Rakouský historik: Lockdown pro neočkované může být protiústavní. Platit ale bude stejně

Lockdown pro neočkované v Rakousku se dotkne zhruba jeden a půl milionu lidí. Pro CNN Prima NEWS to řekl tamní historik a publicista Niklas Perzi. Podle něj je možné, že soud označí opatření jako protiústavní. Aktuální kroky vlády to ale nijak neovlivní.

Rakousko čeká celostátní lockdown pro neočkované. Oficiálně to v pátek potvrdil nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg. Země v posledních dnech zpřísnila podmínky a pro většinu zařízení a veřejných míst zavedla pravidlo 2G. To znamená, že přestala uznávat negativní testy a lidé se musí prokázat očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci. Přesná pravidla lockdownu má vláda oznámit v neděli.

„Lockdown se dotkne 1,5 milionu lidí. Je pravda, že toto opatření může být protiústavní, jenže to se bude soudit až zpětně. Taková žaloba se může podat až po vládní vyhlášce,“ zhodnotil kroky rakouské vlády historik Perzi a ukázal tak, že situace u našich jižních sousedů je té v Česku v mnohém podobná.

„Takže i kdyby to bylo protiústavní, tak to vstoupí v platnost. Neočkovaní jsou samozřejmě naštvaní, a to zejména ve spolkové zemi Horní Rakousy,“ doplnil rakouský publicista.

Zavést drastická opatření pro lidi, kteří nejsou očkovaní ani covid v nedávné době neprodělali, se doposud chystaly právě jen Horní Rakousy sousedící s Jihočeským krajem. Epidemická situace v této spolkové zemi je nejhorší v celém Rakousku.

Hornorakouské úřady plánovaly, že lidé bez vakcíny, kteří covid neměli, budou smět opustit domov jen v nutných případech, například kvůli cestě do práce nebo nákupům nezbytného zboží.

Tagy:
Rakousko rozhovor očkování CNN Prima NEWS vláda Česko lockdown antigenní testy PCR testy Alexander Schallenberg neočkovaní Horní Rakousy Niklas Perzi