reklama

Ředitel brněnské nemocnice: Zkuste Dušičky oželet nebo přesunout. Zvažte, zda cestovat

Zvažujte, jestli musíte cestovat a potkávat se, protože v těchto dnech se skutečně rozhoduje o tom, zda za 14 dnů budeme na konci s kapacitami jak prostorovými, tak personálními, uvedl v pořadu Nový den ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. Nový ministr zdravotnictví bude podle něj ke krizi přistupovat uvážlivě, racionálně a spíše půjde cestou přesvědčování než příkazů.

reklama

„Snažíme se být vždycky o nějaký krok kupředu, připravujeme dostatečný počet lůžek. S tím souvisí také příprava jakési nemocnice, nechci říkat polní, polopolní nemocnice na Výstavišti tak, abychom se vyhnuli vyčerpání kapacit,“ uvedl ředitel Štěrba.

„Kromě pacientů s covidem se samozřejmě musíme dále starat normálním způsobem o ostatní pacienty. O takzvaně necovidové. Protože lidi nepřestávají rodit, pořád mají infarkty, auta se srážejí a nádory také nepřestaly růst,“ dodal s tím, že počet lůžek zkrátka budou mít takový, jaký bude potřeba. „V tuto chvíli máme připravených nějakých 250 lůžek, z nich máme naplněných necelých 200.“

Personál záložní nemocnice bude úzkým hrdlem lahve

Tématem byla také připravovaná záložní nemocnice na brněnském Výstavišti. Klíčovou otázkou je samotný zdravotnický personál a jeho nedostatek.

K tématu

„Personál samozřejmě bude úzkým hrdlem láhve. Připravujeme se na to. K dispozici je jednak traumatologický tým naší nemocnice, dobrovolníci, studenti zdravotnických oborů lékařské fakulty Masarykovy univerzity, kteří by mohli velmi pomoci. Hlásí se nám i někteří lékaři jiných odborností jako dětští praktici, hlásí se i zubaři, takže ten tým bychom měli dát dohromady a na cestě jsou dva trauma týmy ze zahraničí.“

Pomůže v Brně stejně jako v Praze armáda? „Naše informace byla taková, že armáda v podstatě svoje kapacity vyčerpala v Praze. A upřímně řečeno jsme ani v tuto chvíli neuvažovali jinak, než že to budeme muset zabezpečit sami vlastními prostředky,“ poznamenal Štěrba.

Zvažujte, zda cestovat a zda neoželet Dušičky

Moderátorku Nového dne, ranního vysílání televize CNN Prima NEWS, Soňu Porupkovou zajímalo, jak si ředitel vysvětluje, že se nákaza v současnosti přesouvá více směrem ke starší generaci. „Ten virus prochází populací a ti, co u nás leží, tak jsou skutečně pacienti starší 70 či  75 let, což není překvapivé, protože potřeba hospitalizací v této věkové kategorii je podstatně vyšší než u mladých jedinců,“ reagoval Štěrba.

A jak bude podle ředitele brněnské nemocnice přistupovat k řešení krize nový ministr zdravotnictví Jan Blatný?

„Já myslím, že uvážlivě, racionálně. A tak, jak ho znám celou dobu, spíš se bude snažit přesvědčovat o tom, co je rozumné, než něco vymáhat nějak násilím nebo příkazy,“ odpověděl Štěrba.

„Zvažujte, jestli musíte cestovat, zvažujete, jestli se musíte potkávat, protože v těchto dnech se skutečně rozhoduje o tom, zda za 14 dnů budeme na konci s kapacitami jak prostorovými, tak personálními. Možná zkuste Dušičky oželet nebo přeložit na nějaký delší čas,“ vzkázal na závěr editel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

Další hlavní zprávy

Příběhy z první linie

Tatínek zemřel. Prosím, ať maminka přežije. Lékařka z JIP popsala příběhy z nemocnice

Tatínek zemřel. Prosím, ať maminka přežije. Lékařka z JIP popsala příběhy z nemocnice

Lékaři i zdravotní sestřičky jsou fyzicky i psychicky velice unavení. Pro CNN Prima NEWS o tom promluvila lékařka Renata Černá Pařízková, která pracuje na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Hradec Králové a stará se o pacienty s nejtěžšími průběhy nemoci. „Každý z pacientů má svůj příběh a svoji rodinu,“ začíná vyprávět.

Rozhovor

Pravnuk Jaroslava Haška: Na pivo přijďte jako Švejk, v šest večer po pandemii

Pravnuk Jaroslava Haška: Na pivo přijďte jako Švejk, v šest večer po pandemii

Nejpřekládanější český román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války spisovatele Jaroslava Haška poprvé vyšel právě před 100 lety. „Máme pandemii, žádné oslavy se nekonají. Řeknu to slovy Švejka: Přijďte ke mně na pivo v šest večer po pandemii,“ parafrázuje pravnuk spisovatele Martin Hašek známý výrok ze Švejka, jenž byl vyřčen na bojišti prvé světové války: „Po válce v šest hodin večer u Kalicha.“

V nemocnicích přibylo pacientů ve vážném stavu. Šíření epidemie ale zpomalilo
Hamáčku, vedeme 1:0. Chceme vyhodit tebe a Andreje ze sedla, vzkazuje Chcípl PES
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Politici se pustili do Babiše za výrok k maturitě: Nechceme žít v Agrofertistánu
Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Další články
reklama
reklama