jejich uživatelé.

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama