Odpudivé, pustila se Pekarová do Hamplové za slova o romských dětech. Senátorka se hájí

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková reagovala na vyjádření senátorky Jany Zwyrtek Hamplové o segregaci romských školáků. Podle zmocněnkyně je senátorčina rétorika otevřeně rasistická a v příkrém rozporu s lidskými právy a demokratickými hodnotami, na nichž česká společnost stojí. Ke kauze se vyjádřila Markéta Pekarová Adamová i samotná senátorka.

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová ve čtvrtek při jednání v horní parlamentní komoře řekla, že inkluze je nerealizovatelná myšlenka a Česko by možná mělo zřídit třídy pro romské děti. Označila to za rozumný krok. Podle ní by to, že romští a čeští školáci musí být společně, ubližovalo těm dětem, „které nejsou zvyklé na určité etnikum“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Paroubek brojí proti Rakušanovi. Zveřejnil petici proti rušení poboček České pošty

„Je třeba se proti těmto výrokům razantně vymezit, tvrdě se od nich distancovat. Je absolutně nepřijatelné, aby kdekoliv, a zejména na plénu veřejných institucí a od politických představitelů, zaznívala rasistická vyjádření. Výroky paní senátorky ukazují na zásadní nepochopení příčin a souvislostí nerovností v českém vzdělávacím systému, ale taktéž vyjadřují postoje, které do demokratické společnosti a už vůbec na tak reprezentativní půdu, jako je Senát, nepatří,“ sdělila zmocněnkyně. Vyjádření Zwyrtek Hamplové označila za „otevřeně rasistickou rétoriku“.

Jana „Dezinfo“ Hamplová, překřtil senátorku Válek. Primitivní, chci omluvu, reagovala politička

Primitivní urážka, omluvte se. Tak reagovala senátorka Jana Zwyrtek Hamplová na slova ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP), který loni zvolenou členku horní komory přejmenoval na Janu „Dezinfo“ Hamplovou. Šéf resortu ji na sociálních sítích kritizoval za to, že na svých sociálních sítích zčásti zdůvodnila nedostatek léků malou účinností očkování. „Na omluvě trvám, protože podobná hanlivá označení mě poškozují jak profesně, tak v rámci výkonu funkce senátorky,“ napsala Hamplová ve své výzvě.

Šimáčková Laurenčíková uvedla, že rozdílný přístup ke vzdělávání podle příslušnosti dětí k nějaké menšině je nepřípustný. Naopak je nutné nerovnosti odbourávat. Jako jediný funkční přístup považuje spolupráci školského, zdravotnického i sociálního systému, kterou doplní podpora v bydlení a služby na pomoc rodinám. Zmínila i podporu v krizích a při složitých životních situacích či při rozvoji rodičovských dovedností.

Řešení problému segregace romských dětí hledá tým expertů z ministerstev školství, zdravotnictví, práce a sociálních věcí, nevládních organizací i akademických pracovišť. Poprvé se zástupci resortů a odborníci sešli ve středu. Připravují a zhruba do šesti měsíců vládě navrhnou komplexní opatření, která budou řešit téma segregace romských a sociálně znevýhodněných dětí,“ uvedla zmocněnkyně.

Sama Jana Zwyrtek Hamplová však tvrdí, že nic takového jako oddělené třídy pro romské děti nenavrhovala. „Popisovala jsem pouze mnoho problematických situací o diskriminaci formální a skutečné, o které se nemluví. Protože ty situace reálně existují a dopadají na dané regiony,“ napsala na Facebook.

Podle Markéty Pekarové Adamové bylo vyjádření senátorky o faktické segregaci romských dětí „rasistické“ a „odpudivé.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku mezinárodních organizací a institucí za segregaci romských dětí ve školách. Evropský soud pro lidská práva už v roce 2007 odsoudil Českou republiku za to, že přeřazením 18 romských dětí do zvláštních škol porušila jejich právo na vzdělání a diskriminovala je. Inkluze – tedy začleňování dětí se speciálními potřebami do běžných tříd – odstartovala v Česku v září 2016.

Tagy: