Mimořádné valorizace se nahradí kvazi sociální dávkou. Tak reagoval poslanec Aleš Juchelka (ANO) ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS na změny v důchodech navrhované ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Podle poslance STAN Viktora Vojtka jsou ale nová opatření kvůli stavu veřejných financí nezbytná. Jurečka přišel s plánem, že by se mimořádné valorizace důchodů v budoucnu mohly nahradit dočasnými příspěvky k důchodu. Návrh obsahuje i změny v předčasných důchodech.
„Tato vláda nám slibovala, že s mimořádnou valorizací zatočí. Kdyby nebyla tak vysoká inflace, nemáme takové mimořádné valorizace důchodů a ani takový schodek státního rozpočtu. Bohužel tato vláda nic s inflací nedělá. A to, co se týká těch mimořádných valorizací, znamená, že je zrušíme a nahradíme nějakou kvazi sociální dávkou,“ prohlásil stínový ministr práce Juchelka na CNN Prima NEWS.
V rámci koalice byl podle Vojtka Jurečkův návrh projednáván už delší dobu a STAN s ním souhlasí. „Protože situace, která nyní nastala v souvislosti s mimořádnými valorizacemi za vysoké inflace, a její dopady na státní rozpočet jsou tak vážné, že je potřeba zasáhnout poměrně rychle,“ vysvětlil člen výboru pro sociální politiku Vojtko.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ekonomové: Válečná daň vládě nevyšla. Slibovaný výnos měl jen uchlácholit veřejnost
Mimořádná valorizace je podle něj v podstatě mechanismus, který má pomoci během daného roku. „A to, jak by to mělo být nově nastaveno, se v podstatě posunuje do řádné valorizace. Finální nastavení v důchodech znamená, že od prvního ledna každého roku by měl každý důchodce mít plně kompenzovanou inflaci za celé to období,“ vysvětlil poslanec STAN.
Juchelka: Ať se DPH nezvyšuje vůbec. Bez daní nezbydou peníze na policii, reagoval Nytra
V tuto chvíli bych daně nezvyšoval vůbec, ale zůstal na tom, na čem jsme. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl stínový ministr práce Aleš Juchelka (ANO). „Bavme se naopak o tom, proč nezlevníme DPH jako v okolních státech,“ prohlásil. Současně vládě pak vytkl špatnou komunikaci s veřejností. Předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra (ODS) na to ironicky reagoval se slovy, že daně můžeme zrušit úplně. V takovém případě ale podle něj nezbydou peníze například na složky Integrovaného záchranného systému (IZS).
Podle informací ministerstva práce by měl být mimořádný příspěvek k důchodu z poloviny tvořen fixní částí a z poloviny zásluhovou. Podle Vojtka to je jedno z krátkodobých opatření. „Vidíme jako naprosto zásadní věc to tímto způsobem rozdělit. Je určitě správné kompenzovat část fixní částkou a nikoliv pouze procentuálně, tak jako to bylo nastaveno u mimořádných valorizací doteď,“ sdělil.
Další novinky spočívají ve změnách v předčasném důchodu, lidé by do něj nově mohli jít tři roky před řádným termínem, nikoli pět let. Penze se jim bude víc krátit. Měli by to podle Jurečky využívat především lidé, kteří pracovali v oborech s vyšší mírou zátěže. Podmínky pro ně vláda ještě zpřesní.
Po připomínkovém řízení a jednání v koalici plánuje Jurečka návrh doplnit i o povinnost 40 let zapojení žadatele o předčasnou penzi do systému pojištění. O prosazení změn ve Sněmovně jedná Jurečka s opozicí, její souhlas nemá.
Juchelka očekává příchod komplexního balíku penzijní reformy pro lidi starší 40 let. „My v tuto chvíli vidíme, že se mění jenom parametrické změny u současných starobních důchodů, ať už se jedná o řádnou, nebo mimořádnou valorizaci. Rozumím tomu, že to je pravděpodobně způsobeno deficitem této vlády, protože koláč starobních důchodců v rámci toho státního rozpočtu je skutečně největší a je potřeba s těmi důchody něco udělat. Nicméně nároková není žádná sociální dávka,“ prohlásil.
Sliboval, že reformu dostanu v mašličkách
Kompletní parametry důchodové reformy zatím nejsou známé a ministr Jurečka to oddaluje právě kvůli diskusi s opozicí. Podle Juchelky příliš nezohlednil návrhy hnutí ANO. „Víceméně jsme se neshodli právě na té kvazi sociální dárce a hlavně na přepočtu u řádných valorizací. Ale znovu opakuji, že to není ta penzijní reforma, kterou mi sliboval pan ministr Jurečka, že ji dostanu v mašličkách po Velikonocích i s velikonočními vejci. V tuto chvíli nemám ani mašličky, ani vejce,“ řekl.
První fáze důchodové reformy EXKLUZIVNĚ: Osekaná valorizace a nižší předčasné penze
Méně peněz, delší doba spoření a přísné podmínky pro ty, kteří chtějí do předčasného důchodu. Právě to jsou spolu s dalšími změnami valorizace a zcela novou protiinflační dávkou první návrhy, které v rámci důchodové reformy připravil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Redakci CNN Prima NEWS se podařilo získat dokument resortu, ze kterého je zřejmé, koho se přísnější podmínky dotknou.
Podle Viktora Vojtka není pravděpodobné, že „se prosadí důchodová reforma silou, tak jak už to tady historicky bylo“. Tvrdí však, že by bylo výrazně jednodušší, kdyby s opozicí nalezli kompromis. „Teď mám pocit, že se dá nějaký návrh na stůl, který samozřejmě vždycky už z důvodu toho, že to je důchodová reforma, bude do určité míry nepopulární. A opozice pracuje s tímto návrhem a kritizuje ho. Což je její právo, ale nejsem si úplně jistý, že to je ta správná zodpovědná politika,“ nechal se slyšet.
Vojtko na závěr prohlásil, že předčasný důchodce se vždy počítá od daného regulérního věku odchodu do důchodu. Ten by se měl proměňovat do budoucna v souvislosti s věkem dožití. To znamená, pokud se bude prodlužovat věk dožití, bude se samozřejmě posunovat i hranice. „Ty tři roky před by z mého pohledu měly stále dávat dostatečnou jistotu, že to pomůže těm, kteří potřebují. Nemělo by to motivovat k tomu, aby odcházeli do předčasného důchodu v podstatě všichni,“ dodal.