Na zledovatělých či zasněžených chodnících se každoročně zraní spousta lidí..
Ledovka na konci listopadu pokryla část republiky, extrémní nebezpečí vyhlásil Český hydrometerologický ústav hlavně na západě Čech. A záchranáři měli napilno. Spíš než k dopravním nehodám, které se většinou obešly bez zranění, vyráželi k lidem, kteří na zledovatělých chodnících přes veškerou opatrnost upadli. "Charakter zranění byly samozřejmě zlomeniny dolních končetin, horních končetin a pohmožděniny," uvedl například mluvčí RZS Karlovarského kraje Radek Hes v reportáži zachycující události během celého dne. Situace kolem ledovky by se měla během soboty pomalu uklidnit, nicméně opatrnost je třeba i v případě čerstvě napadaného sněhu. Aktuální varování můžete sledovat na interaktivní mapě ČHMÚ. Situaci nepřetržitě monitorují také naše štáby ve všech krajích, čerstvé informace tak najdete i na facebookové stránce Zpravdodajství FTV Prima.
Záleží na okolnostech zranění
Zasněžené či zledovatělé chodníky by měly být logicky ošetřené, právě proto, aby nehrozil úraz. Pokud uklizené nejsou, jejich majitel má za případné zranění odpovědnost, a měl by poskytnout zraněnému finanční náhradu. V České republice chodníky vlastní většinou obec. Jenže prokázat její odpovědnost nemusí být úplně snadné, někdy tomu napomáhá i zákon. Legislativa totiž definuje některé výjimky, které umožňují obcím se své odpovědnosti zprostit.
>> Ledovka v Plzni:
1. Ne každý chodník musí být uklizený
Každý chodník nemusí být hned uklizený, jakmile nasněží nebo se objeví ledovka. Vlastníci komunikací si mohou stanovit určitý časový plán, kdy kterou ulici budou uklízet. Méně frekventovaná místa pak přicházejí často na řadu později. Obce navíc mají právo některé cesty vůbec v zimě neudržovat. Nicméně musí plán úklidu zveřejnit. Pokud se tak zraníte na chodníku, který ještě obec nemohla (teoreticky) ošetřit nebo se od úklidu zcela distancuje, pravděpodobně odškodnění od obce nezískáte.
2. Když není prokazatelně možné zajistit schůdnost
Vlastník chodníku se může své odpovědnosti zprostit, pokud prokáže, že nebylo v mezích jeho možností závadu (tedy například sníh či náledí) odstranit. A to platí i pro komunikace, které jsou v plánu úklidu na prvním místě. Klasickým případem je situace, kdy nad ránem začne padat mrznoucí déšť a chvilku poté na namrzlém chodníku někdo uklouzne a zraní se. V takovou chvíli totiž nebylo v možnostech obce chodník uklidit tak, aby byl bezpečně schůdný.
3. Pohybovali jste se skutečně opatrně?
Pravidla pro odškodnění také říkají, že by se chodec měl na chodníku pohybovat tak, aby bylo zranění co nejméně pravděpodobné. Na namrzlém chodníku byste tedy neměli například utíkat. Je to podobné, jako když řidiči na silnici musí jízdu přizpůsobit aktuálnímu počasí.
>> Ledovka k zimě patří. Ale jak vzniká a kde můžeme čekat, že udeří nejsilněji? Podívejte se na reportáž Filipy Šebové:
Obce nároky zraněných nechtějí moc uznávat
V praxi možnost zbavení se odpovědnosti podle zkušenosti řady lidí obce skutečně využívají, respektive nejsou ochotny uznat nároky zraněného. Pokud tedy podle vás vznikl nárok na odškodnění, tedy je prokazatelné, že obec je zodpovědná za daný úraz (šli jste opatrně a na chodníku, který měl být v tu dobu uklizený), a obec odpovědnost odmítá, pak nezbývá nic jiného, než se obrátit na soud.
Zásadní je dokumentace
Pro uplatnění nároku na odškodnění jsou už na začátku zásadní důkazy. „Může se jednat o fotografie, které pořídíte na místě té nehody, případně potom zajistit si nějaké svědky," řekla už dříve Eva Jurčíková ze společnosti podporující zraněné chodce. Svědky mohou být například záchranáři nebo kolemjdoucí, kteří vám pomáhali po pádu. Pokud je to ve vašich silách, zaznamenejte si i to, jak chodník v danou chvíli vypadal a kolik bylo hodin. Nechávejte si i veškeré lékařské záznamy.