Mladí se zadlužují pod vlivem influencerů. Lidé často vytloukají klín klínem, varují experti

Jiří Rajl a Lukáš Kovanda

Co na to vaše peněženka, Jiří Rajl, Lukáš Kovanda - 28.11. v 17:55

Češi se stále více zadlužují. Jednou z příčin je i to, že si především mladí lidé půjčují peníze na spotřební zboží a pak je nesplácí. Nepříznivý vliv na tento trend mohou mít i influenceři, míní ekonom Lukáš Kovanda. Mladí jsou navíc podle něj méně finančně gramotní. Lidé si často zavaří, když si na splácení dluhů vezmou další půjčku. Vytloukání klínu klínem nemá smysl, upozornil pro CNN Prima NEWS výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Zadlužení obyvatel Česka za letošní tři čtvrtletí meziročně vzrostlo o 8,2 procenta na 3,53 bilionu korun. Mezi hlavní trendy na úvěrovém trhu patří meziroční růst nesplaceného dluhu na spotřebu, a to zejména u lidí v nejmladší věkové skupině, tedy do 24 let. V této skupině nesplácí své závazky až čtrnáct procent dlužníků. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které poskytla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

ČTĚTE TAKÉ: Obchodníci často „čarují“ se slevami. Expertka radí, na které matoucí techniky si dát pozor

Mladí lidé dávají přednost krátkodobým úvěrům. „Často si půjčují na spotřební zboží, například na nejnovější elektroniku,“ uvedl Rajl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Podle Kovandy v tom svou roli hrají influenceři. „Prezentují na sítích různé produkty a mladí tomu snadno podlehnou,“ zmínil pro CNN Prima NEWS.

Zároveň nepříznivý trend ukazuje i stále neodpovídající úroveň finanční gramotnosti mladých lidí, doplnil Kovanda. „Přestože se zlepšuje, stále není dostatečná. Střední generace jsou jednak finančně gramotnější a jednak nepodléhají impulsivním nákupům ovlivněným influencery,“ uvedl ekonom.

Lidé v produktivním věku v rozmezí zhruba od 30 do 50 let upřednostňují dlouhodobé půjčky, například hypotéky. Spotřebitelské úvěry berou spíše jako doplněk. „Nemají třeba na energie, nemají dostatek hotovosti, aby platili výdaje, se kterými nepočítali,“ popsal Rajl. Ve srovnání s dlužníky s krátkodobými úvěry mají ti s dlouhodobými závazky lepší platební morálku. Proti minulému roku se objem nespláceného dlouhodobého dluhu snížil o 0,8 procenta na 4,5 miliardy Kč.

K rostoucímu zadlužení Čechů nepřispívá pouze nesplácení krátkodobých půjček, ale i další rizikové chování. Mezi nejzávažnější patří půjčky na pokrytí starších dluhů. „Vytloukání klínu klínem nemá smysl a nikam nevede,“ upozornil Rajl. Pokud si lidé potřebují půjčit například na nějaký spotřebič, měli by se vždy ujistit, že doba splátky je kratší než životnost produktu. „Lednici budou například splácet dva roky, ale sloužit bude deset let,“ vysvětlil ředitel Nebankovního registru.

Rajl varoval také před půjčkami na dovolenou nebo na vánoční dárky. Splácet tyto půjčky dva roky znamená, že se příští Vánoce nebo před další dovolenou finanční situace ještě zhorší. Podle Kovandy lidé často podléhají společenskému tlaku a dětem. „Bude to znít jako klišé, ale raději bych doporučoval dětem darovat svůj volný čas,“ shrnul ekonom.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Od září platí zákaz starších kotlů. V provozu je jich stále 150 tisíc, hříšníkům hrozí pokuta

Tagy:
ekonomika půjčka CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda ekonom půjčky Česko makroekonomie trend Influencer CRIF - Czech Credit Bureau ekonomika, obchod a finance trhy a burzy úvěrový trh