Ruský prezident Vladimir Putin je i nadále odhodlán zvítězit na Ukrajině a jeho cíle se od začátku války nezměnily. Uvádí to v nedávné zprávě americká Obranná zpravodajská služba (DIA). Přestože přímá konfrontace Ruska s NATO podle reportu není v dohledné době pravděpodobná, měly by se státy NATO připravit na pokračování hybridní války, kterou Moskva dál aktivně vede.
„Putin je téměř jistě odhodlán na Ukrajině zvítězit a jeho cíle se od začátku války většinou nezměnily,“ konstatuje report americké Obranné zpravodajské služby.
ČTĚTE TAKÉ: Je to důsledek emocionálního přetížení. Kreml reagoval na Trumpovu kritiku Putina
Zpráva dále říká, že pokud nedojde k vyjednání míru nebo výrazné pomoci ze strany Západu, „budou se vyhlídky na bojišti pravděpodobně až do konce roku 2025 pomalu vyvíjet ve prospěch Ruska.“
Kremlu současný stav vyhovuje, říká report
Přestože Rusko utrpělo na Ukrajině výrazné ztráty, Kreml ke změně strategie pravděpodobně motivovat nebudou.
Podle odhadu DIA ztratilo Rusko od začátku války nejméně deset tisíc pozemních bojových vozidel, včetně více než tří tisíc tanků, a také téměř 250 letadel a vrtulníků a přes deset námořních plavidel. Vysoké jsou také personální ztráty, které podle zprávy dosahují 700 tisíc ruských vojáků. Ukrajinské služby informují až o 981 tisících z boje vyřazených Rusů.
"The secret of success is to do the common things uncommonly well."
— Defense of Ukraine (@DefenceU) May 26, 2025
John D. Rockefeller
The combat losses of the enemy from February 24, 2022 to May 26, 2025. pic.twitter.com/9JDw3lOxMO
„Zdá se, že Moskvě vyhovuje současná cena jejího pomalého postupu, protože počítá s tím, že může postupně vyčerpat ukrajinské zdroje a vůli a přežít podporu Západu Ukrajině,“ uvádí report. Kreml podle zprávy také nadále počítá s ukrajinskou neutralitou a dalším rozdělením území Ukrajiny.
Putin navíc vnímá „válku na Ukrajině jako existenční boj proti Západu, který určí místo Ruska ve světě, Putinovo udržení u moci a jeho historický odkaz“.
Rusko chce letos dát na obranu 150 miliard dolarů
Navzdory probíhajícím mírovým jednáním, ke kterým se Rusko alespoň navenek staví vstřícně, však Ukrajina za poslední dny zažila jedny z nejsilnějších útoků na své území.
Během letošního léta se také očekává, že Moskva zahájí novou masivní ofenzivu. Jejím cílem by mělo být upevnění územních zisků v jižních a východních částech země, které ruské síly částečně okupují. Jak ale upozorňuje think-tank Royal United Services Institute, na novou vlnu nátlaku proti Ukrajině nemá v současné době Rusko kapacitu.
Letní ofenziva by proto naopak mohla mít mírný začátek s postupným zvyšováním počtu a rozsahu útoků, píše analýza think-tanku. Pokud by byla úspěšná, mohla by Rusku poskytnout větší páku při případných budoucích rozhovorech.
Přestože Rusku ekonomicky pomalu dochází podle řady analýz dech, plánuje v roce 2025 podle zprávy amerických informačních služeb vynaložit na obranu a bezpečnost nejméně 150 miliard dolarů. Tedy celkem 40 procent federálního rozpočtu a o 19 procent více, než kolik vynaložilo na obranu v roce 2024.
Rusko se zároveň potýká s nedostatkem pracovních sil v ekonomice, což spolu se sankcemi zvyšuje náklady na obranný průmysl, uvádí zpráva.
Přímá konfrontace se Západem zatím nehrozí
Působení Ruska nicméně podle zprávy prokazatelně přesahuje hranice Ukrajiny.
„Přinejmenším od ledna 2024 jsou proruští sabotéři spojováni s různými žhářskými, sabotážními a atentátnickými spiknutími proti vojenským a civilním cílům v Evropě v rámci pokračující snahy podkopat soudržnost Západu a jeho podporu Ukrajině,“ píše se ve zprávě.
🚨Today, we have issued an advisory exposing Russia’s military intelligence service for a campaign of malicious cyber activity against Western logistics and technology firms, including those involved in delivering support to Ukraine⬇️https://t.co/rNf9dwlRLo
— NCSC UK (@NCSC) May 21, 2025
Důvodem, proč Rusové volí proti Západu hybridní válku namísto přímé konfrontace se členy NATO, je podle reportu kontraproduktivnost přímé eskalace. „Místo toho bude v reakci na západní podporu Ukrajiny nadále využívat tajné akce, informační operace, kybernetiku a zprostředkovatele,“ hodnotí DIA.
O zapojení Ruska do sabotážních akcí na území Evropy vypovídá také nedávná zpráva britského Národního centra kybernetické bezpečnosti. Podle té se Moskva podílela na sabotáži vícero organizací, které se podílely na zajištění pomoci pro Ukrajinu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry totální likvidace ruské posádky. Ukrajinské drony zničily „želví tank“ okupantů