Přehled potravin, které přispívají k léčbě i prevenci duševních nemocí

Potraviny vhodné při psychických problémech

VELKÉ ZPRÁVY: Příběhy lidí s duševním onemocněním

S duševním onemocněním se u nás rok od roku léčí stále víc lidí. Kromě terapie a vhodných medikamentů může s léčbou pomoci i pohyb, ale také dobře zvolená strava. Které potraviny umí podpořit psychickou pohodu? A co dobrého z nich můžete uvařit?

S psychickou nemocí se u nás léčí stále více lidí. Špatné duševní zdraví nebo porucha chování je dokonce druhým nejčastějším důvodem pro přiznání invalidního důchodu. Zdravotní pojišťovny dají na léčbu rok od roku o desítky milionů víc. „Těch lidí, kteří mají duševní onemocnění, je každý rok pětina populace,“ říká lékař Petr Winkler v úvodní reportáži, kde svůj příběh a zkušenost s duševní nemocí popisují dva mladí lidé.

Spouštěčem je často stres

Odborníci si nárůst pacientů vysvětlují dvěma způsoby. Tím jedním je fakt, že si lidé stále častěji svoji nemoc připouští a začínají se léčit. (Lékaři ale zase zároveň upozorňují, že téměř 55 procent lidí odbornou pomoc nevyhledá.) Tím druhým důvodem, proč se zvyšuje počet duševně nemocných, je také to, že jsme stále častěji vystaveni stresu. A právě stres je jedním z hlavních spouštěčů takovýchto nemocí.

Co když chybí hořčík nebo vitamíny?

Ať už bojujete se stresem nebo přímo s určitým duševním onemocněním, mohou vám podle odbornice na zdravou výživu Jarmily Mandžukové pomoci (kromě případné terapie a dalších léčebných metod) i potraviny bohaté na látky, které jsou v těle zodpovědné za psychickou odolnost a přispívají k dobré náladě. Odborníci skloňují v této souvislosti zejména hořčík, vápník, vitamíny skupiny B, vitamín C a zinek. Pokud organizmu tyto látky chybí, může se to negativně projevit na psychice. Při duševních problémech je ale vhodné sáhnout také po potravinách, které obsahují aminokyselinu tryptofan. „Vysoká hladina této aminokyseliny zvyšuje v mozku tvorbu serotoninu, který pomáhá regulovat náladu,“ vysvětluje Jarmila Mandžuková.

Potraviny pro duševní pohodu

Tyto cenné látky lze doplnit zejména následujícími potravinami, z nichž většinu lze jíst v čerstvém stavu, nicméně mohou mohou se stát i výbornou surovinou pro přípravu teplého oběda či večeře. (Nejrůznější recepty najdete pod uvedenými odkazy na kulinární web Prima Fresh nebo v přiložených videích.)

1. Vybrané druhy zeleniny

Dostatečné množství zeleniny je zásadní nejen pro psychickou pohodu. Nicméně v případě nejrůznějších nervových stavů včetně depresí je cennou zeleninou zejména zelí či celer, který je vhodné konzumovat syrový a ve formě šťávy (Inspirace: Nové recepty, s kterými proměníte celer v neobyčejnou lahůdku). Účinek doplní i petrželka.

>> Videorecept: Celerový salát s jablkem

Velmi zásadní je jíst i dostatečné množství listové zeleniny, která obsahuje zejména kyselinu listovou. Podle některých výzkumů totiž mnozí lidé, kteří trpí jen nepatrným nedostatkem této látky, snadno podléhají stresu, depresi a mívají špatnou náladu. Nezapomeňte tedy do svého jídelníčku zařazovat například hlávkový salát či špenát (Inspirace: Neodolatelné recepty s listovým špenátem).

A v neposlední řadě může také zvýšenou odolnost vůči stresu podle Mandžukové zajistit i zvýšená konzumace rajčat (Inspirace: Předkrmy, polévky i hlavní chody z rajčat).

2. Ovoce, zejména hrušky, broskve a banány

Stejně jako zeleninu, i ovoce byste měli zařazovat do jídelníčku v dostatečném množství. A to jakékoliv. Při stresu je pak vhodné sáhnout častěji zejména po hruškách, broskvích nebo banánech. Hrušky obsahují mimo jiné vitamíny A, B (zejména kyselinu listovou), C, E a K, také draslík, zinek nebo železo (Inspirace: 18 sladkých i slaných receptů z hrušek). Broskve jsou bohaté na hořčík (Inspirace: Lahodné broskve a meruňky v nových receptech), banány obsahují tryptofan. Potřebujete-li tedy udržet nervový systém v klidu, tahle ovocná trojka by určitě v jídelníčku chybět neměla.

>> Videorecept: Banánový trifle s perníčky

3. Kmín

Bojujete-li se stresem, neměli byste při vaření šetřit ani kmínem, který obsahuje celou řadu cenných látek – od vitamínů B po zinek či hořčík. Má blahodárné účinky nejen na trávení, což je všeobecně známé, ale právě i na nervovou soustavu.

4. Ryby, zejména losos

Ryby by měly být součástí vyváženého jídelníčku dvakrát až třikrát týdně. Pokud se ale potýkáte se stresem a žijete hekticky, je vhodné servírovat zejména lososa, který je zdrojem tryptofanu. (Inspirace: Losos na nejrůznější způsoby)

5. Ovesné vločky

Se stresem a duševními problémy vám pomohou účinně bojovat i ovesné vločky. Ty jsou také bohatým zdrojem vitamínů skupiny B, které pomáhají udržet funkce nervového a imunitního systému a potlačovat únavu.

>> Příprava ovesných vloček je hravě jednoduchá, chutnají skvěle naslano i nasladko a navíc rychle zaženou hlad. Nechte se inspirovat nejlepšími recepty z vloček.

6. Droždí

Čerstvé droždí také patří mezi potraviny, které pomáhají zvyšovat odolnost a obranyschopnost vůči stresu. Kvasnice totiž obsahují velké množství vitamínů skupiny B, ale i zinek, draslík nebo hořčík. Vařte si třeba polévku, chléb namažte pomazánkou.

7. Med

Vynikající potravinou pro nervy je i med. A to díky bohatému obsahu minerálních látek, enzymů, ovocného a hroznového cukru, a zejména komplexu vitamínů B. „Účinné jsou 2 – 3 lžíce medu denně,“ radí Jarmila Mandžuková. (Inspirace: Recepty na (nejen) hlavní jídla, ve kterých najdete med)

8. Mléčné výrobky

Mléčné výrobky pak, kromě důležitého vápníku, obsahují i cenný tryptofan. Nejen sýry či jogurty by proto rozhodně neměly v jídelníčku chybět. (Inspirace: Připravte si výtečné pomazánky z tvarohu a čerstvých sýrů)

9. Ořechy

Protidepresivní účinky by pak měly mít také všechny druhy ořechů - od vlašských po kešu. Jsou ideální svačinou, kterou můžete mít během hektického dne připravenou po ruce v pracovním stole i kabelce. (Inspirace: Zajímavá jídla, ve kterých zužitkujete vlašské ořechy)

>> Videorecept: Ořechový dort bez mouky

Ivana Kropáčková; s využitím informací v knize Co jíst, když... od Jarmily Mandžukové

Tagy: