reklama

První pomoc pro psy II. - Zjištění zdravotního stavu

V minulém článku o Obecných zásadách poskytování první pomoci jsme si řekli jak postupovat v případě, že pes potřebuje poskytnout první pomoc. 

reklama

V minulém článku o Obecných zásadách poskytování první pomoci jsme si řekli jak postupovat v případě, že pes potřebuje poskytnout první pomoc.

Abychom psu mohli správně poskytnout první pomoc, musíme vyhodnotit, v jakém stavu se nachází, aby mu mohla být poskytnuta adekvátní pomoc.

Pokud pes leží bezvládně na zemi, je nutné zjistit následující: 

  • známky vědomí – oslovením psa, poplácáním, štípnutím do pysku, ucha zjistíme, zda je pes při vědomí anebo bezvědomí. Pokud žádným způsobem nereaguje (nepohne hlavou, packou, neotevře oko na způsobené podněty) je pes v bezvědomí. 

Pokud je pes v bezvědomí, je nutný okamžitý transport k veterinárnímu lékaři. Pokud pes jeví známky vědomí, ale není schopen chůze a pohybu, stav je velice vážný a též psa neprodleně převážíme k veterináři.

  • vitální funkce – pokud je pes v bezvědomí, zjišťujeme, zda jsou zachované životní funkce- zda pes dýchá anebo nedýchá. Tím pádem zda je, nebo není zachovaná srdeční činnost. Dech ověříme přiložením ucha k čenichu psa – slyšíme a cítíme vydechovaný vzduch a zároveň ruku pokládáme na hrudní koš, abychom cítili pohyby hrudního koše při nádechu a výdechu.

Pokud pes dýchá a je v bezvědomí, je na místě neprodlený převoz k veterinárnímu lékaři. V případě, že pes nedýchá, jedná se o zástavu srdeční činnosti a je nutné zahájit resuscitaci (dozvíte se v dalším článku).

  • Další zranění + pravděpodobná příčina stavu psa - pokud jsme zjistili stav vědomí/bezvědomí a vitální funkce, je nutné zjistit další zranění psa, která mohou být příčinou stavu, ve kterém se nachází a které ho mohou přímo ohrožovat na životě.

Psa důkladně prohlédneme a zranění ošetříme od nejvážnějších po nejméně vážná.
Pokusíme se vyhodnotit pravděpodobnou příčinu zranění anebo stavu, ve kterém se pes nachází, a následně o situaci uvědomíme veterinárního lékaře. Je nutné sdělit všechny známé okolnosti, i když se zdají jako nepodstatné, protože mohou ve skutečnosti hrát velkou roli při diagnostice anebo správném způsobu léčby.

Dalším faktorem pro vyhodnocení zdravotního stavu psa jsou fyziologické hodnoty, které by měl znát každý majitel a umět je správně vyhodnotit.

O fyziologických hodnotách se dočtete v příštím díle.

Zuzana Wildmannová První pomoc pro psy
Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi a lektor první pomoci, akreditovaný zkouškou MŠMT.

Hlavní zprávy

Philipp: Rozvolňovat můžeme za tři až čtyři týdny. Možná dojde i na čtvrtou dávku

Téma rozvolňování opatření v těchto dnech není na stole kvůli šíření omikronu. Můžeme se o něm začít bavit za zhruba tři až čtyři týdny. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Kromě toho zmínil, že časem dojde i na debatu nutnosti čtvrté očkovací dávky proti covidu. Poslankyně SPD Karla Maříková současná vládní opatření kritizovala.

Nejezděte na Ukrajinu, apeluje Lipavský na Čechy. Uznal, že se napětí nedaří hasit

Česko zatím nevydává pokyn k evakuaci personálu zastupitelských úřadů na Ukrajině kvůli hrozící ruské invazi. Po úterním jednání krizového štábu resortu zahraničí to novinářům řekl ministr Jan Lipavský (Piráti). Apeloval na české občany, aby necestovali do příhraničních oblastí na východě a severu Ukrajiny. Ti, kteří se v zemi nacházejí, by se podle ministra měli registrovat v systému Drozd, který slouží k informování českých turistů o mimořádných událostech.

Blažek poslal Farskému analýzu jak se vzdát mandátu v cizině. Zveřejnit ji ale nechce

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zaslal poslanci Janu Farskému (STAN) analýzu, jak řešit rezignaci na mandát zákonodárce, když je v cizině. Sám dokument zveřejnit nechce. Farský před týdnem odletěl na stáž do Spojených států, po tlaku opozice a posléze i koalice se později rozhodl, že na poslanecký mandát rezignuje. Zákon to ale umožňuje udělat jen osobně, nebo formou notářského zápisu.

reklama

Domácí zpravodajství

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama