Mutace koronaviru z Velké Británie je daleko závažnější. Existují dokonce názory, že nový kmen byl zachycen i v České republice. To se ale ještě musí potvrdit, řekl v pondělí bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula v rozhovoru pro Rádio Zet.
„Tahle mutace je nepochybně závažnější, protože zatím tady byla zhruba jedna až dvě mutace na měsíc a tato mutace má poměrně pestrou škálu různých dílčích mutací. Jestli je pravdou, co tam prezentují, a já si myslím, že není důvod pochybovat, že by to tak nebylo, jenom díky tomu, že dochází k rychlejšímu šíření, se může zvednout reprodukční číslo o 0,4 až 0,9. To je obrovský nárůst. To znamená, že ta opatření, která se začínají zavádět, jsou zcela na místě,“ sdělil pro Rádio Zet Prymula.
Pokud bude docházet k tomu, že se nějakým způsobem budou měnit parametry viru, jako v tomto případě, tak to už je samozřejmě mnohem závažnější.
Nový kmen koronaviru může být až o 70 procent nakažlivější. Podle expertů ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by nová mutace viru byla smrtelnější nebo jinak reagovala. „Řada vakcín, zejména genetických, je připravena na to, že sekvence by se nějakým způsobem změnila a v podstatě by se vyměnila očkovací látka, která k dispozici bude, a proti tomu spike proteinu. Ten je nejčastějším ve všech vakcínách různých výrobců s cílem, protože se zvažovalo, že bude dostatečně imunogenní,“ vysvětlil Prymula.
(Forma takzvaného spike proteinu určuje schopnost a rychlost viru šířit se a být nakažlivý. Koronaviry jsou posety takzvanými S hroty (Spike – S) po celém povrchu viru, což dává charakteristický vzhled „koruny“ připomínající kouli, ze které trčí jakési hroty. Odsud název corona, tedy „korona“. Hroty se mezi různými koronaviry značně liší. Forma hrotu spike přestavuje spolu s dalšími faktory klíčovou doménu, jež umožňuje viru vázat se na hostitelské buňky člověka i některých dalších savců. Zdroj: Wikiversity, pozn. red.)
Je mutace i v Česku?
„Je diskutabilní, jestli ta mutace u nás je, nebo není. Jsou tady vyjádření, že už u nás byla zachycena, nicméně ta vyjádření hovoří o mutacích právě na spike proteinu. Možná to není až tak komplexní záležitost jako v Anglii. Tohle všechno se nějakým způsobem musí potvrdit, ale každopádně je to signál, že virus opravdu může mutovat a že mutace už nejsou jenom klinicky němé,“ řekl Prymula.
Nějaké hermetické uzavření hranic, podle mého názoru, už nemá tu sílu, jakou by to mělo na začátku.
„To, že se tam změnila nějaká krátká sekvence a nemá to žádný praktický význam, to nás tak nebolelo. Ale pokud tam bude docházet k tomu, že se budou nějakým způsobem měnit parametry viru, jako v tomto případě, to už je samozřejmě mnohem závažnější,“ dodal Prymula.
Pokud platí to, co tvrdí britské interní zdroje, mutace se podle epidemiologa začala šířit už před čtyřmi týdny. Z toho vyplývá, že se mohla dostat i do dalších zemí. „Nějaké hermetické uzavření hranic, podle mého názoru, už nemá tu sílu, jakou by to mělo na začátku,“ sdělil Prymula.
Proti covidu se Prymula očkovat nechá
Očkování proti koronaviru má podporovatele, ale i odpůrce. „Já si myslím, že autority ve státě by měly jít příkladem a nechat se očkovat na začátku, aby lidé tomu věřili,“ řekl Prymula. Podle něj u očkovaných sice vnímáme četné nežádoucí reakce, ale jsou mírné. „Jsou to reakce, které trvají zpravidla jeden den, pak mizí. Závažné reakce příliš sledované nejsou,“ dodal epidemiolog s tím, že on sám se očkovat nechá.
Podle Prymuly ke zpřísnění koronavirových opatření musí dojít. „Apeloval bych na to, abychom v letošním roce Silvestra brali trochu jinak než v letech předchozích. Co se týká Vánoc, asi si neodpustíme návštěvy různých rodinných příslušníků. Když návštěvy budeme dělat, tak bychom se měli chovat obezřetně. Osobní kontakt by měl být trochu opatrnější, než běžně děláme,“ uvedl Prymula.