Putin: Jednal jsem o urovnání války na Ukrajině s maďarským premiérem. Ten mluví o mírové misi

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podle svého vyjádření jednal v Moskvě s maďarským premiérem Orbánem o možnostech urovnání války na Ukrajině a o případných základech budoucí bezpečnostní architektury v Evropě. Informovala o tom agentura TASS. Šéf maďarské vlády Orbán podle agentury Reuters označil příštích šest měsíců za mírovou misi. Maďarsko od pondělí na půl roku předsedá Radě EU. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes zdůraznil, že Orbánova cesta do Moskvy je bilaterální návštěva bez pověření EU.

Putin dále řekl, že Orbánovu návštěvu vnímá jako snahu obnovit dialog Moskvy se Západem. Zároveň podle Reuters zopakoval, že klíčem k vyřešení konfliktu, který Rusko vyvolalo v únoru 2022 svým vpádem na Ukrajinu, zůstávají ruské návrhy. Tvrdil dále, že Kyjev není ochoten válku zastavit. Jako nutné podmínky pro rozhovory s Kyjevem šéf Kremlu minulý měsíc označil stažení ukrajinských vojáků z východu a jihu Ukrajiny, slib Kyjeva, že nevstoupí do NATO, zrušení sankcí vůči Rusku a neutrální, bezjaderný status pro Ukrajinu. Kyjev požadavky odmítl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko nově neuznává Rusům nebiometrické pasy. Jejich držitelé v zemi budou nelegálně

Orbán tento týden poprvé od začátku ruské invaze podnikl cestu do Kyjeva. Vyzval tam k uzavření příměří, které by mohlo urychlit zahájení mírových rozhovorů. Páteční cestu do Moskvy označil za „druhou zastávku“ mírové mise. Po setkání s Putinem podle Reuters uvedl, že vnímá půlroční předsednictví Maďarska v EU jako mírovou misi. „K ukončení války je třeba mnoho kroků, ale my jsme udělali ten první k obnovení dialogu,“ řekl Orbán. Pohledy na situaci ze strany Kyjeva a Moskvy podle něj zůstávají od sebe vzdáleny.

Šéf unijní diplomacie Borrell v pátek uvedl, že Orbán vyrazil do Moskvy na bilaterální návštěvu, ke které nedostal žádný mandát od Evropské unie. Podobně se vyjádřil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, který sdělil, že maďarský premiér v Moskvě nereprezentuje NATO. Cestu odmítla také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž politika „appeasementu“, tedy ústupků či usmíření, Putina nezastaví.

Orbánovu cestu do Moskvy kritizoval i český premiér Petr Fiala (ODS). „Viktor Orbán v Moskvě nezastupuje naše zájmy ani zájmy EU. Nemá ani žádný mandát vyjednávat naším jménem. Český postoj je jasný: Putin je agresor, my stojíme na straně Ukrajiny,“ napsal na sociální síti X český premiér Petr Fiala (ODS). Podobně se vyjádřil i německý kancléř Olaf Scholz. „Viktor Orbán je na návštěvě u Putina jako maďarský premiér. V zahraniční politice zastupuje Evropskou radu Charles Michel. Postoj EU je velmi jasný: odsuzujeme ruskou útočnou válku. Ukrajina se může spolehnout na naši podporu,“ napsal Scholz.

Opačný názor zastává například poslanec Jaroslav Bžoch (ANO). „Je dobře, že se někdo snaží o dialog s Ruskem a Viktor Orbán je asi jediný politik z EU, kterého Putin přijme. Měli bychom se snažit ukončit tu šílenou válku, což se nám bez jednání a použití veškerých kanálů diplomacie nepodaří,“ řekl Bžoch pro CNN Prima NEWS. Vůči výsledkům jednání je ale skeptický. „Viktor Orbán nemá žádný mandát vyjednávat jménem EU, a tudíž je dle mého názoru nulová šance, že to vývoj konfliktu někam posune,“ podotkl Bžoch.

Od Orbánovy návštěvy v Moskvě se distancoval rovněž Kyjev. Maďarsko cestu Orbána do Moskvy s Ukrajinou nekoordinovalo, uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Kyjev zároveň vyzval všechny země, aby dodržovaly zásadu, která vylučuje dohody o Ukrajině bez Ukrajiny.

Maďarsko navzdory ruské invazi na Ukrajinu udržuje dobré vztahy s Moskvou. Odmítá Kyjevu poskytovat vojenskou pomoc a kritizuje sankce, jež sedmadvacítka kvůli agresi vůči sousední zemi na Rusko uvalila. Orbán patří k několika málo západním lídrům, kteří se od začátku invaze setkali s Putinem.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Série explozí a rozbitý ruský konvoj. Podívejte se na záběry drtivého ukrajinského úderu

Tagy: