Vláda schválila „český Green Deal“. Zahrnuje konec uhlí, hlavní sporný bod z návrhu vypadl
raketoplán
Výpis příspěvků ke štítku „raketoplán“
Vyvezou vás k raketoplánu nebo spustí hluboko pod zem: Jihočeské výtahy STROS
Sedlčany jsou slavné mimo jiné v oboru strojírenského průmyslu. Strojírny STROS jsou největším zaměstnavatelem ve městě a už 62 let tu vyrábějí výtahy. Ty se vyvážejí bez nadsázky do celého světa a některé z nich pomáhaly stavět ty největší mrakodrapy na zeměkouli.
Tajemná Muskova raketa bez posádky odstartovala do vesmíru. Účel mise úřady nezveřejnily
Z kosmodromu na floridském mysu Canaveral v pátek odstartovala raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX s americkým vojenským miniraketoplánem X-37B na palubě. Jedná se o sedmý let raketoplánu, který při předchozích misích strávil celkem ve vesmíru už více než deset let. Co přesně je účelem mise, úřady nezveřejňují, podotkla agentura AP.
Chcete se vydat ke hvězdám? Žádný problém, stačí navštívit Planetárium Praha
Oblohu plnou hvězd nemusíte ve Stromovce pozorovat pouze po setmění. Pokud se toužíte vydat na dobrodružnou výpravu napříč vesmírem a prozkoumat tajemství hvězd či planet, nebo si vyzkoušet jízdu po povrchu Měsíce či Marsu, neměli byste při procházce Královskou oborou vynechat návštěvu Planetária, kde vás u vchodu přivítá nepřehlédnutelný modul Apolla 13.
NASA slaví předčasné Vánoce. Na dně Atlantiku se našly trosky raketoplánu Challenger
Na dně Atlantického oceánu se našla velká část raketoplánu Challenger, který vybuchl krátce po startu v lednu 1986. V jeho troskách zahynula sedmičlenná posádka. O nálezu informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
K Měsíci se nepoletí. NASA opět kvůli technickým potížím zrušila start nové rakety
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v sobotu podruhé v tomto týdnu kvůli technickým potížím zrušil plánovaný start rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci.
Šonku čeká návrat závodů i monstrózního přetížení: Ze 14,6 G jsem byl nadšený
V září 2019 proběhl v japonské Čibě poslední díl atraktivní, ale drahé letecké show Red Bull Air Race. „Parkování“ mezi pylony v rychlosti blížící se 400 kilometrům za hodinu se mělo i s českým pilotem Martinem Šonkou vrátit už dříve, ovšem pandemie do všeho hodila vidle. Teď to každopádně vypadá, že je opravdu zaděláno na úspěch. „Nic ještě není finálně potvrzeno, ale vypadá to nadějně,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Šonka, který se rozpovídal také o jiných věcech spojených s létáním.
Před 35 lety vybuchl minutu po startu raketoplán Challenger. Celá posádka zahynula
28. ledna před 35 lety došlo k tragické nehodě amerického raketoplánu Challenger, který pouze minutu a čtvrt po startu explodoval. Sedmičlenná posádka sice podle vyšetřovatelů výbuch mohla přežít, dopad na mořskou hladinu byl ale fatální. Osudného dne nezahynuli pouze kosmonauti, ale i středoškolská učitelka Christy McAuliffeová. Byla první civilistkou, která měla letět do vesmíru.
Vesmírná loď Crew Dragon vyrazila na první ostrou misi. Podívejte se na vydařený start
Start rakety Falcon 9 a lodi Crew Dragon se vydařil! Vesmírná loď společnosti SpaceX odstartovala v pondělí v 1:27 našeho času. K úspěšnému startu pogratulovali Joe Biden i Donald Trump. Původně byl termín naplánován na sobotní noc, ale Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) kvůli nepříznivému počasí start rakety odložil. Sledovat průběh letu můžete v přímém přenosu v tomto článku.
Astronauti z Crew Dragon už jsou na ISS, dostalo se jim vřelého uvítání
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes úspěšně zakotvila americká kosmická loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX. Na palubě lodi, která z floridského mysu Canaveral odstartovala v sobotu, byla dvojice astronautů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley. Pro USA byl sobotní start i dnešní zakotvení historickým okamžikem, po devíti letech od konce programu raketoplánů na oběžnou dráhu kolem Země a k ISS odletěla z území Spojených států americká loď s posádkou. Takovýto pilotovaný let je navíc poprvé v režii soukromé společnosti a ne vládní vesmírné agentury.
Vesmírný program USA nezastavily ani ztráty. Další plány? Základna na Měsíci a Mars
Americký vesmírný program, který po desítky let určovalo soupeření se Sovětským svazem, se od prvního astronauta na oběžné dráze dostal přes státem řízené mise Apollo a raketoplány až ke spolupráci se soukromým sektorem. Nebyla to vůbec snadná cesta.
Hubbleův teleskop je na oběžné dráze třicet let. Umožnil lidstvu nahlédnout do historie vesmíru
Hubbleův dalekohled je jedním z největších vědeckých úspěchů lidstva. Zařízení na oběžné dráze kolem Země dokázalo vědcům nabídnout obrazy z dalekého vesmíru a nahlédnout tak do historie kosmu. A v pátek 24. dubna to je přesně třicet let od doby, kdy byl vynesen do vesmíru na orbitu raketoplánu Discovery. Díky teleskopu astronomové nejen získali úchvatné snímky, ale také dokázali potvrdit řadu teorií. Určili například rychlost, jakou se vesmír rozpíná, a díky tomu i upřesnili jeho stáří.
Tajemný bezpilotní letoun přistál na Zemi po rekordních 780 dnech. K čemu raketoplán amerického letectva slouží?
Menší bezpilotní raketoplán amerického letectva X-37B minulou neděli 27. října po rekordních 780 dnech na oběžné dráze přistál zpět na Zemi v přistávacím zařízení Kennedyho vesmírného střediska agentury NASA na Floridě. Jaký cíl sleduje americké letectvo experimenty za pomoci X-37B? Server Space nabízí několik náznaků.