Putin je agresivní narcis bez empatie. Není to blázen, ale psychopat, tvrdí odborník

Svým rozhodnutím napadnout Ukrajinu na sebe ruský prezident strhl pozornost celého světa. Odborníci nyní spekulují o tom, co se asi šéfovi Kremlu honí hlavou, hodnotí jeho povahové vlastnosti i psychické rozpoložení. Soudní psychiatr z Cornellovy univerzity Ziv Cohen tvrdí, že je Putin psychopat.

Ruský prezident Vladimir Putin „vykazuje znaky psychopata“, kterého lze odradit od jeho činů pouze „věrohodnou hrozbou síly“, uvedl pro web Fox News soudní psychiatr z newyorské Cornellovy univerzity Ziv Cohen. Diagnostikovat veřejnou osobu, kterou osobně nevyšetřil, je podle něj sice porušením etických pravidel jeho profese, v případě Putina prý jeho jednání může posoudit v rámci osobnostní psychologie.

Cohen se domnívá, že Putin dosahuje vysokého skóre ve třech kategoriích spojených s duševní poruchou psychopatie – agresivita, narcismus a nedostatek empatie. Ty se měly naplno projevit při invazi na Ukrajinu.

„Putin není blázen. Je okouzlující, vypočítavý a manipulativní. S psychopaty nemůžete vyvinout společné porozumění. Nemůžete s nimi uzavírat dohody. Reagují skutečně jen na přesilu, na věrohodnou hrozbu silou,“ rozebíral dále psychiatr Cohen.

Putin se podle něj dívá na lidi jako na nástroje k dosažení svých cílů. Přirovnal ho k sovětskému vůdci Josifu Vissarionoviču Stalinovi, diktátorovi nacistického Německa Adolfu Hitlerovi a bývalému prezidentovi Čínské lidové republiky Mao Ce-tungovi. Podobnost shledává ve způsobu, jakým tyto osobnosti řídily zahraniční politiku své země.

„Putin se identifikuje jako neoddělitelný od Ruska a jeho odkazu. To je velmi grandiózní sebepojetí. Ovládá celou svou zemi, a to i proti zájmům vlastního národa,“ podotkl psychiatr.

Podobná slova pro Putina našla i česká lékařka a bývalá ministryně Džamila Stehlíková. „Vladimir Putin je mimo realitu, chce opakovat imperiální sen,“ okomentovala chování ruského prezidenta. Putinova velká moc politika podle Stehlíkové odpoutala od reality. „Je to diktátor, který nemá ve svém okolí odpůrce. Chová se jako sériový vrah,“ dodala v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Psychiatrička v minulosti hovořila i o stavu prezidenta Zemana – abstinence v nemocnici ho prý vedla k náběhu na delirium tremens. Za to teď čelí žalobě. Tu podal Hrad i sám Zeman jako soukromá osoba. I proto jsou někteří odborníci s „diagnózou na dálku“ opatrní.

Ruské vojsko se už osmý den snaží získat pod svou nadvládu některá ukrajinská města. Rusové tvrdí, že se jim už podařilo dobýt město Cherson. Navzdory několika výbuchům v Kyjevě ale nic nenasvědčuje tomu, že by se Rusové přiblížili dobytí ukrajinského hlavního města. K Oděse míří ruská plavidla, chystá se vylodění, varuje Kyjev. Vývoj konfliktu pro vás nepřetržitě sledujeme i ve speciálním on-line článku.

Tagy: