Rakousko poskytne České republice 30 tisíc dávek vakcín proti COVID-19. Podle agentury Reuters to v pátek oznámila kancelář spolkového kancléře Sebastiana Kurze, který tento krok nazval ukázkou solidarity poté, co podle něj Evropská unie po nedávných jednáních selhala při snaze napravit nerovnosti v distribuci očkovacích látek mezi jednotlivými členskými státy. Kurz také uvedl, že podobně se k České republice hodlají zachovat další.
„Bilaterálně podpoříme Českou republiku a pokládáme za velmi přínosné, že jsme od některých dalších evropských zemí slyšeli, že se chystají udělat to samé,“ řekl Kurz.
Fiasko a skandální prohra. Na Babiše se sype kritika, že v EU nevyjednal vakcíny navíc
Premiér Andrej Babiš (ANO) to schytává od opozičních politiků kvůli vakcínám. Server Politico přišel s informací, že Česko kvůli Babišovi přišlo o desítky tisíc vakcín proti covidu. Opozice to označila za skandální Babišovu prohru.
Babiš o dodávce vakcín informoval na svém twitterovém účtu. Jsme za to moc vděční, protože velmi dobře víme, že i Rakousko by potřebovalo více vakcín,“ napsal český předseda vlády.
Posléze se ukázalo, že Kurzova předtucha o další dodávce vakcín pro Česko z jiné země se skutečně vyplnila. Babiš totiž na Twitteru dodal, že 10 tisíc dávek očkovací látky Česku po Rakousku zašle i Slovinsko. „Děkujeme moc přátelům ze Slovinska a Janezu Janšovi (slovinský premiér – pozn. red.) za nabídku sdílet 10 tisíc dávek, i když by i oni potřebovali více,“ poděkoval Babiš na sociálních sítích.
Děkujeme moc přátelům ze Slovinska a @JJansaSDS za nabídku s námi sdílet 10.000 dávek, i když by i oni potřebovali více. Vaší skutečné solidarity si opravdu ceníme.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) April 2, 2021
Summit EU o vakcínách nedopadl pro Česko dobře
Rakouský kancléř Kurz si nedávno společně s představiteli dalších zemí, včetně českého premiéra Andreje Babiše, stěžoval na nerovné rozdělení vakcín mezi členy sedmadvacítky. Summit EU proto před týdnem pověřil velvyslance členských zemí při EU, aby dohodli rozdělení dodatečných deseti milionů dávek látky od firmy Pfizer tak, aby se podařilo zaplnit mezery v jednotlivých zemích.
Portugalské předsednictví EU původně navrhlo, aby se tři miliony těchto dávek zarezervovaly pro šestici nejpotřebnějších zemí, konkrétně šlo o Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovinsko a Českou republiku. Zbývajících sedm milionů dávek mělo být jako obvykle rozděleno podle počtu obyvatel mezi všech 27 členů EU.
To se však nelíbilo Praze, Vídni a Lublani, které se proto do plánovaného mechanismu na pomoc nejvíce potřebným zemím odmítly zapojit. Česko se tak nedostalo do skupiny pěti zemí, které dostanou dávky navíc nad poměrnou část, jež připadne všem členským státům.
Slovensko tak například obdrží 602 255 dávek navíc, v případě Chorvatska půjde o 683 514 dávek a v případě Bulharska o 1,15 milionu dávek očkovací látky.
Babiš v jednání selhal, kritizuje opozice
Proti postupu EU se ohradil Kurz, podle kterého šlo o nepochopitelný nedostatek solidarity vůči České republice, jež se potýká s nebývale vysokými denními počty nakažených i zemřelých.
Oznámený kompromis označil za nepochopitelný i Babiš, podle něhož finální řešení vzniklo pod vlivem velkých států a není solidární ani vybalancované.
Výsledek jednání označili někteří pozorovatelé za Babišův neúspěch, například podle serveru Politico přišla ČR zhruba o 140 tisíc dávek. Za selhání a prohru označila Babišovo počínání česká opozice.