Zvažte výrobu herních konzolí, navrhl ruské vládě prezident Vladimir Putin. Pověřil ministry, ať posoudí, jak rozjet produkci vlastního hardwaru pro videohry. PlayStation, Xbox ani Nintendo Switch si totiž ruští zákazníci nekoupí – společnosti vyrábějící tyto konzole ukončily své aktivity poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Spuštění výroby vlastních zařízení má pomoci rozvoji videoherního průmyslu v zemi. Tématu se věnuje ruský web RBC.
Ruský prezident Vladimir Putin pověřil vládu, ať do 15. června prozkoumá možnosti, za jakých podmínek by země mohla spustit výrobu vlastních herních konzolí. Informoval o tom ruský byznysový web RBC. Ten se odvolává na dokument z jednání o socio-ekonomickém rozvoji Kaliningradské oblasti zveřejněný na oficiálním webu ruského prezidenta.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Virtuální tanky opustí Rusko i Bělorusko. Herní gigant Wargaming stěhuje své pobočky pryč
Od zahájení invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se ruští hráči potýkají s velkou mírou izolace. Zemi opustili světoví herní giganti. Například společnost Wargaming, která vyvíjí populární tankový simulátor World of Tanks, ukončila své aktivity v Rusku i Bělorusku v dubnu 2022.
Jen měsíc po zahájení války se z Ruska stáhly také Sony Interactive Entertainment, Microsoft a Nintendo. Oficiálně se tam přestaly prodávat konzole PlayStation 5, Xbox Series S a X a Nintendo Switch.
Zakažte účast ruských hráčů na šampionátu v Counter-Strike, žádá dánský ministr kultury
Dánsko je velmocí esportu a tamní vláda se snaží profesionální hraní videoher podporovat. Z této země pochází legendární Counter-Strike tým Astralis anebo jeden z nejlépe vydělávajících hráčů Johan Sundstein, jenž se proslavil ve videohře Dota 2. Nyní se ve skandinávské zemi koná světový šampionát v Counter-Striku. Právě kvůli němu přišel se silným prohlášením dánský ministr kultury Jakob Engel-Schmidt. Deníku Berlingske řekl, že ruští hráči by na slavném Majoru startovat neměli.
Podle rusisty Jiřího Justa se přesto loni v Rusku prodalo přibližně 1,3 milionu kusů těchto konzolí. „Oficiálně by se neměly konzole prodávat, ale jsou zcela legálně k dostání u velkých prodejců spotřební elektroniky. Přičemž za příznivou cenu, například okolo 60 tisíc rublů (v přepočtu asi 15 tisíc korun), všechny verze PlayStationu 5,“ uvedl Just pro CNN Prima NEWS.
„Konzole, jako všechna elektronika a další ‚zakázané‘ zboží, se dováží z Číny, Turecka, Spojených arabských emirátů a částečně i z bývalých sovětských republik. Je to výnosný byznys,“ dodal.
Ruský videoherní byznys v minulosti patřil mezi deset největších trhů na světě. Podle analytické společnosti Statista je v zemi přes 50 milionů hráčů a v roce 2021 odhadovala příjmy ruského herního trhu na 2,7 miliardy dolarů. Po zahájení invaze na Ukrajinu a řadě sankcí se tamní trh ale propadl.
V Rusku můžete přijít do obchodu a odnést si nový PS5. Je to hit prodeje, a za slušnou cenu. Jak se zakázána konzole do Ruska dostala vám napoví hieroglyfy na krabici. Teď ještě taková maličkost: kde Rusové seženou hry? 🤔 pic.twitter.com/Mo2zqKx3Qz
— Jirka Just (@jirkajust) December 30, 2022
Rusové však rozhodně neztratili chuť hrát. Vždyť v počítačové hře Counter-Strike patří mezi absolutní světovou špičku. Hlavu si nedělají ani z mnoha různých omezení. Softwarová společnost Valve, která vyvíjí zmíněnou střílečku a rovněž provozuje platformu pro digitální distribuci videoher Steam, nepřijímá platby z karet vedených u ruských bank.
Obchody pro herní konzole PlayStation Store, Microsoft Store nebo My Nintendo Store v Rusku vůbec nefungují. „To ale neznamená, že Rusové nemají, co na konzolích hrát,“ připomněl Just, který dlouhodobě žije v Rusku.
Tato nařízení se dají obejít například přes VPN síť, díky níž si uživatel může změnit svou skutečnou polohu a tvářit se, že se nachází v jiné zemi než v Rusku. Díky tomu pak získá přístup do výše uvedených obchodů.
Ukrajinská herní superstar odmítá hrát s Rusy: Měl by to pochopit každý krajan, říká
Řadí se mezi nejlepší světové hráče počítačové střílečky Counter-Strike. Třikrát ovládl anketu o nejlepšího hráče planety a je také vítězem nejslavnějšího turnaje světa, Majoru. Od loňského října se ale Ukrajinec Oleksandr Kostyliev, známý jako s1mple, zápasů v oblíbené počítačové hře z osobních důvodů neúčastní. Nyní však potvrdil, že se jeho odpočinek chýlí ke konci a v dubnu se opět vrátí na herní servery. Otázkou stále zůstává, kde najde angažmá. Návrat ke svým dávným parťákům rezolutně odmítá.
Just nabízí ještě další způsob, jak si tamní hráči mohou koupit nové hry. „Nejjednodušší je pro ně založit si nový účet v jiném regionu a pak přes různé prostředníky nakupují hry. V Rusku existuje hned několik stránek, které se zabývají zprostředkováním nákupu her a programů jako například Plati.market. Rusové vlastně nemají žádný výrazný problém s nákupem her, uvedl.
To platí i pro samotný Steam. Hráči si skrze zprostředkovatele pošlou peníze na virtuální Steam peněženku a bez problémů si mohou koupit jakýkoliv titul z několika desítek tisíc her, jež se na platformě nachází.
Krom zmíněných západních platforem funguje v Rusku ještě služba VK Play. Na té jsou hlavně ruské tituly, mezi kterými je i velmi dobře hodnocená střílečka Atomic Heart od studia Mundfish. Tím ale výčet povedených videoher končí.
Pokud Kreml skutečně přijde s plánem, jak zahájit produkci vlastních konzolí, nebude mít ruský herní průmysl zcela vyhráno. Hráči si na nich užijí maximálně tituly domácí provenience. Nedá se očekávat, že by úspěšná zahraniční studia začala připravovat své videohry na zcela neznámou platformu.
VIDEO: PlayStation, Xbox nebo Nintedo Switch? Porovnali jsme herní konzole