reklama

Rakouský kancléř Kurz tvrdě odmítá přijímat Afghánce a žádá zavřít balkánskou cestu

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se nebývale tvrdě ohradil proti přijímání uprchlíků z Afghánistánu. Asijskou zemi po dvaceti letech znovu ovládl Tálibán a mnozí obyvatelé proto ze své vlasti prchají. Evropská unie chce co největšímu počtu uprchlíků pomoci, ale nechce jim dávat podněty, aby zamířili do Evropy, prohlásil v úterý šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Kurz v rozhovoru pro italský deník La Stampa ve středu jednoznačně odmítl, že by jeho země Afghánce přijala, a vyzval k ochraně vnějších hranic EU.

reklama

„Žádné další Afghánce už do Rakouska nevpustíme,“ tvrdí Kurz od poloviny srpna, kdy Tálibánci vstoupili do metropole Kábulu a ovládli zemi. Následoval úprk desítek tisíc tamních obyvatel, částečně spolupracovníků či překladatelů nebo informátorů jednotek států Severoatlantické aliance.

Afghánci stejně jako před šesti lety, při první uprchlické vlně, míří především do Evropy – do Německa, skandinávských států a též Rakouska. To však už Kurz nechce umožnit. „Pokud budu u moci, už se nic takového nebude opakovat,“ řekl rakouský kancléř v rozhovoru pro italský deník La Stampa a vyzval v něm především státy na vnější hranici Evropské unie, aby zastavily příliv nových utečenců. „Pošlete je zpět nebo do bezpečných třetích zemích,“ citoval Kurze italský list.

Kurzova vyjádření však především v sousední Itálii vzbudila vlnu nevole a jako bumerang se mu vrátilo, že Rakousko nepomáhá ostatní státům EU v boji proti nelegálnímu přistěhovalectví.

„Pokud lidé říkají, že nejsme solidární, tak to není pravda,“ odmítl kancléř to, že by se Rakousko afghánskému problému nevěnovalo a vysvětlil: „Zaměřujeme se na podporu sousedních zemí Afghánistánu a na tento účel vyčleňujeme 20 milionů eur pro ochranu a pomoc Afgháncům v regionu.“

Kurz zároveň zopakoval, že je třeba uzavřít vnější hranice Evropy. A hájil postup své vlády v porovnání s některými zeměmi EU. „Restriktivní přistěhovaleckou politiku prosazují i země, kde vládnou sociální demokraté, jako je Švédsko a Dánsko. Tam již nemíří takové proudy uprchlíků jako před šesti lety,“ popsal kancléř a dodal, že Rakousko bude koordinovat migrační politiku s Dánskem, Slovinskem a zeměmi Visegrádu, tedy i s Českem.

Rozbít obchod s lidmi, zastavit zadlužování

Otevřel i další dosud málo diskutované téma. „Musíme rozbít obchodní model obchodníků s lidmi, zastavit nelegální migranty na vnějších hranicích a odvézt je do zemí jejich původu nebo do bezpečných třetích zemí,“ poznamenal Kurz a doplnil: „Jen v letošním roce přišlo do naší země stále otevřenou balkánskou cestou asi 8 000 uprchlíků, z toho pětina z Kábulu. Náš postoj je realistický – integrace Afghánců je velmi obtížná a vyžaduje vynaložení energie, kterou si nemůžeme dovolit.“

Také v Rakousku stoupá vzhledem pandemii koronaviru zadlužení a kancléř odmítá jeho další zvyšování. „Rakousko je velmi kritické k plánům, které počítají s obrovským zadlužením po pandemii. Během pandemie bylo správné a důležité výrazně podpořit ekonomiku. Nyní však musíme dát veřejné finance opět do pořádku a zaměřit se na konkurenceschopnost Evropy, abychom ještě více nezaostávali za ostatními regiony světa, zejména za Asií,“ vysvětlil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Systém fatálně selhal. Překvapilo mě, že Frontex šikanu dál nevyšetřoval, říká psycholog

Českem rezonuje případ mladé policistky, která ukončila svůj život skokem z 11. patra. Kristýnu Litomerickou k tomu podle jejích nejbližších dohnala šikana na pracovišti. Sebevraždu Litomerická spáchala v poslední den své mise ve Varšavě, kde právě ukončovala dvouměsíční stáž u Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (zkráceně Frontex). Mohla Litomerická předejít šikaně? A co je nejlepší v takové situaci dělat? Na tyto otázky odpovídá psycholog Daniel Štrobl.

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

reklama