Nová vakcína proti nemoci COVID-19 má mít účinnost 94,5 procenta, ukazují data americké biotechnologické společnosti Moderna. Její výsledky jsou velmi podobné výsledkům společného projektu německého podniku BioNTech a amerického Pfizeru. Zvyšuje se tak naděje, že vakcíny pomohou ukončit pandemii koronaviru. Evropská léková agentura (EMA) v pondělí oznámila, že začala zkoumat žádost firmy Moderna o registraci jejího přípravku na trhu Evropské unie.
Třetí fáze klinické studie přípravku mRNA-1273, který chce Moderna uvést na světový trh jako vakcínu proti COVID-19, se účastí 30 tisíc lidí. Polovina z nich dostala očkovací látku, druhá polovina je kontrolní a dostala jen placebo. Onemocnění covidem se zatím prokázalo u 95 účastníků studie. Jen pět z nich je z očkované skupiny, zbylých 90 případů patří do kontrolní skupiny.
Moderna z toho vypočítala účinnost svého přípravku na 94,5 procenta. Údaj se týká toho, do jaké míry vakcína zabrání propuknutí nemoci. Data, která by ukazovala, jak dokáže zamezit nákaze koronavirem, zatím k dispozici nejsou.
Pro úplnou imunizaci je v případě vakcíny firmy Moderna zapotřebí dvou dávek. K hlavním vedlejším účinkům látky patří podle Moderny únava, bolest svalů a bolest na místě vpichu.
Evropská komise jedná s americkým koncernem Moderna o dodávce až 160 milionů očkovacích dávek.
Účinné vakcíny mají i další firmy
Americká společnost Pfizer a německá firma BioNTech před týdnem oznámily, že účinnost jejich očkovací látky je 90procentní. Zpráva tehdy výrazně ovlivnila akciové trhy. Přípravek firem Pfizer a BioNTech se testuje na 43,5 tisících lidech. Také ruské úřady minulý týden uvedly, že vakcína Sputnik V dosahuje 92procentní účinnosti. Ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško současně ohlásil zahájení hromadné produkce této vakcíny.
Evropská léková agentura (EMA) v pondělí sdělila, že zahájila předběžné zkoumání žádosti společnosti Moderna o registraci jejího výrobku na trhu Evropské unie. Takzvané rolling review, které EMA avizovala, umožňuje zrychlit proces registrace slibných léků a vakcín.
V tomto typu řízení nyní EMA zkoumá i vakcíny firem Pfizer a AstraZeneca. Registrovat bude látky možné až v okamžiku, kdy bude mít EMA dostatek důkazů o jejich účinnosti, kvalitě a bezpečnosti. Výhodou je, že se může se zkoumáním začít ještě před koncem třetí fáze klinické studie a farmaceutické společnosti dodají data postupně.
Moderna chce v příštích týdnech požádat o nouzové použití očkovací látky také v USA i v dalších zemích. V případě schválení chce do konce roku dodat na americký trh asi 20 milionů dávek.