Putin měl pro protivníky připravená krematoria a masové hroby, rozohnila se Richterová

Ukrajinci bojují i za nás, jednotky ruského prezidenta Vladimira Putina měly pravděpodobně seznamy politiků, aby je zlikvidovaly. Krematoria tam byla určená pro ně, rozohnila se místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti) v nedělním diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové. Reagovala tak na slova opozičního poslance Radka Kotena (SPD), který kritizoval formu pomoci uprchlíkům i dodávky zbraní na Ukrajinu.

Zákonodárci z hnutí SPD se nelíbilo, že se vláda podle jeho názoru snaží pomáhat ukrajinským uprchlíkům na úkor českého občana. Odmítl, že by na svém facebookovém profilu podporoval nenávist vůči prchajícím civilistům, třebaže v diskusích pod jeho příspěvky mnozí uživatelé sociální sítě nešetří slovy, která nesou nenávistné konotace.

„Někde ubytovací kapacity končí, a pokud nebudeme mít kde uprchlíky ubytovávat, kde budou bydlet? Ve stanech? Pomáhejme, ale je potřebné zjistit, jaký máme strop. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) říkal, že možná přijde půl milionu lidí, možná milion. Německo zvládlo milion a půl, jsme ale podstatně menší. Takové kapacity nemáme,“ zdůvodnil svůj postoj Koten.

Odmítl, že by na svých profilech podporoval ruskou invazi či ruského prezidenta Vladimira Putina, ačkoliv šéf hnutí Tomio Okamura se v minulosti náklonností k Ruské federaci netajil. Na poslance SPD s velkou dávkou kritiky zareagovala Richterová.

„Několikrát jste sdíleli Putina, hájili jste rozvracení naší země a demokratické společnosti. Vy ani nemluvte o tom, co jsou české zájmy,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS sněmovní místopředsedkyně.

„Není snadné, když k vám přijdou dvě a půl procenta stávající populace. Jsem hrdá na naši zemi, jak jsme se tomu postavili. Ukrajinci bojují za nás, Putinovy jednotky měly pravděpodobně seznamy politiků a lidí tvořících svobodnou společnost, aby je zlikvidovaly. Krematoria tam byly určená pro ně, jednotky měly plány, jak udělat masové hroby. Čelíme všehoschopnému diktátorovi,“ pokračovala rozzlobeně Richterová.

Berme si příklad z Maďarska

„Paní Richterová asi nesleduje můj Facebook, jinak by takové nesmysly neplácala. Nezodpovídám za Facebook Tomia Okamury. Jsem zvolen za SPD a jsem zvolen za občany, jejichž zájmy budu hájit. Co se týká pomoci, souhlasíme, že je potřeba, ale musí to být v našich silách. Musí na to stačit naše kapacity,“ odmítal Koten spoluvinu na někdejší podpoře Putina ze strany hnutí.

Posléze podotkl, že samotná SPD v dolní komoře hlasovalo pro odsouzení agrese ze strany Ruské federace. Podle Kotena by si Česká republika měla vzít příklad z Maďarska, že se konfliktu na Ukrajině straní a nezapojuje se ani do vyzbrojování obránců. „To, že se budou do místa konfliktu dodávat zbraně, ho neukončí. Co se týká dodávky zbraní, není rozumné přilévat olej do ohně,“ pokračoval v pořadu Partie.

„Když říkáte, ať položí zbraně a ať umřou, protože jich nebudou mít dostatek, tak je to nehájení českých zájmů,“ zareagovala prudce k tématu Richterová.

Strop uprchlíků nastavuje terorista Putin

Ke kritice poslance hnutí SPD se přidal také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. „To, co tady předvedl pan Koten, je přesně ta rétorika, která rozpoutává nenávist mezi lidmi. Strop (kapacit pro uprchlíky) stanovuje agresor, diktátor a terorista Putin,“ navázal na diskuzi v Partii.

„Ukrajinci bojují za Ukrajinu, za nás, za Evropu a za svobodu. Naší povinností je postarat se o jejich ženy a děti, ať už jich bude, kolik bude. Bude to mít dopady na všechny lidi, samozřejmě. Ale absolutně odmítám rétoriku, že když se pomáhá uprchlíkům, tak se nepomáhá občanům. Jsou to spojené nádoby,“ doplnil na závěr Jakob.

Tagy:

Hlavní zprávy

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu
USA

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

ON-LINE: Na Ukrajině zastřelil civilistu. Ruský voják dostal u soudu v Kyjevě doživotí
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Na Ukrajině zastřelil civilistu. Ruský voják dostal u soudu v Kyjevě doživotí

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze. Ruský voják souzený za zastřelení civilisty dostal u soudu v Kyjevě doživotí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:11

21letý ruský voják byl na Ukrajině odsouzen na doživotí za vraždu civilisty

12:04

Hladomor nehrozí kvůli Rusku, ale kvůli sankcím, prohlásil Peskov

11:52

Rusko musí za invazi na Ukrajinu zaplatit, prohlásil Biden

11:35

Počet firem s ruskými majiteli v ČR klesl za devět let o třetinu na 11 708

V Olomouci přepadl hernu a obsluhu střelil do hlavy. Skončil ve vazbě, žena bojuje o život

Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.