Doporučení pro rodiče vydal Státní zdravotní ústav. Pokud má vaše dítě příznaky respirační infekce, zůstaňte doma a nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře telefonicky.
Současná situace vyžaduje změnit i chod ordinací praktických lékařů. Jak pro dospělé, tak pro děti a dorost. Pediatrům Státní zdravotní ústav doporučil přizpůsobit mimo jiné ordinační dobu. Ráno by měla probíhat nutná prevence nejmenších dětí a očkování, nemocní mohou přijít až odpoledne. Každopádně, každý lékař může stanovit chod ordinace i podle svých možností, je proto vhodné sledovat informace na webu ordinace nebo lékaře kontaktovat telefonicky. Praktici totiž nemají dostatek ochranných pomůcek, jako jsou respirátory, roušky, brýle, rukavice či plášť. Někteří proto vůbec v některé dny ordinaci ani neotevřou. „Bohužel v tuhle chvíli je nemůžu pustit, protože chci chránit je, své zaměstnance, protože za ty zodpovídám a v poslední řadě i samu sebe,“ říká například dětská lékařka Miriam Götzová v úvodní reportáži.
Jaká jsou pak obecná doporučení pro návštěvy pediatrů ve dnech, kdy budou v ordinaci k dispozici?
Respirační nemoci
V případě lehkého nachlazení do ordinace nechoďte vůbec, žádají lékaři. Pokud má vaše dítě více znepokující příznaky respirační infekce (kašel, horečka, dušnost), měli byste nejlépe ještě z domova lékaře kontaktovat telefonicky. Míříte-li už po domluvě s lékařem do čekárny, je nutné mít roušku. „Ústní rouškou zakryjte nos a ústa a ujistěte se, že mezi vaším obličejem (resp. vašeho dítěte – pozn. red.) a rouškou nejsou žádné mezery. Při sundávání roušky se nedotýkejte její filtrační části, roušku vyhoďte do uzavíratelného (nejlépe bezdotykového koše), umyjte si ruce mýdlem a teplou vodou a ruce si vydezinfikujte alkoholovými dezinfekčními prostředky na bázi alkoholu (alespoň 70%),“ uvádí v doporučení SZÚ.
Nemáte-li k dispozici roušku, provizorní lze dle informací na webu jedné z dětských lékařek ušít například i ze starší utěrky nebo prostěradla. Ochrana sice prý není stoprocentní, ale zabrání rozprašování infekce. V nejhorším případě pak lze použít alespoň kapesník, který zcela zakryje ústa.
K obecným a nyní často opakovaným radám pak patří používat při kýchání a kašlání jednorázové kapesníky nebo ohbí rukávu. Není vhodné kýchat do rukou. Použitý kapesník pak vyhoďte do koše a poté si umyjte ruce.
Kontroly po nemoci
Máte-li předem domluvené kontrolní vyšetření po skončení onemocnění, je možné, že nutně do ordinace chodit nemusíte. Zavolejte opět přímo pediatrovi, abyste se domluvili, zda máte s dítětem skutečně přijít nebo ne.
Preventivní kontroly
Preventivní prohlídky dětí do dvou let, především spojené s očkováním, by se odkládat neměly. Je ale možné, že se změní čas vyšetření. Opět je vhodné sledovat web lékaře, je pravděpodobné, že vás pediatr o změně termínu bude sám informovat. „Při vyšetření použijte u svých malých dětí vlastní jednorázovou podložku, kterou následně vyhodíte do uzavíratelného (nejlépe bezdotykového) koše a řádně si umyjte a vydezinfikujte ruce,“ doporučuje SZÚ. Ostatní preventivní prohlídky pak podle úřadu mohou být posunuty na dobu po skončení nouzového stavu.
V čekárně
Při osobní návštěvě by měla jít s dítětem jen jedna osoba jako doprovod. V čekárně je pak s dítětem vhodné udržovat odstup alespoň jednoho metru od ostatních. Malé děti držte na rukou a omezte jejich volný pohyb, žádají odborníci. Hračky k dispozici by v čekárnách být momentálně neměly.
Ivana Kropáčková; s využitím Szu.cz/tema/prevence/doporuceni-pro-ordinace-a-cekarny-praktickych-lekaru-pro