reklama

Rakouský historik: Lockdown pro neočkované může být protiústavní. Platit ale bude stejně

Lockdown pro neočkované v Rakousku se dotkne zhruba jeden a půl milionu lidí. Pro CNN Prima NEWS to řekl tamní historik a publicista Niklas Perzi. Podle něj je možné, že soud označí opatření jako protiústavní. Aktuální kroky vlády to ale nijak neovlivní.

reklama

Rakousko čeká celostátní lockdown pro neočkované. Oficiálně to v pátek potvrdil nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg. Země v posledních dnech zpřísnila podmínky a pro většinu zařízení a veřejných míst zavedla pravidlo 2G. To znamená, že přestala uznávat negativní testy a lidé se musí prokázat očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci. Přesná pravidla lockdownu má vláda oznámit v neděli.

„Lockdown se dotkne 1,5 milionu lidí. Je pravda, že toto opatření může být protiústavní, jenže to se bude soudit až zpětně. Taková žaloba se může podat až po vládní vyhlášce,“ zhodnotil kroky rakouské vlády historik Perzi a ukázal tak, že situace u našich jižních sousedů je té v Česku v mnohém podobná.

„Takže i kdyby to bylo protiústavní, tak to vstoupí v platnost. Neočkovaní jsou samozřejmě naštvaní, a to zejména ve spolkové zemi Horní Rakousy,“ doplnil rakouský publicista.

Zavést drastická opatření pro lidi, kteří nejsou očkovaní ani covid v nedávné době neprodělali, se doposud chystaly právě jen Horní Rakousy sousedící s Jihočeským krajem. Epidemická situace v této spolkové zemi je nejhorší v celém Rakousku.

Hornorakouské úřady plánovaly, že lidé bez vakcíny, kteří covid neměli, budou smět opustit domov jen v nutných případech, například kvůli cestě do práce nebo nákupům nezbytného zboží.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

Nevánoční nebo farmářské. Někteří trhovci našli skulinu v opatření a dál prodávají

I když přísná vládní opatření zakazují vánoční trhy, obchodníci našli způsob, jak lidem nadále zprostředkovat vánoční atmosféru a stánky otevřít. Stačí změnit název akce z vánočního trhu třeba na zimní farmářské nebo nevánoční. I tam ale policisté kontrolují dodržování ostatních nařízení – popíjení alkoholu, rozestupy nebo třeba respirátory.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama