reklama

První žena v historii rakouské armády se stala velitelkou pluku a řídí stovky mužů

Rakousko má poprvé v historii ženu ve velení pluku. Podplukovnice Jasmine Krutzlerová převzala pověřovací listiny od ministryně obrany Klaudie Tannerové a s okamžitou platností povede Zásobovací pluk 1 o velikosti mnoha set mužů.

reklama

Šestačtyřicetiletá Krutzlerová, absolventka Terezijské vojenské akademie ve Wiener Neustadtu, se stává první ženou, která v rakouské armádě zvané Bundesheer vystoupala na tak významnou pozici. Dříve absolvovala mise v Afganistánu, Bosně a Hercegovině, Kosovu či Sýrii. Mezi její koníčky patří střelba a kovářství.

„Těší mě, že mohu jmenovat podplukovnici Krutzlerovou první ženskou velitelkou pluku. Již dříve prokázala své vůdčí schopnosti doma i v zahraničí a nyní přebírá pluk, který během pandemie koronaviru významně přispěl v mnoha logistických oblastech,“ pravila během slavnostního jmenování v kasárnách Hackher ministryně obrany Tannerová a diplomaticky doplnila: „Přeji jí hodně štěstí v nové roli a při plnění úkolů.“

„Jde o milník v rovném přístupu k ženám. Zásobovací pluk 1 je největším poskytovatelem logistických služeb rakouské armády. Je pro mě ctí vést pluk a jeho vojáky a pozitivně utvářet jejich budoucnost,“ reagovala krátce po svém jmenování Krutzlerová.

Rodačka ze Štýrského Hradce svázala s armádou a ozbrojenými složkami celou svou kariéru. Po maturitě zamířila na vojenskou akademii, následoval přesun k bojovým útvarům dělostřelectva. V něm se propracovala až na velitelku roty. V posledních letech zastávala pozici štábní důstojnice a také hlavní důstojnice pro taktiku, zásobování a službu vojenské akademie.

Neutrální Rakousko se podílí na misích

Hlavními úkoly zásobovacího pluku jsou logistika a dodávky pro vojáky nasazené v Rakousku i v zahraničí. Během koronavirové krize podporuje přibližně 220 profesionálních vojáků při plnění jejich povinností, zabezpečuje poštovní distribuční centrum, podílí se na hromadném testování obyvatelstva a na trasování kontaktů nakažených koronavirem. Krutzlerová přebírá velení od majora Olivera Jägera-Sunstenaua.

Rakousko se stalo vojensky neutrálním státem v roce 1954, o rok později zaneslo svou neutralitu do ústavy. Proto není členem Severoatlantické aliance (NATO). V roce 1995 se Rakousko připojilo k programu Partnerství pro mír spadající pod NATO. Od roku 1998 po přijetí Amsterodamské smlouvy se může sousední země účastnit misí na základě evropské „Společné zahraniční a bezpečnostní politiky“. Na to o tři roky později navázala „Společná zahraniční a obranná politika“ členských zemí EU, tedy včetně Rakouska.

Česko má 10. nejvyšší podíl žen v armádách NATO

Ženy mají v Armádě České republiky a v ozbrojených složkách země k 1. dubnu 2021 zastoupení ve výši 13,4 procenta. To řadí Česko v rámci NATO řadí na desáté místo. Na velitelských pozicích slouží v tuzemsku tři procenta žen.

V resortu ministerstva obrany pracuje jedna generálka, hodností brigádní generálka Lenka Šmerdová, která je poradkyní náčelníka Generálního štábu Armády České republiky pro oblast náboru a genderové problematiky.

Vláda navrhla prezidentu republiky Miloši Zemanovi jmenování rektorky – velitelky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. V případě schválení návrhu bude povýšena do hodnosti generálky 8. května 2021.

Česká armáda i obranné složky státu zaměstnávají ženy ve vedoucích pozicích. Na úrovni Generálního štábu Armády ČR velí oddělení rozvoje kybernetických sil a informačních operací Sekce rozvoje sil ministerstva obrany plukovnice Klára Boučková a na taktické úrovni je například náčelnicí centra podpory operací štábu Velitelství pro operace podplukovnice Radka Martykánová.

„Armáda je otevřená jak mužům, tak ženám, jde o znak moderní společnosti. Ženy chtějí v armádě sloužit a mají v ní své místo. Jsou zastoupené ve všech odbornostech a jednotkách, a také v hodnostech,“ popsala stav v Armádě ČR brigádní generálka Lenka Šmerdová a dodala: „Žena má stejná práva i povinnosti jako muž a pokud splní podmínky výběru, může zastávat jakoukoliv funkci. I ženy mohou samozřejmě stoupat v kariéře. Najdeme je i v ryze mužských profesích jako řidičky těžkých vozidel, techničky bojových letounů či velitelky.“

Tagy:
armáda Rakousko Magdalena Dvořáková Klaudia Tannerová Česko Armáda ČR ministryně obrany povýšení Jasmine Krutzlerová pluk velení

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik!: Jaký covidový scénář nás podle odborníků čeká?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik!: Jaký covidový scénář nás podle odborníků čeká?

Hosty čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS budou tři kontroverzní osoby koronavirové pandemie. Pozvání do debaty s moderátorem Petrem Suchoněm přijal biochemik a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, biolog Jaroslav Flegr a bývalý olympionik a lékař Lukáš Pollert. Co podle nich Česko ještě čeká? Speciální předvolební vysílání startuje v 18:00.

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

VOLBY 2021: Trikolora bez Klausů. Hnutí táhnou i miliardář Valenta či ekonom Ševčík

Již před dvěma lety založil poslanec Václav Klaus ml. po odchodu z ODS nové hnutí Trikolora. Syn bývalého prezidenta Václava Klause s ním měl v plánu uspět ve sněmovních volbách, které se konají už příští měsíc. Klaus ml. však z vedení strany před časem odešel a do voleb nezasáhne. Trikolora společně se Svobodnými a Soukromníky, se kterými si vyjednala spolupráci, tak musí vsadit na jiné tváře. Které to jsou?

Záhadná smrt průvodčího na Břeclavsku: Vypadl z vlaku. Případem se zabývá policie

Břeclavští kriminalisté vyšetřují tragickou událost, ke které došlo na trase mezi Břeclaví a Bořím lesem. Ve středu dopoledne tam z osobního vlaku vypadl šestapadesátiletý průvodčí. Zda šlo jen o nešťastnou náhodu, vyšetřují policisté. Dveře se totiž v této soupravě zavírají centrálně a proti otevření jsou zablokované ještě před odjezdem vlaku ze stanice a během celé jízdy.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Bobošíková: Chování Volného je lepší než Vondráček a jeho hraní na kytaru ve Sněmovně

Bývalá europoslankyně a kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková v letošních volbách kandiduje za Volný blok, jehož hlavní tváří je kontroverzní poslanec Lubomír Volný. Jeho chování v Poslanecké sněmovně, kde už dvakrát odmítl odejít z řečniště a odkud ho musela násilím vyvést ochranka, považuje za sympatické. Naproti tomu kritizuje vystoupení šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) s kytarou přímo v sále Sněmovny. Bobošíková to řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Zvolila jsem zavedený postup, hájí se lékařka. Adámek po operaci mandlí leží v kómatu

Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v ORL ambulanci, řekla ve čtvrtek před soudem lékařka dětského oddělení nemocnice obžalovaná v případu malého Adámka, který v květnu 2017 zůstal kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu. Její výpověď je v rozporu se středeční výpovědí primáře oddělení, podle něhož neměla nechat pacienta doprovázeného matkou z oddělení odejít.

reklama

Domácí zpravodajství

Politolog Kubáček: Okamura je politický chameleon. Vytahuje témata, jak se mu hodí

Předseda SPD Tomio Okamura vytahuje určitá témata jen podle toho, jak se mu to v daný okamžik nejvíce hodí, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Vzhledem k tomu označil Okamuru za „klasického politického chameleona“. Další odborník Stanislav Balík zmínil, že Okamura se nesnaží zlákat průměrné voliče, ale spíše ty, kteří jsou vyhranění.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama