Zatímco ruský prezident Vladimir Putin prý nechal novou vakcínou Sputnik V proti COVID-19 naočkovat jednu ze svých dcer, v řadách odborníků by k takovému experimentu na svých pacientech byla ochotna sáhnout jen necelá jedna čtvrtina ruských lékařů. O anketě provedené aplikací Spravočnik vrača (Manuál lékaře), ve které odpovídalo 3 040 respondentů, informuje server Meduza.
Celých 52 procent lékařů v anketě provedené přes ruskou mobilní aplikaci uvedlo, že by si nenechalo aplikovat vakcínu Sputnik V, kterou vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Dalších 23 procent by se zdráhalo na sobě očkovací látku otestovat a jen 24 procent by vakcínu vyzkoušelo.
Rusko schválilo první vakcínu proti COVID-19 na světě. Putin nechal naočkovat svoji dceru
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace schválilo světově první vakcínu proti novému koronaviru. Prezident dodal, že jeho dcera již byla očkována, informoval web ruské státní televize Russia Today.
Vývoj vakcíny byl příliš rychlý, chybí důkazy o bezpečnosti
Portál rbc.ru upřesnil, že aplikaci v Rusku používá přes 420 000 zdravotníků, jejichž stupeň vzdělání lze přes profil ověřit. Na otázku, proč by se nenechali očkovat, lékaři většinou odpovídali, že vývoj vakcíny byl příliš rychlý a chybějí data dokazující její efektivitu a bezpečnost.
O tom, že ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první vakcínu proti COVID-19 na světě, informoval v úterý ruský prezident Vladimir Putin. Látku si údajně nechala aplikovat i jeho dcera. Podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška by první várka vakcíny měla být připravena do konce srpna.
Jsou pouze dvě možnosti, jak se vyhnout COVID-19 – buď se nechat očkovat, nebo prodělat těžkou formu onemocnění
Na provedenou anketu reagoval i Alexandr Gincburg, ředitel výzkumného ústavu Nikolaje Gamaleji, který vakcínu vyvinul. Ředitel podle agentury TASS sdělil, že jsou pouze dvě možnosti, jak se vyhnout COVID-19 – buď se nechat očkovat, nebo prodělat těžkou formu onemocnění.
Při onemocnění s lehkým průběhem podle Gincburga tělo nezískává dlouhodobou obranyschopnost proti viru. Gincburg zopakoval, že vakcína v červnu a červenci před svojí registrací prošla všemi nezbytnými procedurami, které potvrdily její účinnost a bezpečnost.
Před vakcínou, která zřejmě nebyla zatím testována na reprezentativním vzorku dobrovolníků, dříve varovala řada světových odborníků. Proti unáhlenému uvedení vakcíny, které by mohlo představovat „zbytečné nebezpečí pro zákazníky“, se vyslovila také ruská Asociace organizací provádějících klinické testy (ACTO).