reklama

Radost pro opravdové pamětníky. Počítače Amiga 500 se vrací jako herní konzole

Nadšenci do starých technologií a herní pamětníci se mohou těšit na návrat jednoho z nejpopulárnějších domácích počítačů. Amiga 500 z roku 1987 se opět objeví na trhu, ale jako herní konzole. Retro přístroj nabídne 25 her v jejich autentické podobě, další tituly si mohou pak uživatelé přidat sami. Součástí balení bude také myš a gamepad.

reklama

První domácí počítače Amiga se začaly objevovat na trhu v 80. letech, tehdy se mohly chlubit štědrými a v té době poměrně nevídanými vlastnostmi. Grafický výkon, zvuky, hudba ani intuitivní uživatelské rozhraní totiž nebyly v takto dřevních dobách samozřejmostí, proto se přístroj stal populárním hlavně u grafiků, zvukařů a také nadšenců do počítačových her.

Právě model Amiga 500 se stal tím nejprodávanějším z celé rodiny Amiga počítačů od společnosti Commodore. Podle odhadů se jej prodalo čtyři až šest milionů kusů, velké oblibě se těšil také v Evropě. Po pádu komunismu se Amiga probojovala i na československý – potažmo český – trh, od roku 1990 vycházel i dvouměsíčník Amiga News.

Herní konzole Amiga 500 Mini od firmy Retro Games bude oproti opravdovému počítači o něco menší. Ve svém katalogu nabídne celkem 25 předinstalovaných her – dosud byly potvrzeny tituly jako ve své době masivně populární Battle Chess a Worms: The Director’s Cut, Alien Breed 3D, Another World, ATR: All Terrain Racing, Cadaver, Kick Off 2, Pinball Dreams, Simon the Sorcerer, Speedball 2: Brutal Deluxe a The Chaos Engine.

Další hry si mohou uživatelé sami nahrát skrze software WHDLoad. Konzole zvládne spustit i tituly, které byly určeny pro novější modely Amiga počítačů. Opravdoví nostalgici si mohou zapnout CRT filtr, který zobrazením napodobuje staré „tlusté“ monitory. Dále bude možné přepínat obnovovací frekvence, ukládat postup hrou či různě škálovat obrazovku.

Součástí balení bude dvoutlačítková myš a gamepad. Klávesnice na samotné konzoli slouží spíše jako dekorační prvek, proto nebude funkční, díky USB portům ale nebude problém si připojit vlastní. Amiga 500 Mini by měla přijít na trh začátkem příštího roku za 140 dolarů (zhruba tři tisíce korun). Zda ale bude konzole dostupná i v českých obchodech, to se zatím neví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí
Volby 2021

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Pětinásobný mistr světa se na olympiádu nevrátí. Skifař Ondřej Synek ukončil kariéru

Nejúspěšnější český veslař historie Ondřej Synek se ve 38 letech rozhodl ukončit aktivní kariéru. Pětinásobný mistr světa na skifu a trojnásobný medailista z olympijských her se ze zdravotních důvodů nepředstavil v létě pod pěti kruhy v Tokiu a ve čtvrtek na tiskové konferenci oznámil, že už na vrcholové úrovni veslovat nebude. Nově bude šéfovat závodníkům pražské Dukly.

reklama

Domácí zpravodajství

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama