reklama

Laryngitida nebo vdechnutý bonbon, opatrnost musí jít stranou. Jak dětem zachránit život?

Jak poskytnout první pomoc, by měl vědět každý. Větší stres je to ale při záchraně dětí. Podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové je nejdůležitější zůstat v klidu a zavolat na linku 155, kde poradí zkušený operátor. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Poštová popsala, jak postupovat při záchraně života nejmenších dětí.

reklama

Mluvčí pražské záchranky v těchto dnech varuje hlavně před laryngitidou. „Jde o zánět hrtanu, při kterém má dítě typický štěkavý kašel,“ popsala Poštová a dodala, že je důležité, aby pacient dýchal studený vzduch, nikoliv, aby rodiče nechávali potomka v teple.

„To znamená otevřít okno a v letních měsících případně otevřít mrazák a posadit dítě před něj,“ vysvětlila první pomoc Poštová pro CNN Prima NEWS v pořadu Nový den. „Otok“ v krku by měl následně splasknout a tím se uvolní dýchací cesty.

Pokud jde o život ohrožující situace, setkají se rodiče nejčastěji zřejmě s tím, že jejich dítě něco vdechlo. Kousek hračky nebo například bonbon. Pro tyto případy existuje jednoduchý manévr. „Dítě si vezmete na předloktí, hlavu fixujete dlaní a hranou druhé ruky se snažíte údery mezi lopatky vypudit těleso,“ popsala Poštová a dodala, že ve většině případů tento manévr pomůže.

V případě, že by zákrok nepomohl, je nutné přistoupit k resuscitaci. Začíná se vždy pěti umělými vdechy, po kterých člověk zkontroluje, zda dítě začalo znovu samo dýchat. Pokud ne, je třeba zahájit masáž srdce.

„Hrudník obejmeme rukama a palce dáme na spojnici prsních bradavek. Stlačujeme patnáctkrát do jedné třetiny hrudníku, poté následují dva vdechy,“ poradila Poštová, jak postupovat do příjezdu záchranářů. Varuje také před přílišnou opatrností, pokud dítě nedýchá, není už podle ní šetrnost na místě. „Pokud dítě nedýchá, můžeme situaci jen zlepšit,“ připomněla mluvčí pražských záchranářů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsme opice z Afriky. Legendu znepokojilo, že cenu Lva Jašina nedostala opora Senegalu

Zlatý míč v rukou Lionela Messiho hnul žlučí velké části fotbalových fanoušků, expertů i bývalých hráčů. Řadí se mezi ně i někdejší opora Manchesteru United Patrice Evra. Ten má k slavnostnímu galavečeru ještě jednu výtku. Cenu Lva Jašina pro nejlepšího brankáře roku podle něj nedostal strážce brány londýnské Chelsea Édouard Mendy kvůli tomu, že je reprezentantem z Afriky.

reklama

Domácí zpravodajství

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

reklama