Na konci uplynulého roku ukrajinské úřady začaly šířit zvěsti o tom, že Rusko chystá začátkem ledna invazi na Ukrajinu. Podle západních vojenských expertů je takový scénář velmi reálný. Co by Kreml dokázalo od útoku odradit? A kdo by Ukrajině případně přišel na pomoc?
Na rusko-ukrajinské hranici začalo být znovu dusno už loni na podzim. Kyjev obvinil Moskvu z toho, že chce na Ukrajině zorganizovat počátkem prosince armádní převrat. A to ve stejné době, kdy se začaly k hraniční linii stahovat desítky tisíc ruských vojáků, z nichž mnozí na místě hlídkují dodnes.
Jenže z údajného puče mělo sejít a Ukrajina tak datum ruské agrese posunula na začátek ledna. Právě v úvodu roku má Rusko podle ukrajinských zpravodajských služeb zahájit invazi na západ.
Ačkoli se politici i bezpečností experti baví o možném útoku Ruska na Ukrajinu stále v rovině teorie, možnost agrese podle nich není vůbec vyloučena. Například historik Niall Ferguson pro agenturu Bloomberg napsal, že „Putin se chystá na válku proti Ukrajině“.
Pokud vás Rusko bude dál napadat, zareagujeme. Biden podpořil ukrajinského prezidenta
Spojené státy se svými spojenci důrazně zareagují v případě, že Rusko bude dále napadat Ukrajinu. Řekl to v telefonickém rozhovoru se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským americký prezident Joe Biden. Oba podporují diplomatické řešení. Zelenskyj podle agentury Reuters řekl, že mu jde o mír v Evropě a prevenci další eskalace ve vztazích.
Ve švýcarské Ženevě budou 10. ledna o situaci na Ukrajině hovořit představitelé USA a Ruska. O dva dny později se uskuteční rozhovory mezi Moskvou a Severoatlantickou aliancí. Podle Fergusona to ale vůbec nic neznamená. „V diplomatických aktivitách se pokračuje i pár hodin před útokem,“ myslí si.
Co by mohlo Rusko odradit?
Reálné hrozby útoku se obává i americký kongresman a bezpečnostní expert Adam Schiff. Demokratický politik se domnívá, že Rusko není tak zadlužené jako jiné státy a slabé ekonomické sankce ho od útoku neodradí.
„Vyžadovalo by to opravdu masivní sankce, které by Rusko od invaze odradily. S našimi spojenci musíme být za jedno a Rusko to musí pochopit,“ sdělil Schiff pro televizi CBS.
Kdo by Ukrajině přišel na pomoc?
Ačkoli americký prezident Joe Biden se dlouhodobě staví do role ochránce Ukrajiny, realita může být docela jiná. Ukrajina totiž není součástí NATO a Rusko opakovaně Západu pohrozilo, aby Severoatlantická aliance neverbovala Kyjev do svých řad.
To Velká Británie už naplno prohlásila, že Ukrajině v případném konfliktu na pomoc nepřijde. „Neměli bychom vytvářet dojem, že bychom přišli. Ukrajinci si toho jsou vědomi,“ řekl britský ministr obrany Ben Wallace časopisu Spectator.