U čerpacích stanic nerostou pouze ceny paliv, ale také dalších prostředků nutných k provozu auta, jako jsou motorové oleje, brzdové kapaliny nebo ty do ostřikovačů. Posledně jmenovanou směs si lze přitom připravit doma za pár korun. V závislosti na sezóně vám stačí dvě až čtyři ingredience.
Bezvadný výhled z auta je jednou ze základních zákonných podmínek bezpečnosti silničního provozu. Zatímco zimní kapalina do ostřikovačů pomáhá především čistit zamrzající a zasolená okna, letní verze naopak usnadňuje odstraňování nečistot způsobených nálety hmyzu. Bez ohledu na roční období je tedy pro nás kapalina do ostřikovačů skoro nepostradatelná. Tzv. letní kapalina do ostřikovačů však stojí přinejmenším 90 Kč (za 5 l) a u benzinek i mnohem více. Vyrobit ji přitom lze z prostředků, které běžně míváte v kuchyni.
Domácí kuchyně
Kapaliny do ostřikovačů se běžně prodávají v pětilitrových kanystrech. K přípravě domácí kapaliny do ostřikovačů tedy budete potřebovat velkou mísu nebo hrnec. K pozdějšímu přelití do prázdné nádoby na kapalinu stačí použít kuchyňský trychtýř nebo nálevku na motorový olej.
Do předem připravené nádoby nalijeme čtyři litry vody, nejlépe skrz jemný filtr, díky čemuž minimalizujeme množství vodního kamene. Poté přidejte lžíci prostředku na mytí nádobí a důkladně promíchejte. Nepřehánějte množství prostředku na mytí nádobí, protože námi připravený výrobek nemá vytvořit příliš mnoho pěny.
Ano, letní kapalinu do ostřikovačů máte prakticky běžně doma a funguje úplně stejně, jako ta, kterou pořídíte u pumpy.
Až se zeptá zima
Na chladné počasí teď sice není ani pomyšlení, ale bude tu, než se nadějete. Se zimní kapalinou do ostřikovačů ale náklady rostou. Je do ní totiž nutné přidat alkohol, aby tekutina při nízkých teplotách nezamrzla. A to něco stojí. Domácí příprava však stále vyjde výrazně laciněji než nákup hotové směsi.
Ke čtyřem litrům vody a lžíci prostředku na mytí nádobí přidejte 100 ml octa a 250 ml 70 % silného isopropylalkoholu. Vyplatí se použít studenou vodu a kapalinu co nejdříve přelít do připravené nádoby, protože alkohol se odpařuje poměrně rychle.