Rakousko zruší stávající zákon o povinnosti očkování proti COVID-19 a odloží jeho vymáhání, které mělo původně začít v polovině března. Za tři měsíce vláda opatření znovu přehodnotí. Ve středu to oznámili rakouský ministr zdravotnictví Johannes Rauch a ministryně pro ústavní záležitosti Karoline Edtstadlerová.
Rakousko formálně zavedlo povinnost očkování proti covidu 5. února, ale v první fázi její nedodržování nijak netrestalo. Naplno mělo začít uplatňování zákona až příští týden, ale úřady nakonec pokuty za odmítání vakcinace ukládat nebudou. Rakousko bylo první zemí Evropy, která všeobecnou očkovací povinnost v souvislosti s covidem začala zavádět.
Ministryně Edtstadlerová podle agentury APA řekla, že při převládající variantě omikron není očkovací povinnost přiměřeným opatřením. Od 16. března přitom měla hrozit ve zjednodušeném řízení pokuta do 600 eur (téměř 15 400 korun), v řádném procesu až do 3 600 eur. Ministr Rauch uvedl, že za tři měsíce vláda opatření znovu přehodnotí z hlediska zdravotních i ústavněprávních aspektů.
Základem pro středeční rozhodnutí byla podle APA zpráva expertní komise. Ministři Rauch a Edtstadlerová zdůraznili, že očkovací povinnost by se mohla vrátit, pokud to bude nutné. Podle agentury DPA je v devítimilionovém Rakousku proti COVID-19 naočkováno zhruba 70 procent obyvatel.
V Česku zájem o vakcínu proti covidu opadá. Denně se nechá očkovat jen kolem pěti tisíc lidí, loni v červnu to bylo i přes sto tisíc. Na celý letošní rok má přitom ministerstvo zdravotnictví objednanou vakcínu za téměř šest a půl miliardy korun. Část dávek chce proto vláda darovat rozvojovým zemím, 200 tisíc prošlých vakcín už se ale muselo zlikvidovat. Nově stát vakcínu nabídne zdarma také uprchlíkům z Ukrajiny.
Ministerstvo zdravotnictví věří, že zájem o očkování opět vzroste. Vakcíny se prý budou hodit na podzim. Podle některých odborníků nás navíc možná čeká i nějaká menší vlna covidu ještě teď na jaře.