Hnutí ANO souhlasí se zavedením dalšího pilíře penzijního systému. Chce lidi motivovat, aby si na důchod spořili prostřednictvím státem garantovaných investic. V podcastu Chuť moci komentátora CNN Prima NEWS Thomase Kulidakise to řekl místopředseda hnutí a stínový premiér Karel Havlíček. Jako příklad takových investic zmínil dostavbu jaderných bloků. Nabízí tzv. skandinávský model, v němž by se lidé na výstavbě podíleli svými penězi – s výhledem na státem garantovanou úrokovou sazbu.
Havlíček v podcastu Chuť moci odmítl srovnání se sbírkou na Národní divadlo, to prý byla prostá sbírka. „Na to Národní divadlo se lidé skládali tak, že tam dali peníze a už je jaksi nikdy nedostali zpátky. Tady je to tak, že si pouze zhodnocujete vaše zdroje, které si potom samozřejmě využijete v důchodu, ale zhodnocujete si je se zajímavou a státem garantovanou úrokovou sazbou,“ říká Havlíček s tím, že tzv. skandinávský model je výhodnější než si na dostavbu jaderných bloků půjčovat u zahraničních bank. „Nepodceňujme lidi, že si toto nevyhodnotí. Podívejte se třeba na státní dluhopisy, jak se po nich zaprášilo… Lidi vidí stát jako určitého garanta,“ říká.
ČTĚTE TAKÉ: Vondra: Zákaz spalovacích motorů zrušíme. Nesmysl, nikdo to řešit nebude, namítá Kolaja
Věk odchodu do důchodu by podle něj vláda hnutí ANO nezvýšila. I když Havlíček připouští, že v budoucnu se tomu některá příští vláda částečně nevyhne. „Ale víte, jaký zde bude trh práce za 20 až 30 let s ohledem na nové technologie, s ohledem na umělou inteligenci?“ ptá se s tím, že dopady umělé inteligence různé studie modelují jinak a nelze je zatím odhadnout: „Abych tady dneska říkal, že to takhle dopadne, na to už je člověk příliš zkušený a měl by si uvědomit, že to stejně nakonec bude pravděpodobně jinak, než si namaluje.“
K TÉMATU: Diskuse ministra práce a sociálních věcí Jurečky a stínového ministra ANO Juchelky. Podívejte se na video.
Stát se podle Havlíčka v nějaké formě nevyhne zestátnění společnosti ČEZ, variant je podle něho více. Za „nejčistší“ cestu by považoval vykoupení minoritních akcionářů s bonusovou prémií. „Ti minoritní akcionáři, to nejsou žádní nájezdníci, to jsou regulérní subjekty, firmy, firmičky, fyzické osoby, které tam daly peníze, aby se jim zhodnotily,“ říká Havlíček a připomíná, že celá řada akcionářů investovala do ČEZ třeba jako pojistku na seniorský věk. „Nemůžeme s nimi vydrbat. Ne to, co dělá vláda, že vymýšlí nějaký lex ČEZ, jenom aby je dostala pryč.“
Pomáhejme Ukrajině, hranicí je třetí světová válka
V Česku podle Havlíčka probleskují prvky totality, i když jako totalitu by celkově dnešní režim nenazval a nelze ho srovnávat s atmosférou 70. nebo 80. let. Varuje ale před zneužitím dominantního postavení současné pětikoalice. „Dneska tady pětikoalice má parlament, má Senát, má vládu samozřejmě, jejich kandidát je prezidentem. Jedna z definic prvků totalitarismu je o tom, že k tomu dochází, když ta dominantní strana nebo ta koalice začíná prostřednictvím byrokratického aparátu, který posiluje a posiluje, umlčovat svoje oponenty,“ říká Havlíček.
V pohledu na válečný konflikt na Ukrajině Havlíček zastává názor, že se Ukrajině má pomáhat. Má to ale určité hranice. „Že se tady nemůže prostě vyprovokovat třetí světová válka. Já nevím, jestli si uvědomujeme, kam až se posouváme, a jestli někdo zná filozofii těch Rusů – podívejte se, jak válčili v minulosti, jak válčili v dobách napoleonských, v dobách 1. a 2. světové války. To jsou šílenci v tomhle,“ říká Karel Havlíček v podcastu Chuť moci.