Ruský vládce Vladimir Putin při středečním projevu k 17 novým velvyslancům řekl, že válku na Ukrajině způsobily svým chováním Spojené státy. Po svém proslovu pak marně čekal na potlesk. Viditelně nesvůj pak ze sálu odešel, aniž by velvyslancům podal ruku. Podle médií se tak ukázala jeho údajná paranoia, o které před časem promluvil bývalý příslušník ruské FSO.
Putin ve středu hovořil při ceremoniálu předávání pověřovacích listin, kterého se v Kremlu zúčastnilo na 17 velvyslanců. Nové americké velvyslankyni Lynne Tracyové řekl, že USA v rámci své zahraniční politiky využívají nástroje jako „podporu barevných revolucí a podporu převratu v Kyjevě v roce 2014“, které vyústily v současnou ukrajinskou krizi a negativně přispěly ke zhoršení rusko-amerických vztahů.
ČTĚTE TAKÉ: Hašek míří do politiky. Chci být prospěšný v této nebezpečné době, říká Dominátor
Zřejmě i kvůli tomu se po skončení jeho projevu stalo něco, na co Putin není zvyklý. Nedostalo se mu ani potlesku ze zdvořilosti. V sále zavládlo hrobové ticho. Záběry ruské televize začaly rychle kolovat na sociálních sítích.
Viditelně otřesený Putin ještě dodal, že „to je všechno“. Když se ani po tomto dovětku ničeho nedočkal, přispěchal s výmluvou, jak se co nejdřív dostat ze sálu.
„Bohužel, musíme náš ceremoniál ukončit, protože stále platí covidová omezení. Nebudeme si moci promluvit tváří v tvář, ale jsem si jistý, že pokud budete pokračovat v práci, budeme mít tuto příležitost v budoucnu ještě mnohokrát,“ řekl Putin a s přáním všeho dobrého ze sálu odešel. Putin kvůli své paranoie k ambasadorům mluvil ze vzdálenosti asi 18 metrů, informuje britský deník Daily Mirror.
Izolovaný vůdce
O paranoie ruského vládce promluvil nedávno také bývalý kapitán ruské Federální ochranné služby Gleb Karakulov. „Putin posledních pár let žije v informační izolaci. Patologicky se bojí o život,“ uvedl Karakulov, který nyní žije v Tureckém exilu.
„Všemožnými bariérami se odřízl od světa: karanténou, informačním vzduchoprázdnem. Realitu vnímá pokřiveně,“ uvedl. Putina podle nevládní organizace The Dossier Center vykreslují jeho blízcí jako kdysi charismatického, ale stále více izolovaného vůdce, který nepoužívá mobilní telefon ani internet a trvá na neustálém přístupu k ruské státní televizi.
Putinovu paranoiu zřejmě ještě prohloubilo rozhodnutí loni v únoru vtrhnout na Ukrajinu. Ruský prezident se nyní podle Karakulova raději vyhýbá letadlům a cestuje speciálním obrněným vlakem, který navenek vypadá jako každé jiné ruské železniční vozidlo.