Rebel u posledního šnytu: Tolik zákazů moje hospoda nezažila od roku 1913

Rebelující ostravský výčepní Marián Bavlšík z pivnice U Rady si ve čtvrtek před osmou hodinou večer natočil letošní poslední šnyt. „Nikdy od založení hospody v roce 1913 se nestalo, aby nám stát zatáhl pípy hned třikrát v jednom roce,“ stěžuje si. A připomíná historii podniku, v němž sedávali třeba hudební skladatelé Leoš Janáček či Paul Hindemith.

Minulý týden se ve staroslavném ostravském výčepu U Rady protestovalo proti předčasné zavírací hodině, ve čtvrtek 17. prosince v osm večer ale musel majitel Marián Bavlšík zavřít úplně: „Protest z minulého týdne byl jen symbolický, proto očekávám i symbolickou pokutu. Zavírací hodinu jsem překročil jen o půlhodinku, smířen bych byl s pokutou od tří do pěti tisíc korun.“ Zatím věří ve férový postup státních úřadů, předvolání ke správnímu řízení zatím neobdržel.

Z dějin ostravského chlastu

V Ostravě se vždycky pila první liga, a to minimálně od druhé poloviny devatenáctého století, když se malé městečko změnilo díky uhlí a oceli v průmyslovou metropoli Rakouska. V hornických hospodách se ale napřed chlastalo hlavně tvrdé, jak dokazuje i toto svědectví: „Jeden z padesáti ze sta se našel poradny, co nepil. Pil chlop, pila roba, pily starší děcka. Svojiho otce, něvim, či sem viděl střízlivého. Po šichtě vypil až jeden liter rumu.“ Podepsán havíř Felix Uher, narozený v roce 1889.

Báňští inženýři a s nimi i celá elita města však toužili i po decentnějším podávání alkoholických nápojů. Ve městě se proto začalo dařit kavárnám i plzeňským pivnicím, a pokud se ostravského archiváře Antonína Barcucha zeptáte na nejslavnější výčep v centru města, nezaváhá ani minutu: „U Rady. V roce 1913 restauraci založil hostinský Blažej Rada v dnešní Poštovní ulici. S údajně výborným prazdrojem.“

Patnáct lidí ve výtahu vs. výčep

Sedíme U Rady na šnytu. Z opětného nárůstu nakažených i obětí nemoci COVID-19 není majitel pivnice Marián Bavlšík zrovna nadšen. A soucítí s vysílenými lékaři a zdravotníky, vždyť k němu chodí na pivo i nejlepší ostravští primáři. „Nedělám žádnou revoluci. Za výsměch spravedlnosti však považuji, že nákupní centra i další obchody mohou zůstat otevřené,“ přemítá u malého piva stříknutého do půllitru rychlým tahem pípy. Je to poslední čepované v tomto roce, protože nové rozvolnění už nelze očekávat.

Bavlšík by neprotestoval, kdyby stát udělal před Vánocemi tvrdý lockdown. „Dneska jsem se byl podívat v nákupním centru. Z podzemních garáží jede ve výtahu patnáct lidí, nacpaní hlava na hlavě, proti tomu je hospoda bezpečný podnik. Problém je v tom, že my musíme zavřít. A ten výtah bude jezdit dál,“ dovolává se spravedlnosti. A nelze mu zazlívat, že v tom vidí i komplot silných a bohatých. „Napřed je přece třeba zklikvidovat malé živnostníky, aby se pak všechny hospody staly franšízami nějakých velkých společností.“

OSVČ za 15 tisíc. Výsměch

A rýpne si i do premiéra Andreje Babiše, jehož Agrofert prý „salámovou metodou“ ničí drobnou konkurenci. „Co udělal s malými producenty masa, to možná jednou udělá i s hospodami,“ myslí si hospodský. Pandemie prý oligarchům skvěle pomáhá s likvidací těch, kteří byznys neustojí. „Jsem pouhý živnostník, tedy OSVČ. V rámci kompenzací mám nyní nárok jen na 500 korun denně, tedy na 15 tisíc měsíčně. Mám ale čtyři zaměstnance, kteří teď dostávají mnohem vyšší náhrady než já, protože jim stát zaplatí stoprocentní ušlou mzdu. Není to absurdní?“

Letos se v restauraci U Rady zavřelo z vůle státu již potřetí. V březnu, říjnu a teď v prosinci. „Ve svobodném státě se má každý o své zdraví starat sám. Proč vůbec vláda někomu brání chodit do hospody, když mu zároveň umožňuje návštěvu supermarketu? Je to přece na lidech a jejich svobodné volbě, jak chtějí čelit pandemii,“ myslí si majitel pivnice a očima sklouzne k pamětní ceduli ne zdi. Ta připomíná, že zdejší pivo miloval i slavný německý skladatel Paul Hindemith, jenž pivnici poprvé navštívil v roce 1931.

Hospoda slavných klasiků

Hindemith byl U Radů okouzlen natolik, že se k šenku hrdě hlásil i při dalších cestách do Ostravy. A říkával, že je „Ostrauer Stammgast“, ostravský štamgast. V jednom dopise napsal: „Když nejsem delší dobu v Ostravě, cítím se nemocen jako lidé, kterým chybí vitamin C.“ A tím vitamínem pro něho bylo pivo U Rady, které tu okoušel i Leoš Janáček anebo slavní ruští skladatelé Igor Stravinskij či Sergej Prokofjev. Všichni hosté vyhlášeného Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Pro inspiraci k Radům chodíval i Jaromír Nohavica, než se stal abstinentem. Teď se tu zase občas objeví básník Petr Hruška, fotbalista Milan Baroš či Radek Pastrňák z kapely Buty i spousta jiných mladých muzikantů a herců. „Jsem velkým ctitelem svých předchůdců v této pivnici, která byla založena v roce 1913,“ říká majitel podniku Bavlšík. I za první heydrichiády v roce 1941 se tady zavíralo až v devět večer.

Na rozdíl od kulturních památek staroslavné pivnice nechrání žádný zákon. Dneska se čepuje, zítra tu mohou být kanceláře. „Snažím se nezklamat a pokračovat v tradici dlouhé 117 let. Společnost však přestává jednat z logiky věci a podle zdravého rozumu,“ myslí si hospodský. A dopije poslední letošní šnyt.

Tagy: