Rázná důchodová reforma vyvolává odpor. Lidé by upřednostnili vyšší daně než pozdější penzi

Kolik činí důchod ve vašem kraji?

Průzkum STEM k důchodům v Česku

Čím ráznější důchodová reforma je, tím větší odpor u lidí vzbuzuje, vyplývá z exkluzivního průzkumu společnosti STEM pro CNN Prima NEWS.
V otázce zvyšování věku odchodu do důchodu je nejvíce proti zejména střední generace. Pokud jde o snižování vyplácené penze, takové řešení podporují spíše mladí lidé. Naopak starší jsou výrazně proti.

Receptů, jak řešit důchodovou reformu, je mnoho. Z průzkumu společnosti STEM pro CNN Prima NEWS vychází, že nejraději by lidé viděli, aby stát motivoval k částečnému spoření. Mnoho lidí si dokáže představit i zvyšování plateb na sociálním pojištění, případně zvyšování daní. Téměř nepřijatelné je naproti tomu zvyšování věku odchodu do důchodu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko není připravené na krize a mimořádné události, varuje NKÚ. Stát mnohé situace podcenil

Při pohledu na to, jak se ke zvyšování odchodu do důchodu staví různé generace, je vidět, že nejvíce vadí lidem mezi třiceti a šedesáti lety. „Trik je v tom, že nejmladší změnu očekávají, nebo ji mají daleko. A nejstarší už v důchodu jsou,“ vysvětlil analytik STEM Martin Kratochvíl.

Ekonomové mladým lidem radí, aby se nespoléhali jen na stát, ale spořili si i sami a co nejdříve. Ekonom Petr Bartoň ale vidí šanci i pro starší generaci, pokud bude investovat chytře. „Tradičně to jsou například investice do nemovitostí, které potom buď s odchodem do penze prodají, anebo, což je ještě lepší, je budou dál pronajímat,“ řekl.

Opravdu malou podporu má ve společnosti snižování vyplácených důchodů. Pro je 19 procent, dalších 19 procent si to dovede představit jen okrajově. Čím mladší respondenti na otázku odpovídali, tím spíše byli tomuto řešení nakloněni. „Úvaha, která je tam nasnadě, je, že důchod je čeká za dlouho, takže pro ně je to uvažování o důchodech někoho jiného než o svých vlastních,“ řekl Kratochvíl.

Na tom, jak důchodovou reformu řešit, se politici neshodli ani v nedělní Partii Terezie Tománkové. „Dva roky tvrdím, že dnes se nebude zvyšovat věk odchodu do důchodu,“ sdělil poslanec Aleš Juchelka (ANO). „Buď do toho systému nalijeme více peněz, nebo nějakým způsobem změníme dobu, po kterou je důchod pobírán,“ oponoval poslanec Karel Haas (ODS).

Tagy:
STEM ODS důchodová reforma ANO 2011 Česko daň Aleš Juchelka starobní důchod Karel Haas