Čekáme chřipkovou epidemii, tvrdí Prymula. Předpověděl, kdy v Česku propukne v plné síle

Epidemiolog Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula o postcovidovém syndromu

V lednu by se v Česku mohla objevit chřipková epidemie, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Promluvil také o příznacích takzvaného postcovidového syndromu, které mohou trvat i několik let. Zatímco respirační onemocnění jsou podle něj na vzestupu, počet nákaz koronavirem klesá.

V současné době je podle Prymuly možné pozorovat nárůst respiračních onemocnění, vyjma covidu. „Ten dlouhodobě klesá. Jak jsme předpovídali, Vánoce budou klidné,“ řekl Prymula. Dodal, že za poslední týden bylo zaznamenáno přibližně 350 případů. V nemocnici je 85 lidí, přičemž jen jeden pacient je na jednotce intenzivní péče. „Problémem jsou ale stále zemřelí. Za poslední týden jich bylo asi devět,“ řekl Prymula.

Uvedl však, že u jiných respiračních onemocnění je situace zcela odlišná. „U těch jdou čísla nahoru a budeme očekávat klasickou chřipkovou epidemii,“ uvedl Prymula. Ta by podle něj mohla udeřit v lednu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pozor na čtyři příznaky rakoviny tlustého střeva. Žena je ignorovala, teď varuje ostatní

Pokud má někdo strach z nákazy, může zvážit používání roušky. „Pokud se budeme chtít chránit, měli bychom se vyhýbat zejména místům, kde je velká koncentrace lidí. V městské hromadné dopravě je to riziko poměrně velké, takže kdo má obavu, by respirátor nebo roušku mít mohl. Nikdo mu to ale nebude nařizovat, je to jeho osobní věc,“ popsal Prymula.

Zdůraznil, že pokud má někdo například kašel, roušku by si vzít měl. „Obecně bychom měli zůstat doma. Pokud ale z nějakého důvodu musíme do školy nebo do práce, měli bychom chránit okolí,“ uvedl epidemiolog.

Hovořil také o složitosti léčby takzvaného dlouhého covidu. „Mezi jednotlivými zeměmi se jeho definice liší – jestli je to jen měsíc nebo tři měsíce a déle. U nás se mu věnují dvě pracoviště, Hradec Králové a Motol. Na celou republiku je to ale málo,“ popsal epidemiolog Roman Prymula.

Vedou se také spory o to, jaké příznaky vůbec do postcovidového syndromu patří. Nejvíce se podle Prymuly mluví o takzvané mozkové mlze. „Hůře si vybavujeme některé údaje a nemůžeme si vzpomenout na některá slova. Je tam také velká únava – můžeme mít svalový problém nebo dechovou nedostatečnost. Přetrvává také ztráta chuti a čichu,“ řekl Prymula. Dodal, že některé příznaky mizí ve velmi dlouhém časovém horizontu. „Je to i několik let,“ sdělil.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Když lidem Vánoce „zlomí srdce“. Kardiologové varují před ignorováním příznaků o svátcích

Tagy: