CNN Prima News raketoplán

raketoplán

Výpis příspěvků ke štítku „raketoplán“

Šonku čeká návrat závodů i monstrózního přetížení: Ze 14,6 G jsem byl nadšený

12. dubna 2021 12:22

V září 2019 proběhl v japonské Čibě poslední díl atraktivní, ale drahé letecké show Red Bull Air Race. „Parkování“ mezi pylony v rychlosti blížící se 400 kilometrům za hodinu se mělo i s českým pilotem Martinem Šonkou vrátit už dříve, ovšem pandemie do všeho hodila vidle. Teď to každopádně vypadá, že je opravdu zaděláno na úspěch. „Nic ještě není finálně potvrzeno, ale vypadá to nadějně,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Šonka, který se rozpovídal také o jiných věcech spojených s létáním.

Před 35 lety vybuchl minutu po startu raketoplán Challenger. Celá posádka zahynula

28. ledna 2021 17:02

28. ledna před 35 lety došlo k tragické nehodě amerického raketoplánu Challenger, který pouze minutu a čtvrt po startu explodoval. Sedmičlenná posádka sice podle vyšetřovatelů výbuch mohla přežít, dopad na mořskou hladinu byl ale fatální. Osudného dne nezahynuli pouze kosmonauti, ale i středoškolská učitelka Christy McAuliffeová. Byla první civilistkou, která měla letět do vesmíru.

Vesmírná loď Crew Dragon vyrazila na první ostrou misi. Podívejte se na vydařený start

15. listopadu 2020 17:31
Aktualizováno

Start rakety Falcon 9 a lodi Crew Dragon se vydařil! Vesmírná loď společnosti SpaceX odstartovala v pondělí v 1:27 našeho času. K úspěšnému startu pogratulovali Joe Biden i Donald Trump. Původně byl termín naplánován na sobotní noc, ale Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) kvůli nepříznivému počasí start rakety odložil. Sledovat průběh letu můžete v přímém přenosu v tomto článku.

Astronauti z Crew Dragon už jsou na ISS, dostalo se jim vřelého uvítání

31. května 2020 16:00

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes úspěšně zakotvila americká kosmická loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX. Na palubě lodi, která z floridského mysu Canaveral odstartovala v sobotu, byla dvojice astronautů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley. Pro USA byl sobotní start i dnešní zakotvení historickým okamžikem, po devíti letech od konce programu raketoplánů na oběžnou dráhu kolem Země a k ISS odletěla z území Spojených států americká loď s posádkou. Takovýto pilotovaný let je navíc poprvé v režii soukromé společnosti a ne vládní vesmírné agentury.

Hubbleův teleskop je na oběžné dráze třicet let. Umožnil lidstvu nahlédnout do historie vesmíru

24. dubna 2020 12:00

Hubbleův dalekohled je jedním z největších vědeckých úspěchů lidstva. Zařízení na oběžné dráze kolem Země dokázalo vědcům nabídnout obrazy z dalekého vesmíru a nahlédnout tak do historie kosmu. A v pátek 24. dubna to je přesně třicet let od doby, kdy byl vynesen do vesmíru na orbitu raketoplánu Discovery. Díky teleskopu astronomové nejen získali úchvatné snímky, ale také dokázali potvrdit řadu teorií. Určili například rychlost, jakou se vesmír rozpíná, a díky tomu i upřesnili jeho stáří.