Dozorčí rada České pošty v úterý schválila transformační plán, který počítá s rozdělením podniku do dvou let. Schválení plánu bylo podmínkou pro jeho projednání vládou. Pošta to oznámila v tiskové zprávě. Transformace podle dřívějších informací spočívá v rozdělení pošty na provozovatele poboček poskytujícího služby objednané státem a komerční logistickou firmu.
Vláda by se podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) měla plánem zabývat na svém středečním zasedání nebo na zasedání 12. července. Detaily plánu pošta tají a chce je představit zřejmě ve čtvrtek na tiskové konferenci.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Poštovních schránek je čím dál méně. Státní podnik vysvětlil, proč o ně Češi ztrácejí zájem
Plán podle pověřeného zástupce generálního ředitele Miroslava Štěpána jasně definuje důvody, proč Českou poštu zachránit a do jaké podoby ji transformovat, aby byla přínosem pro stát a občany. „Je to plán, který reaguje na aktuální i budoucí potřeby společnosti vyplývající z digitalizace státní správy a nutnosti snižovat náklady na provoz státu,“ uvedl.
Vláda narazila u změn penzijního připojištění. Příprava návrhů by mohla trvat i rok
Vládní snaha zásadně změnit systém penzijního připojištění se komplikuje. Podle Asociace penzijních fondů budou totiž některé návrhy potřebovat až rok na přípravu. Asociace chce proto vyjmout body, které jsou náročné na přípravu – jinými slovy jejich start odsunout. Ministerstvo financí nicméně uvádí, že penzijní společnosti o jeho záměrech dlouhodobě věděly, takže nemohou být v žádném případě překvapeny nebo zaskočeny.
Česká pošta je v posledních pěti letech ztrátová kvůli úbytku provozu i nedostatečné úhradě nákladů státem. Loni zvýšila ztrátu o 1,044 miliardy korun na 1,725 miliardy korun. Bez zrušení 300 z 3 200 poboček by letošní ztráta dosáhla čtyř miliard korun a firma by skončila v insolvenci. Podle Štěpána poště chybějí ročně stovky milionů za služby pro stát, které jí ale nehradí, protože má stanovený limit pro úhradu ve výši 1,5 miliardy. Za pět let přesáhla kumulovaná ztráta z těchto služeb čtyři miliardy korun.
Podle předsedy dozorčí rady Martina Friedricha Herrmanna je transformační plán ambiciózní a zároveň smysluplný. „Vychází z kvalitní analýzy současné situace České pošty a dobře reflektuje jak potřeby státu, tak občanů, kteří nadále chtějí využívat poštovní služby a kteří nebudou schopni nebo ochotni komunikovat se státem digitálně,“ sdělil Herrmann.
Z pohledu sociálního plán nepočítá s další plošnou redukcí pobočkové sítě, ale naopak podle zástupců pošty vytváří podmínky pro zvyšování výnosů České pošty jako předpokladu pro růst mezd zaměstnanců. V oblasti logistických a balíkových služeb má plán za cíl dostat tyto služby na organizační a technologickou úroveň konkurentů na trhu.
„Stát dlouhodobě Českou poštu přehlížel a výsledkem jeho nečinnosti jsou nedůstojné odměny zaměstnanců za jejich náročnou práci. Transformace musí přinést uklidnění mezi pošťáky a zajištění jejich budoucnosti v podniku,“ doplnila místopředsedkyně dozorčí rady a předsedkyně Podnikového koordinačního odborového výboru České pošty Jindřiška Budweiserová.
Náklady na transformaci České pošty podle dřívějšího Rakušanova vyjádření zřejmě přesáhnou osm miliard korun. Podnik má na transformační proces použít státní zdroje, půjčky od bank i prostředky z prodeje nepotřebného majetku. Poskytnutí financí od státu by zřejmě podléhalo schválení Evropskou komisí.
Česká pošta je státní podnik, který zaměstnává okolo 23 tisíc lidí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Česká pošta propustila 600 zaměstnanců z poboček. Dalších až 350 lidí skončí v logistice