reklama

Ředitel brněnské nemocnice: Zkuste Dušičky oželet nebo přesunout. Zvažte, zda cestovat

Zvažujte, jestli musíte cestovat a potkávat se, protože v těchto dnech se skutečně rozhoduje o tom, zda za 14 dnů budeme na konci s kapacitami jak prostorovými, tak personálními, uvedl v pořadu Nový den ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. Nový ministr zdravotnictví bude podle něj ke krizi přistupovat uvážlivě, racionálně a spíše půjde cestou přesvědčování než příkazů.

reklama

„Snažíme se být vždycky o nějaký krok kupředu, připravujeme dostatečný počet lůžek. S tím souvisí také příprava jakési nemocnice, nechci říkat polní, polopolní nemocnice na Výstavišti tak, abychom se vyhnuli vyčerpání kapacit,“ uvedl ředitel Štěrba.

„Kromě pacientů s covidem se samozřejmě musíme dále starat normálním způsobem o ostatní pacienty. O takzvaně necovidové. Protože lidi nepřestávají rodit, pořád mají infarkty, auta se srážejí a nádory také nepřestaly růst,“ dodal s tím, že počet lůžek zkrátka budou mít takový, jaký bude potřeba. „V tuto chvíli máme připravených nějakých 250 lůžek, z nich máme naplněných necelých 200.“

Personál záložní nemocnice bude úzkým hrdlem lahve

Tématem byla také připravovaná záložní nemocnice na brněnském Výstavišti. Klíčovou otázkou je samotný zdravotnický personál a jeho nedostatek.

„Personál samozřejmě bude úzkým hrdlem láhve. Připravujeme se na to. K dispozici je jednak traumatologický tým naší nemocnice, dobrovolníci, studenti zdravotnických oborů lékařské fakulty Masarykovy univerzity, kteří by mohli velmi pomoci. Hlásí se nám i někteří lékaři jiných odborností jako dětští praktici, hlásí se i zubaři, takže ten tým bychom měli dát dohromady a na cestě jsou dva trauma týmy ze zahraničí.“

Pomůže v Brně stejně jako v Praze armáda? „Naše informace byla taková, že armáda v podstatě svoje kapacity vyčerpala v Praze. A upřímně řečeno jsme ani v tuto chvíli neuvažovali jinak, než že to budeme muset zabezpečit sami vlastními prostředky,“ poznamenal Štěrba.

Zvažujte, zda cestovat a zda neoželet Dušičky

Moderátorku Nového dne, ranního vysílání televize CNN Prima NEWS, Soňu Porupkovou zajímalo, jak si ředitel vysvětluje, že se nákaza v současnosti přesouvá více směrem ke starší generaci. „Ten virus prochází populací a ti, co u nás leží, tak jsou skutečně pacienti starší 70 či  75 let, což není překvapivé, protože potřeba hospitalizací v této věkové kategorii je podstatně vyšší než u mladých jedinců,“ reagoval Štěrba.

A jak bude podle ředitele brněnské nemocnice přistupovat k řešení krize nový ministr zdravotnictví Jan Blatný?

„Já myslím, že uvážlivě, racionálně. A tak, jak ho znám celou dobu, spíš se bude snažit přesvědčovat o tom, co je rozumné, než něco vymáhat nějak násilím nebo příkazy,“ odpověděl Štěrba.

„Zvažujte, jestli musíte cestovat, zvažujete, jestli se musíte potkávat, protože v těchto dnech se skutečně rozhoduje o tom, zda za 14 dnů budeme na konci s kapacitami jak prostorovými, tak personálními. Možná zkuste Dušičky oželet nebo přeložit na nějaký delší čas,“ vzkázal na závěr editel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

Tagy:

Hlavní zprávy

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici
Volby 2021

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici

Výsledek exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS odhalil, že by se Češi raději orientovali na Západ. Počet těch, kteří se přikláněli k Východu, přitom za rok klesl na polovinu. Podle politiků Martina Kupky (ODS) a Lea Luzara (KSČM) za tím stojí pocit ohrožení. „Lidé si nyní uvědomují reálné hrozby, které přicházejí z Ruské federace, Východu nebo Číny. Nepochybně tomu pomohla i kauza Vrbětice,“ myslí si Kupka.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Řetězec zavedl nákup toaletního papíru s limitem. Hrozí nedostatek zboží, řidiči chybí

Z roku 2020 se obchodní řetězech Costco poučil a nechce zažít stejný scénář. Tehdy se lidé kvůli pandemii koronaviru obávali nedostatku zboží a v panice začali vykupovat toaletní papír či ubrousky. Tomu nyní řetězec předešel stanovením maximálního počtu kusů, který si lidé mohou zakoupit. Costco navíc čelí problémům v distribuci, produktů proto může být i nedostatek.

reklama

Domácí zpravodajství

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama