reklama

První vakcína v Evropě proti lymské borelióze. Testují ji Češi

Jako první v Evropě vyzkoušeli vakcínu proti lymské borelióze. Americká společnost Sanofi požádala vědce z českobudějovického biologického centra Akademie věd, aby otestovali novou látku na evropských klíšťatech. Testy na myších zatím vykázaly stoprocentní účinnost. V pořadu CNN Prima NEWS o tomto tématu hovořili epidemiologové Radek Klubal a Petr Pazdiora.

reklama

Počasí v současnosti výskytu klíšťat mimořádně přeje. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu byla jejich aktivita ve středu na čísle devět z desetistupňové škály. Pro čtvrtek platí stupeň osm, tedy stále velké riziko. Proti lymské borelióze, kterou klíšťata přenášejí, by v budoucnu mohla pomoci nová vakcína amerických vědců. Jako první v Evropě ji dostali k otestování jihočeští vědci. Zatím ji vyzkoušeli pouze na myších. „Pokusy na zvířatech bývají vždy úspěšné. Uvidíme, jak bude vakcína úspěšná u lidí. Jihočeská univerzita i Akademie věd mají ale dobré odborníky,“ zdůraznil expert na infekční lékařství Radek Klubal.

Starší lidé mají z inovací strach

Na evropském trhu je zatím pouze vakcína proti klíšťové encefalitidě. V Česku se však zvláště staří lidé očkovat obvykle nenechávají. Podle Klubala je důvodem jejich malé proočkovanosti to, že neberou samotné očkování jako součást běžného života. „Za posledních sto let tu vzniklo mnoho oprávněných i neoprávněných obav z toho, že očkování je nebezpečné. A starší populace má strach a brání se inovacím,“ vysvětlil Klubal.

K tématu

Proč vlastně klíšťata na lidi útočí? Podle Klubala se to zatím s jistotou neví, nejspíše v tom ale nehraje roli složení lidské krve. „Důvodem, proč klíšťata na někoho útočí a na někoho ne, jsou nejspíše vlastnosti pokožky, složení potu, mazu i povrchová teplota kůže,“ uvedl Klubal.

Nemoc přenáší každé čtvrté klíště

Údaje nashromážděné za posledních patnáct let ukazují, že v České republice klíšťata nejvíce útočí ve Středočeském, Jihočeském a Jihomoravském kraji. „Do Jihočeského kraje bylo dovezeno mnoho vakcín z Rakouska, proto je tam také největší proočkovanost,“ řekl epidemiolog Petr Pazdiora.

Zatímco počet klíšťat infikovaných boreliózou postupně klesá, těch s klíšťovou encefalitidou naopak přibývá. Některou z těchto nemocí je podle odborníků infikované přibližně každé čtvrté klíště.

Další hlavní zprávy

reklama
Policejní razie na ministerstvu a ve firmách, jde o dodávky respirátorů a roušek
Babiš jako strýček Skrblík. Piráti se diví milionům z Agrofertu pro premiéra
reklama
reklama
V Botswaně záhadně umírají stovky slonů. Vědci netuší, co tragédii způsobilo

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Při rozhodování o eutanazii by pacient neměl být ovlivněný rodinou, řekl Bartoň
OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených je 20 procent
Začátek prázdnin v kinech: dvě nestárnoucí klasiky a karlovarská náhražka
Další články
reklama
reklama