Ceny čaje v Indii vystouply kvůli povodním a pandemii koronaviru na rekordní hodnoty. Především tyto dva důvody snížily produkci v hlavním pěstitelském regionu. Indie je přitom druhým největším producentem čaje na světě po Číně. S odvoláním na informace od obchodníků to uvedla agentura Reuters.
Růst cen sice podpoří indický čajový průmysl, který bojuje s rostoucími náklady, může ale omezit vývoz z hlavního města Nové Dillí a naopak podpořit dodávky od konkurentů, jako jsou Keňa a Srí Lanka.
Povodně poničily čajové plantáže v severovýchodním státě Ásám, který se na celkové produkci v Indii podílí více než polovinou. Už předtím tam ale sklizeň nepříznivě ovlivnilo omezení pohybu, které mělo zabránit šíření nemoci COVID-19. Kvůli tomu se pěstitelé také potýkali s nedostatkem pracovní síly.
Podle Indické čajové asociace by měl pokles produkce o deset procent kompenzovat růst cen o dvanáct procent. „Osm let ceny čaje stagnovaly. Příští rok by mohly zase klesnout, protože se čeká vyšší sklizeň,“ uvedl předseda asociace Prabhat Bezboruah.
Výpadek sklizně se nejspíš nepodaří nahradit
Letošní pokles sklizně zvýšil týdenní aukční ceny na rekordních 232,60 rupie, v přepočtu 71 korun za kilogram. To je o 57 procent více než loni. Podle tajemníka Asociace obchodníků s čajem v Kalkatě Kalyana Sundarama se v posledních letech měnily ceny čaje ročně v průměru pouze o jedno až tři procenta.
Výpadek sklizně se pravděpodobně nepodaří nahradit, protože mnoho plantáží zůstává pod vodou a druhá část sklizně, ze které většinou získají pěstitelé více peněz, byla poničena. Při druhé fázi sklizně se sklízejí listy, které vyrostou na začátku sezony v období dešťů, až když jsou první listy otrhané.
„Výrobní náklady v posledních několika letech výrazně vzrostly. Mnoho výrobců čaje nemusí přežít, pokud se ceny neudrží na současné úrovni,“ uvedl Sujit Patra, tajemník Indické čajové asociace.