Reálná mzda dál klesá
Reálná mzda po zahrnutí inflace v Česku klesá tři čtvrtletí. Ve 2. trimestru se snížila meziročně o 9,8 procent. Průměrná mzda stoupla o 4,4 procenta na 40 086 korun.
V hrubém tak zaměstnanci dostávali v průměru o 1 696 korun více než před rokem. Vyplývá to z informací, které v pondělí na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ekonomové podobný pokles reálné mzdy očekávali, vysoká inflace bude podle nich růst mezd znehodnocovat po celý letošní rok. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Platy rostou málo a pozdě. Hlavním důvodem drahých energií není válka, tvrdí ekonomka
Růst platů pracovníků veřejné sféry přichází s velkým zpožděním a navíc není dostatečný, protože ani zdaleka nepokrývá inflaci. Takový názor ve vysílání pořadu Co na to vaše peněženka zastávala ekonomka a vysokoškolská pedagožka Ilona Švihlíková. Ta dále vládu premiéra Petra Fialy (ODS) zkritizovala za to, že primární prioritou je pro ni spíše Ukrajina namísto řešení domácích problémů. Vedle toho hlavní ekonom investiční skupiny DRFG Martin Slaný zmínil, že hlavní problém vidí v napjatém pracovním trhu.
Proti předchozímu čtvrtletí se průměrná mzda ve druhém čtvrtletí zvýšila po očištění od sezonních vlivů o 1,3 procenta. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl meziročně o 5,3 procenta na 34 111 korun. U mužů byl 36 925 korun, u žen 31 170 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 17 854 a 65 383 korunami.
Nejvýrazněji se průměrná mzda ve druhém čtvrtletí zvýšila v ubytování, stravování a pohostinství o 11,3 procenta. V informačních a komunikačních činnostech vzrostla o 11 procent, v administrativních a podpůrných činnostech o 10,3 procenta. O 20,7 procenta průměrná mzda klesla ve zdravotní a sociální péči, což je podle ČSÚ způsobeno mimořádnými odměnami vyplacenými v minulém roce.
V prvním čtvrtletí letošního roku průměrná mzda meziročně vzrostla po revizi o 7,3 procenta na 37 969 korun. Po zahrnutí inflace výdělek reálně klesl o 3,5 procenta. V loňském druhém čtvrtletí se průměrná mzda zvýšila o 10,1 procenta a reálně o sedm procent. Výsledky vylepšovalo meziroční srovnání s obdobím první vlny koronavirové epidemie a vyplácení mimořádných odměn zdravotníkům.