Očkování je podle lékařů nejlepším preventivním krokem, jak chřipkovému onemocnění zabránit...
Epidemie chřipky se objevuje pravidelně každý rok. „Chřipka je relativně závažná infekce, která v ČR každoročně způsobí onemocnění statisíců až jednoho milionů obyvatel, a souvisí s ní v průměru téměř dva tisíce úmrtí,“ uvádí na svém webu Státní zdravotní ústav v odborném textu Oddělení epidemiologie infekčních nemocí. Toto onemocnění dýchacích cest se projevuje typicky náhlým začátkem, suchým dráždivým kašlem, bolestí hlavy, bolestí v krku a bolestí kloubů a svalů. Potíže pak doprovází celková únava, slabost a vyčerpání. „Onemocnění trvá obvykle 4 – 7 dní u nekomplikovaných případů a spontánně končí po krátké rekonvalescenci uzdravením. U starších, oslabených nebo chronicky nemocných osob, které jsou onemocněním nejvíce ohroženy, se chřipkové onemocnění často komplikuje zánětem plic nebo zánětem srdečního svalu, které mohou ohrožovat život pacienta. U dětí může chřipkové onemocnění vyvolat zánět středního ucha nebo zánět vedlejších dutin nosních,“ doplňuje SZÚ.
Nakazit se lze jen od člověka infikovaného virem chřipky. Obvykle vdechnutím kapének při mluvení, kašli, smrkání či kýchání. Možná je i infekce přes předměty či podáním ruky (virus má schopnost přežít určitou dobu mimo hostitelský organizmus), nicméně tento způsob přenosu není tak častý jako zmiňovaný přenos vzduchem. Nejčastěji se přitom podle SZÚ nakazí děti v kolektivních zařízeních. Ty pak dále šíří nemoc na dospělé.
Očkování jako prevence
Zdravá životospráva, odpočinek, důsledné mytí rukou (nejen) v době epidemie a dostatečný odstup od nakažených lidí (doporučuje se min. 1 metr) vám může pomoci neonemocnět. Nicméně nejlepší ochranou proti chřipce je podle lékařů očkování. „Aplikujeme do těla antigenní část virů, který tu nemoc způsobuje, a tělo si vlastním tempem vytváří protilátky,“ popsal vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví na Ostravské univerzitě Rastislav Maďar:
Tady najdete ucelený přehled důležitých informací, které se hodí o očkování proti chřipce vědět…
Kdy je nejlepší očkovat?
Nejlepší je očkovat ještě předtím, než se nemoc začne více šířit v kolektivech. „Nejvhodnější doba pro očkování je od poloviny září do poloviny prosince,“ uvedl mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zbyněk Boublík. Podrobně v úvodní reportáži.
Kdy začne vakcína chránit?
Podle informací SZÚ jsou dospělí a děti nad 6 let věku chráněni cca za 14 dní od podání vakcíny. Děti od 6 měsíců do cca 6 let, pokud jsou očkovány proti chřipce poprvé, je nutno po 4 týdnech přeočkovat druhou dávkou.
Stačí se naočkovat jen jednou za život?
Nestačí. „Virus chřipky má řadu antigenních podob, a dokáže je velmi rychle měnit. Takže ta vakcína funguje proti určité antigenní podobě toho viru. Když se virus změní, tak v příštím období epidemie ta vakcína už účinná není,“ popsal Evžen Hrnčíř, přednosta Kliniky pracovního a cestovního lékařství, VFN Královské Vinohrady ve videu níže. Jak uvádí SZÚ, složení chřipkových vakcín je tak každoročně upravováno podle doporučení Světové zdravotnické organizace. Vhodné je proto podle lékařů aplikovat vakcínu proti chřipce každoročně. A navíc platí i to, že imunita po očkování přetrvává maximálně jeden rok.
Komu lékaři očkování doporučují především?
Podle lékařů je očkování velmi vhodné pro seniory starší 65 let a lidi s chronickými onemocněními plic, srdce, ledvin, metabolickými poruchami (např. diabetes mellitus, onemocnění jater), neurologickými či svalovými poruchami zhoršujícími dýchání či se sníženou imunitou. U těchto pacientů hrozí v důsledku chřipky zhoršení jejich původní nemoci.
Uvažovat by o něm měli i lidé, kteří by mohli chřipku na výše uvedené rizikové pacienty přenést (například rodinní příslušníci, ošetřující personál). Doporučuje se i lidem, kteří pracují ve větších kolektivech (veřejný sektor, školství, sociální služby). „Vakcinace proti chřipce je také doporučována těhotným ženám v kterékoliv fázi těhotenství a ženám, které plánují těhotenství během chřipkové sezóny,“ informuje ještě Státní zdravotní ústav na webových stránkách s tím, že ideální rozmezí je mezi 28. a 36. týdnem gravidity.
Kolik stojí?
Vakcína stojí kolem 400 korun. „Některé zdravotní pojišťovny ve svých klientských programech vakcínu proplácejí. Informujte se u svého lékaře a zdravotní pojišťovny,“ radí Zbyněk Boublík. Také řada zaměstnavatelů nabízí vakcínu v rámci benefitů.
Kdo má očkování zadarmo?
Některé skupiny pacientů mají ale očkování zdravotní pojišťovnou plně hrazené. „Pacienti, kteří jsou po infarktu, mozkových mrtvicích, seniorům 65 + a nemocným s chronickými chorobami, těmto skupinám je očkování plně hrazeno,“ uvedl už dříve primář Geriatrické kliniky VFN v Praze Tomáš Rychter. Podle informací SZÚ je hrazeno i pacientům v léčebnách dlouhodobě nemocných a lidem v domově důchodců.
Kde se očkuje?
Očkování zajišťují praktičtí lékaři a pediatři. Případně se lze obrátit na očkovací centrum.
Má očkování nežádoucí účinky?
Nežádoucí účinky jsou podle SZÚ poměrně vzácné, nejčastěji se jedná o krátkodobé zarudnutí a otok v místě vpichu. „Může se objevit únava, bolesti svalů a kloubů, zvýšená teplota, které rychle bez další léčby odezní. Závažné alergické reakce hrozí u pacientů s alergiemi na vaječnou bílkovinu (u vakcín připravovaných na kuřecích vejcích) a antibiotikum neomycin,“ uvádí zdravotní ústav. Velmi vzácně může dojít k zánětlivým reakcím mozku či křečím.
Kdo nesmí být očkován?
Neočkují se úplně malé děti do cca 6 měsíců. „Potom by se měli vyvarovat ti, kteří někdy v minulosti při očkování proti chřipce měli nějakou výraznou alergickou reakci,“ doplnil lékař Evžen Hrnčíř. Očkovat by se podle něj také neměli nechat lidé, kteří právě prodělávají nějaké horečnaté onemocnění nebo jsou krátce po vyléčení. Tady ovšem platí, že v určitém odstupu od prodělané akutní virózy a podobných nemocí naočkovat lze. Vhodné konzultovat s lékařem.
S využitím: Szu.cz/tema/prevence/chripka-2