Slovenský ústavní soud zakázal konání referenda o vypsání předčasných voleb, o něž požádalo prostřednictvím petice přes 585 tisíc Slováků. Vyplývá to ze středečního verdiktu ústavních soudců. Ti z podnětu prezidentky Zuzany Čaputové posuzovali otázku konání plebiscitu a dospěli k závěru, že není v souladu s ústavou. Novinářům to řekl předseda soudu Ivan Fiačan. Podle zákona tak zmíněné lidové hlasování nelze vyhlásit.
Podle Fiačana by referendum o zkrácení volebního období obcházelo stanovená pravidla fungování parlamentu a porušilo by způsob dělby moci.
Petici podepsalo více než půl milionu lidí a stáli za ní především současní lídři opozice – expremiéři Robert Fico ze Směru-SD a Peter Pellegrini z Hlasu-SD. Právě lidé spjatí s těmito politiky a stranami patřili při sbírání podpisů mezi nejaktivnější. Směr-SD byl ještě před rokem dlouhodobou vládnoucí stranou na Slovensku a Hlas-SD je aktuálně označován za nejpopulárnější stranu v zemi.
Směr-SD a Hlas-SD dříve shodně tvrdily, že na Slovensku moc pochází z lidu, a proto považovali otázku referenda za přípustnou.
Pellegrini v krátkém vyjádření rozhodnutí Ústavního soudu SR komentoval jako „černý den slovenské demokracie“. „Toto rozhodnutí je tvrdou fackou slovenské demokracii a také tvrdou fackou lidem, kterým tak odňali možnost naplnit jedno ze základních demokratických práv,“ prohlásil Pellegrini.
VYHLÁSENIE STRANY HLAS – SD K VERDIKTU ÚSTAVNÉHO SÚDU
Posted by Peter Pellegrini on Wednesday, July 7, 2021
Fico na tiskové konferenci po rozhodnutí soudu řekl, že jej respektuje. „Nebudeme bouchat Ústavnímu soudu na dveře a konat před ním demonstrace,“ slíbil Fico. Zároveň však nevyloučil možnost, že by se v Parlamentu pokusil o změnu Ústavy tak, aby referendum při zisku dostatečného množství podpisů bylo umožněno.
Poněkud překvapivě našel Fico, Pellegrini a signatáři petice za referendum u donedávna premiéra a nyní ministra financí Igora Matoviče. „Hluboce nesouhlasím se zlomyslným konáním prezidentky Zuzany Čaputové. Pokud by podpisy za konání referenda posbírala její progresivní skupinka, ani by ji nenapadlo dávat možnost Ústavnímu soudu referendum zablokovat,“ napsal na sociální sítě Matovič s tím, že takto jde o „plivanec do očí 600 tisíc lidem“.
Hlboko nesúhlasím so zlomyselným konaním pani prezidentky Čaputovej. Ak by podpisy za konanie referenda vyzbierala jej...
Posted by Igor Matovic on Wednesday, July 7, 2021
Někteří slovenští právníci už dříve zpochybnili, že referendum o nových volbách by bylo v souladu s ústavou, byť dvě podobná lidová hlasování v zemi dříve už byla. Tehdy ale otázku referenda ústavní soud neposuzoval. Předčasné volby v zemi byly naposledy v roce 2012, konaly se ovšem po rozhodnutí sněmovny, jež ústavním zákonem zkrátila své volební období.