reklama

Ptáci přestávají migrovat do Afriky. Podle vědců je na vině klimatická změna

Výzkum britských vědců ukazuje, že migrující ptáci začínají trávit stále více času v Evropě. Podle některých odhadů by to mohlo vést až k tomu, že některé druhy zcela přestanou migrovat. Za změnou zřejmě stojí klimatická změna.

reklama

Studie vědců z Univerzity v Durhamu ukazuje, že velký počet ptáků, kteří přelétávají na zimu přes Afriku, se v Evropě zdrží až o 60 dní za rok déle, než bývalo běžné. Ke studii vědci využili ornitologická data z Gambie a Gibraltaru získaná za posledních 50 let.

Dosud se vědci domnívali, že začátek migrace ptáků každý rok spouští délka denního světla. Studie však odhaluje, že k rozhodnutí odletět ptáci využívají mnohem sofistikovanější metody a zřejmě dokážou reagovat i na změny klimatu a dostupné vegetace. „Pokud trendy, které jsme ve studii pozorovali, budou nadále pokračovat, můžeme se dočkat toho, že někteří ptáci již nebudou trávit čas na subsaharské Africe a namísto toho stráví celý rok v Evropě,“ vysvětluje závěry studie její vedoucí Kieran Lawrence. „Změny migrace, kterých jsme svědky již nyní, mohou vést k delšímu období rozmnožování i domino efektu u dalších druhů, a to u nás i v jejich tradičních zimovištích,“ dodává.

Mezi změnami, ke kterým může v takovém případě dojít, je například zvýšená konkurence u sběru potravy v Evropě během podzimu a zimy. V Africe by zase mohlo bez migrujících ptáků, kteří pojídají hmyz či opylují, dojít k dalekosáhlým dopadům na ekosystémy. Dalším krokem vědeckého týmu je právě vývoj modelů, které budou budoucí dopady simulovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama