Téměř každé druhé manželství končí rozvodem... Zdroj: freepik.com/yanalya
Jak se lze vypořádat s obrovským závazkem po rozpadu manželství, během kterého jste si bydlení na úvěr pořídili?
Rozvod sám o sobě není příjemná životní zkušenost. A pokud je třeba k tomu všemu řešit závazek ve formě hypotéky, díky které jste si mohli před lety pořídit společné bydlení, je rázem o starost víc. Jak se lze s takovou situací poprat? V úvahu přichází několik možností.
1. Prodej nemovitosti a předčasné splacení hypotéky
Jednou z možností (a zřejmě nejjednodušší) je okamžitý prodej společné nemovitosti a předčasné splacení hypotéky. Dluh se umoří a zbylý zisk či doplatek si manželé rozdělí. Prodej zastavené nemovitosti ale musí schválit banka. Pokud máte úvěr ještě zafixovaný, čekají vás vysoké poplatky, netrefíte-li se do termínu konce fixace. Ze zákona ale nesmí sankce přesáhnout 50 000 korun, přičemž celková částka nemá být vyšší než 1 procento z předčasně splacené výše úvěru. Toto omezení se vztahuje jen na smlouvy trvající přes 24 měsíců.
2. Převod hypotéky na jednoho z manželů
Pokud jeden z manželů chce v původně společné nemovitosti i nadále bydlet a vlastnit ji (je třeba počítat i s vyplacením části majetku ve společném jmění), mohou se domluvit, že se hypotéka převede jen na něj/ni. Zásadní ale je, zda bude pro banku dostatečně solventní, vyvázání jednoho z dlužníků nemusí pak banka schválit. Nicméně ten, komu by měla hypotéka zůstat, má možnost se o splácení podělit s novým spoludlužníkem (například rodiče, kamarád nebo nová známost). Druhý z manželů poté už žádný závazek nemá. Případné vyvázání banka řeší až po samotném rozvodu, kdy ve většině případů požaduje mezi jinými dokumenty doložit i pravomocný rozsudek soudu a dohodu o vypořádání společného jmění.
>> Co vás pálí? Je vůbec možné se uchránit před dluhy svého partnera?
3. Přenechání dluhu novému majiteli
Nemovitost lze také prodat i s hypotékou. Nejedná o výjimečnou situaci, nicméně může být těžší ji uskutečnit. Nový majitel na sebe převezme váš závazek, a tím se celá situace vyřeší. Kupující i bývalí manželé ale musí počítat s tím, že banka bude opět nového „dlužníka“ důkladně prověřovat, zda je dostatečně bonitní náhradou za vás. Není také jistota, že se potenciální kupec majitel ztotožní s nastavenými podmínkami hypotéky. Ideálně v době fixace je nicméně možné hypotéku refinancovat.
4. Pokračování ve společném splácení
Je samozřejmě také možné nadále hypotéku společně splácet. To je ideální řešení ve chvíli, kdy spolu ex-manželé i nadále vycházejí a shodnou se. Lze se tak vyhnout poplatkům za předčasné splacení či vyjmutí jednoho z dlužníků. Bývalí partneři se pak mohou odstěhovat každý do svého, nebo jeden z nich může v bytě dále zůstat, přičemž oba stále hradí svůj podíl splátky. Nevýhodou tohoto řešení je ale finanční zatížení obou partnerů. Jestliže se každý z nich odstěhuje do svého (a původní společnou nemovitost chtějí například nechat pro děti), musí kromě nájmu či hypoteční splátky na nové bydlení (pokud by vůbec další úvěr dostal) hradit i původní hypotéku. Rizikové je i to, že by jeden z ex-manželů mohl z nějakého důvodu přestat splácet – pak by (minimálně dočasně) byla celá výše splátky na tom druhém, pokud by se chtěl vyhnout v důsledku až exekučnímu příkazu.
Komplikace oznamte včas bance
Pokud se nemůžete nijak dohodnout a hrozí například, že nastane prodleva ve splácení hypotéky, vždy včas kontaktujte banku a informujte ji o vaší situaci. Ta může přistoupit například i na dočasné „záchranné“ řešení, například ve formě odložení splátek či jejich snížení a podobně.
>> Rozvody se nevyhývají ani slavným:
Ivana Kropáčková, s využitím informací na Porovnej24.cz