Rakovina plic patří mezi velmi obávaná nádorová onemocnění. I když tímto typem rakoviny onemocní častěji kuřáci, cigarety nejsou jediným rizikovým faktorem. Rakovina plic je o to zákeřnější, že zpočátku často probíhá bez příznaků. Včasné odhalení je přitom klíčové. V Česku si tuto diagnózu každoročně vyslechne až 6500 lidí.
Pane doktore, jaké jsou první varovné signály rakoviny plic, kterých si člověk může všimnout?
Časné stadium onemocnění probíhá většinou bez příznaků. Nejčastějším symptomem je kašel. Objeví-li se nově a trvá déle než tři týdny, měl by se vždy dovyšetřit. Může se jednat i o zhoršení dlouhodobého kašle, zejména u kuřáků. Na možnost onkologického onemocnění je třeba myslet v případě krvácení nebo opakovaných plicních zánětů.
MUDr. Ondřej Bílek vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. V současné době pracuje jako lékař Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně. Zabývá se zejména léčbou pacientů s karcinomem plic.
Kteří lidé jsou obecně více ohroženi tímto onemocněním? Týká se to především kuřáků?
Je prokázáno, že až 90 procent případů karcinomu plic souvisí s kouřením. Proto je velmi důležitá osvěta. Podobně jako v jiných zemích je i v České republice v plánu zahájení screeningu karcinomu plic u silných kuřáků. Karcinom plic se může rozvinout i u nekuřáků, je jich však menšina. Onemocnění má u těchto pacientů často odlišné biologické vlastnosti, které mohou vyžadovat odlišnou léčbu. Z dalších rizikových faktorů lze zmínit vliv prostředí či expozici ionizujícím zářením.
Máte nějaké statistiky, kolik lidí v Česku ročně rakovinou plic onemocní?
Podle posledních statistických dat je v České republice ročně diagnostikováno cca 6500 nových případů karcinomu plic.
Jak si vede Česko mezi evropskými státy v počtu nemocných rakovinou plic?
Celosvětově představuje karcinom plic nejčastější příčinu úmrtí v souvislosti s nádorovým onemocněním. V součtu mužů a žen se jedná – vyjma kožních nádorů – o nejčastější zhoubné nádorové onemocnění.
Jaké jsou možnosti léčby rakoviny plic?
Pokud se podaří zachytit onemocnění v časném stadiu, je léčba na prvním místě chirurgická, v případě lokálně pokročilého nálezu eventuálně radioterapeutická. Léčba metastatického onemocnění je paliativní. To znamená, že se snažíme pacientovi komplexně zlepšit kvalitu života, i když jeho stav už neumožňuje plné vyléčení. Dlouhá léta byla k dispozici chemoterapie, která zastává významnou úlohu i dnes. V posledních dvaceti letech přibývají i možnosti „terčové léčby“ cílící na konkrétní somatické mutace, které vyšetřujeme z nádorové tkáně nebo z krevního odběru. Tyto mutace jsou častější u mladších pacientů a nekuřáků. Během posledních deseti let došlo k novému rozvoji imunoterapie napříč onkologickými diagnózami a významný přínos pozorujeme i u řady pacientů s karcinomem plic. Imunoterapie je léčba, která necílí přímo na nádorové buňky, ale reaktivuje schopnost imunitního systému tyto buňky rozpoznat a zlikvidovat. Imunoterapii lze aplikovat samostatně nebo v kombinaci s chemoterapií nebo radioterapií.
František Nedvěd: Otevřená zpověď nejen o rakovině plic. Jsem šťastný, že žiju
Známý písničkář se od loňského října statečně pere se zákeřnou nemocí. Má za sebou sérii chemoterapií a radioterapií, během kterých dokonce přišel o hlas a vypadalo to, že už si nikdy nezazpívá. Krátce po posledním ozařování poskytl CNN Prima NEWS exkluzivní rozhovor. Byla na něm patrná úleva, že je léčba u konce.
Existují nějaká preventivní vyšetření rakoviny plic, zejména třeba u lidí, kteří jsou kuřáci, nebo měli onemocnění v rodině?
Jak už jsem uvedl, až 90 procent případů karcinomu plic má souvislost s kouřením, které zvyšuje riziko řady dalších onemocnění, a to nejen nádorových. Je proto velmi důležitá osvěta. V České republice bude zahájen screeningový program u silných kuřáků. Genetická příčina ve smyslu vrozené mutace je vzácná.
V jakém věku lidé nejčastěji onemocní? Týká se rakovina plic spíše starších lidí než mladých?
Karcinom plic je nejčastěji diagnostikován mezi 60. a 80. rokem věku, objevuje se však i u mladších pacientů.
Patří rakovina plic mezi ty „horší“ typy nádorů? Mám na mysli hůře léčitelné s nižší šancí na vyléčení...
Karcinom plic je zhoubné nádorové onemocnění. Úspěšná léčba závisí zejména na rozsahu onemocnění, závažnosti dalších přidružených onemocnění, celkovém stavu pacienta a na biologické povaze nádoru. V průběhu posledních let přibývají diagnostické a léčebné možnosti, které významně zvyšují pravděpodobnost úspěšné léčby. Nadále však karcinom plic zůstává jedním z nejzávažnějších onkologických onemocnění.
Jak velká je hrozba recidivy nádoru a lze jí nějak „předcházet“?
Karcinom plic lze vyléčit v častém, popřípadě lokálně pokročilém stadiu (postižení spádových lymfatických uzlin bez vzdálených metastáz). Riziko návratu onemocnění se zvyšuje úměrně s rozsahem onemocnění. Zlepšují se poznatky týkající se neoadjuvantní (předoperační) a adjuvantní (pooperační) léčby. Pacient je po léčbě sledován. Kromě zanechání kouření je vhodná také dobrá životospráva.
Je pravda, že nádorů plic v posledních letech přibývá? Pokud ano, čím to může být ovlivněno?
V České republice zaznamenáváme pozvolný vzestup karcinomu plic u žen. U mužů vidíme spíše pozvolný pokles. Tento trend je dlouhodobý a příčiny nejsou zcela jasné. Kromě kouření zde mohou hrát roli i jiné faktory jako změny prostředí či životního stylu.
Jak účinná je protonová léčba a je vhodná pro každého?
Radioterapie obecně je velmi důležitou součástí léčby karcinomu plic. Standardně používáme léčbu fotony. Protonová léčba se u karcinomu plic posuzuje v individuálních případech, kdy i ty nejmodernější techniky fotonové terapie nezajistí dostatečnou ochranu rizikových orgánů, např. srdce. Léčebný účinek fotonové terapie je stejný jako účinek protonové léčby.