Soud v Německu uložil ve středu Syřanovi Ijádu A. trest vězení v délce 4,5 roku za zločiny proti lidskosti, kterých se ve vlasti dopustil ve službách režimu autoritářského prezidenta Bašára Asada. Prokuratura proces označuje za historický, neboť jde podle ní o celosvětově první proti vykonavatelům mučení, které řídil Asadův režim.
Čtyřiačtyřicetiletý Ijád A. je podle soudu odpovědný za mučení a za omezování osobní svobody. Toho se dopustil na podzim roku 2011 tím, že jako příslušník syrské tajné služby dostal nejméně 30 protivládních demonstrantů do věznice, o které věděl, že v ní zadržované mučí.
Prokuratura pro něj žádala trest v délce 5,5 roku. Obhajoba naopak trvala na zprošťujícím verdiktu kvůli výjimečné situaci. Uváděla, že pokud by Ijád A. rozkaz odmítl, ohrozil by tím sebe. V případě dezerce by mohl být dokonce popraven. Obhájce u soudu oznámil, že se Ijád A. sice podílel na zatýkání demonstrantů, zároveň ale nesplnil rozkaz na ně střílet.
Ijád A., který do Německa přišel v dubnu 2018 a o rok později byl zadržen, je souzen v procesu s hlavním obžalovaným Anvarem R. Ten podle prokuratury vedl vyšetřovací jednotku, které Ijád A. vypomáhal. Soud s Anvarem R., kterému připisují odpovědnost za zhruba 60 vražd a mučení čtyř tisíc lidí, začal loni v dubnu a ještě neskončil.
Média jednání ostře sledují, prokuratura a aktivisté hájící lidská práva ho označují za průlom a za důkaz, že váleční zločinci spravedlnosti neuniknou. Syrská vláda opakovaně odmítá obvinění, že její bezpečnostní složky během občanské války, při níž přišly o život sta tisíce občanů, zabíjely a mučily oponenty.
Odsouzen byl také radikální islámský kazatel
Trest ve výši 10,5 roku dostal v Německu také radikální imám abú Valá, který je považován za šéfa německé odnože teroristické organizace Islámský stát (IS). Ve středu o tom rozhodl soud v dolnosaském Celle, 37letého Iráčana potrestal za členství v teroristické síti a za podporu terorismu.
Abú Valá, který uprchl do Německa v roce 2000, byl před svým zatčením v listopadu 2016 kazatelem v mešitě ve městě Hildesheim, ležícím nedaleko dolnosaského hlavního města Hannover. Svá radikální kázání, kterým běžně naslouchaly stovky lidí, šířil i po internetu nebo přes speciální mobilní aplikaci. Obžaloba kladla kazateli za vinu to, že se podílel na vyslání nejméně 15 bojovníků do řad IS v Iráku a Sýrii.
Podle německých médií abú Valá stojí za naverbováním Tunisana Anise Amriho, který v prosinci 2016 při teroristickém útoku v Berlíně zabil 12 lidí, včetně Česky Nadi Čižmárové. Amri nejprve zastřelil polského řidiče kamionu, s jeho vozem poté najel do davu na vánočním trhu, kde zemřelo 11 lidí a dalších 50 bylo zraněno. Atentátníka později zastřelili policisté v Itálii.