Vakcínu, v jejímž jménu je obsažena vzpomínka na první umělou družici Země na světě, její název zřejmě k hvězdným výšinám nevynese. Ukázalo se, že jí nevěří ruští odborníci, ani veřejnost. V průzkumu více než polovina Rusů uvedla, že by se Sputnikem V očkovat nenechala.
Už v první polovině srpna průzkum ukázal, že prezidentem Vladimirem Putinem mohutně propagovaná vakcína nevzbudila důvěru u odborné veřejnosti. Ochotu očkovací látku použít pro sebe nebo své pacienty vyjádřila jen asi čtvrtina z dotázaných ruských lékařů. Teď podobný výsledek ukázala i sonda do názorů běžných lidí.
Více než polovina Rusů se nehodlá nechat touto látkou očkovat. Uvedl to v sobotu generální ředitel státní agentury pro zjišťování veřejného mínění VCIOM Valerij Fjodorov.
„Budeme se očkovat novou ruskou vakcínou Sputnik V? 42 % říká, že ano a co nejdříve, ale 52 % říká, že ne, nenecháme se očkovat,“ prohlásil Fjodorov podle státní agentury TASS.
Výsledek průzkumu, kterého se zúčastnilo 1 600 Rusů starších 18 let, podle ředitele svědčí o stavu společnosti. „Na jedné straně se všichni bojíme a samozřejmě chceme, aby tento strach zmizel. Chceme jistotu, že se zaručeně nenakazíme. Jak? Bezpochyby je kvůli tomu nutné se očkovat. Ale i tak většina očkování neplánuje. Proč? Obávají se, nevěří, zdráhají se,“ vysvětlil.
Šlo jen o prvenství bez ohledu na účinek?
Schválení vakcíny Sputnik V ruským ministerstvem zdravotnictví jako světové prvenství ohlásil 11. srpna osobně prezident Vladimir Putin. Podle šéfa Kremlu očkovací látku na sobě vyzkoušela i jedna z jeho dcer. Vakcína prý prošla dvěma fázemi klinických zkoušek, rozsah a dostatečnost testů ale zpochybňovali západní experti.
Tento týden tvůrci vakcíny oznámili, že ji od příštího týdne začnou testovat v masivnějším měřítku, na 40 000 lidech. Masová výroba vakcíny má začít v následujícím měsíci. Rusko podle tvůrců již obdrželo objednávky z dvou desítek zemí na miliardu dávek.
Rusko je z hlediska počtu nakažených podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně, čtvrtou nejpostiženější zemí světa po Spojených státech, Brazílii a Indii.