Před 30 lety se odehrál první český únos letadla v éře po sametové revoluci. Viníkem byl učeň s atrapou bomby, připomíná týdeník 5plus2.
Pondělní ruzyňské dopoledne 21. října 1991 začalo klidně, ovšem pohoda nového týdne rychle skončila. Operátoři totiž ve 12:14 hodin přijali zprávu o únosu letadla Tu-134 na pravidelné lince OK 598 z Bratislavy do Prahy.
Stroj s 24 cestujícími v tu chvíli prolétal nad Českomoravskou vrchovinou a začínal pozvolně klesat na přistání. „Únosce je v kokpitu, má bombu a žádá dva padáky, milion marek a k tomu další letecký spoj, který ho přes Paříž dopraví do Libye,“ předávali zprávy operátoři. Bezpečnostní složky spustily operaci Alex – tedy plán pro případ přistání uneseného letadla. Velení se ujal tehdejší ředitel Úřadovny cizinecké policie a pasové služby Miroslav Hanák.
S atrapou v kuchyňce
Tupolev dosedl v Praze během pár minut od nahlášení incidentu. Únosce svolil k propuštění několika cestujících, ovšem jejich záchranu začaly provázet problémy. Nejdříve odmítla pracovat obsluha jezdících schodů, protože se bála o svou bezpečnost. Úkolu se proto ujali policisté. Propuštění rukojmí následně začali neorganizovaně prchat po přistávací ploše, čímž zmátli muže zákona, kteří si mysleli, že jde o prchající teroristy, a málem proti nim zasáhli.
Kolem 13. hodiny zbyli na palubě kromě únosce jen dva piloti, navigátor, stevardka a dva cestující. Začalo vyjednávání, do kterého se pustil zkušený vyjednavač Pavel Fohler. Brzy se podařilo zjistit, že únoscem je nezletilý student 3. ročníku strojnického učiliště Tomáš Vargů. Díky úspěšnému vyjednávání zůstal po 15. hodině na palubě pouze kapitán letadla. Když pak začal kolem třetí hodiny ráno Vargů usínat, kapitánovi se podařilo utéct.
Mladík se poté vzdal, pod letištními schody si lehl na zem a řekl, že výbušniny nechal na palubě v kuchyňce. Zasahující pyrotechnik po následné expertize oznámil, že jde o pouhou maketu.
Jen pojďte blíž!
Vargů skončil v cele, nikdo nezemřel ani nebyl zraněn, záchrannou operaci tedy šlo označit za úspěšnou. Jenže tisková konference ohlášená na 25. října byla zrušena. Vedení policie se totiž obávalo, že by se mohla zhoršit její už tak pošramocená pověst. Proč, když vše dopadlo bez krveprolití?
Problémy vyšly najevo ze svědectví novinářů, kteří se během únosu snažili dostat co možná nejblíže k letadlu. Bez problémů nejdříve prošli k odstaveným nestřežený letadlům, kde narazili na vojáky. Ti, místo aby jim zabránili ve vstupu a možnému narušení záchranných operací, je naopak nasměrovali přímo k unesenému stroji, a dokonce jim poradili, která cesta není střežena. Následně dodali, že jsou na letišti jen na čas a o zabezpečení plochy nemají pražádný zájem.
Novináři tak celé situace využili, do karet jim hrálo i nedostatečné oplocení letiště. Popsali také, že na letišti panoval chaos a nezájem mnoha pracovníků, svou roli hrály i spory bezpečnostních složek o kompetence při zásahu.
Příběh slavného českého rodu lékařů, kteří umí stavět housle, si můžete přečíst v pátečním vydání týdeníku 5plus2 a na www.5plus2.cz.