Roste cena zlata i počet zájemců o koupi. V nejisté době jde podle odborníků o bezpečnou investici

Zlato je nejdražší za sedm let

Cena zlata letí raketově vzhůru, je nejdražší za sedm let. Růst by navíc mohla podle ekonomů i dál...

Ten, kdo v minulosti nakoupil zlato, v současné době vydělává. Jeho cena vzrostla až na více než 35 tisíc korun za jednu trojskou unci. Před necelým rokem přitom stála 29 tisíc korun a před dvěma lety 27,5 tisíce. Díky tomu, že centrální banky tisknou velké množství peněz a snižují úrokové sazby, se zlatu v poslední době velmi dařilo (viz nedávný komentář ekonoma Lukáše Kovandy na Facebooku Zpravodajství FTV Prima). Současný skokový nárůst podle odborníků nicméně souvisí také s aktuální situací na Blízkém východě. „Investoři v takovém prostředí kupují aktiva, takzvané bezpečné přístavy, které posilují, pokud se na trhu děje něco špatného,“ říká ekonom Tomáš Pfeiler v úvodní reportáži. Cena by navíc mohla růst dál. Čeká se i další ekonomická krize, podle Lukáše Kovandy pak může zlato profitovat i kvůli klimatickým změnám.

Proč je zlato považováno za bezpečnou investici?

Z dlouhodobého hlediska je zlato podle odborníků spolehlivým uchovatelem hodnoty a může se vyplatit mít ho ve svém investičním portfoliu vedle jiných finančních produktů. Sice podléhá výkyvům na trhu, jedná se ale o efektivní a bezpečný způsob, jak zhodnotit finanční prostředky a chránit je proti rizikům ekonomických krizí a inflaci. Právě proto, že má hodnota zlata v období krizí velký potenciál stoupat. „Je to vlastně nejstarší a nejosvědčenější investiční nástroj. Zatímco mnoho měn v historii zklamalo a zkrachovalo, tak zlato nikdy nezklamalo,“ říká odborník na investice do drahých kovů Viktor Harnach. Díky tomu, že cena zlata v době krize obvykle roste, může dorovnat případný úbytek hodnoty úspor v jiných investicích, jejichž cena naopak v krizovém období klesá.

Jak vypadá investiční zlato?

Obchoduje se v trojských uncích (to je 31,1 gramu zlata). Jak už bylo uvedeno, jedna trojská unce nyní vyjde asi na 35 tisíc korun. U obchodníků s drahými kovy (ať už v kamenných prodejnách či na internetu) lze pořídit zlaté mince s nerůznějšími motivy, destičky či cihličky. K dostání jsou v nejrůznějších hmotnostech i ryzostech. Nejčastěji se přitom podle obchodníků prodávají produkty o váze 10 a 20 gramů v ceně od 11 do 23 tisíc korun. Nákup zlata je také osvobozen od DPH.

Na co si dát pozor?

Aby byla investice do zlata bezpečná od začátku, zlaté produkty byste měli nakupovat ideálně přímo u výrobce nebo u ověřených prodejců, kteří mají uzavřenou platnou smlouvu s Českou národní bankou. Kontakt na prodejce by měl být dohledatelný, adresa skutečná. Důkladně si také ověřte informace o vybraném produktu, jeho ryzosti i hmotnosti.

>> Kolik domácností vychází se svými příjmy dobře a kolik jen taktak? To a další fakta se dozvíte ve videu:

Ivana Kropáčková

Tagy: