reklama

Ředitel brněnské nemocnice: Zkuste Dušičky oželet nebo přesunout. Zvažte, zda cestovat

Zvažujte, jestli musíte cestovat a potkávat se, protože v těchto dnech se skutečně rozhoduje o tom, zda za 14 dnů budeme na konci s kapacitami jak prostorovými, tak personálními, uvedl v pořadu Nový den ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. Nový ministr zdravotnictví bude podle něj ke krizi přistupovat uvážlivě, racionálně a spíše půjde cestou přesvědčování než příkazů.

reklama

„Snažíme se být vždycky o nějaký krok kupředu, připravujeme dostatečný počet lůžek. S tím souvisí také příprava jakési nemocnice, nechci říkat polní, polopolní nemocnice na Výstavišti tak, abychom se vyhnuli vyčerpání kapacit,“ uvedl ředitel Štěrba.

„Kromě pacientů s covidem se samozřejmě musíme dále starat normálním způsobem o ostatní pacienty. O takzvaně necovidové. Protože lidi nepřestávají rodit, pořád mají infarkty, auta se srážejí a nádory také nepřestaly růst,“ dodal s tím, že počet lůžek zkrátka budou mít takový, jaký bude potřeba. „V tuto chvíli máme připravených nějakých 250 lůžek, z nich máme naplněných necelých 200.“

Personál záložní nemocnice bude úzkým hrdlem lahve

Tématem byla také připravovaná záložní nemocnice na brněnském Výstavišti. Klíčovou otázkou je samotný zdravotnický personál a jeho nedostatek.

K tématu

„Personál samozřejmě bude úzkým hrdlem láhve. Připravujeme se na to. K dispozici je jednak traumatologický tým naší nemocnice, dobrovolníci, studenti zdravotnických oborů lékařské fakulty Masarykovy univerzity, kteří by mohli velmi pomoci. Hlásí se nám i někteří lékaři jiných odborností jako dětští praktici, hlásí se i zubaři, takže ten tým bychom měli dát dohromady a na cestě jsou dva trauma týmy ze zahraničí.“

Pomůže v Brně stejně jako v Praze armáda? „Naše informace byla taková, že armáda v podstatě svoje kapacity vyčerpala v Praze. A upřímně řečeno jsme ani v tuto chvíli neuvažovali jinak, než že to budeme muset zabezpečit sami vlastními prostředky,“ poznamenal Štěrba.

Zvažujte, zda cestovat a zda neoželet Dušičky

Moderátorku Nového dne, ranního vysílání televize CNN Prima NEWS, Soňu Porupkovou zajímalo, jak si ředitel vysvětluje, že se nákaza v současnosti přesouvá více směrem ke starší generaci. „Ten virus prochází populací a ti, co u nás leží, tak jsou skutečně pacienti starší 70 či  75 let, což není překvapivé, protože potřeba hospitalizací v této věkové kategorii je podstatně vyšší než u mladých jedinců,“ reagoval Štěrba.

A jak bude podle ředitele brněnské nemocnice přistupovat k řešení krize nový ministr zdravotnictví Jan Blatný?

„Já myslím, že uvážlivě, racionálně. A tak, jak ho znám celou dobu, spíš se bude snažit přesvědčovat o tom, co je rozumné, než něco vymáhat nějak násilím nebo příkazy,“ odpověděl Štěrba.

„Zvažujte, jestli musíte cestovat, zvažujete, jestli se musíte potkávat, protože v těchto dnech se skutečně rozhoduje o tom, zda za 14 dnů budeme na konci s kapacitami jak prostorovými, tak personálními. Možná zkuste Dušičky oželet nebo přeložit na nějaký delší čas,“ vzkázal na závěr editel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

Další hlavní zprávy

Vláda

Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici

Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se nezúčastnil dnešní tiskové konference po jednání uhelné komise kvůli náhlé zdravotní indispozici. Tiskové oddělení ministerstva ČTK sdělilo, že je Brabec na vyšetření v nemocnici. Původně měl společně s dalším předsedou komise, ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO), komentovat dnes přijaté doporučení komise ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038.

Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Problémy s dodávkami vakcín. Pfizer letos nabídne jen polovinu plánovaných dávek
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly
Čeští vědci vyvinuli nový typ papíru, který dokáže zlikvidovat koronavirus
Další články
reklama
reklama