Aktuální covidová statistika
Epidemie koronaviru v Česku dál sílí, v úterý přibylo nejvíc potvrzených případů za dobu epidemie, testy odhalily 28 469 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet nových případů výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron.
Dosavadní rekord držel loňský 25. listopad s 27 937 pozitivními testy. V mezitýdenním srovnání potvrdily laboratoře toto úterý zhruba o 16 tisíc nákaz víc. Od pondělního zahájení testování ve firmách roste také počet provedených testů, za úterý jich ministerstvo eviduje přes 128 tisíc, o 29 tisíc víc než před týdnem.
Víte, jak se omikron projevuje u dětí? Příznaky onemocnění se od dospělých liší
Omikronová vlna se žene světem. Infekčnější varianta koronaviru by však podle dosavadních dat měla u nakažených způsobit mírnější průběh než delta. Přesto by se měli mít lidé na pozoru před příznaky nemoci. Ty se mohou u dětí a dospělých lišit. Víte jak?
Predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny epidemie na konci ledna mohly dostat k 50 tisícům případů denně. Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek v úterý v rozhovoru pro Televizi Seznam uvedl, že reálný počet nakažených v populaci nebude kvůli limitující kapacitě testů znám. „Do deseti dnů však budeme vědět, jestli omikron zahltí nemocnice, nebo ne,“ řekl.
V úterý vyžadovalo nemocniční péči 1 635 pacientů s onemocněním COVID-19, z nich 252 bylo v těžkém stavu. Obě čísla prozatím klesají. Loni na přelomu listopadu a prosince, kdy přibývalo přes 20 tisíc nakažených denně, bylo hospitalizovaných s covidem přes sedm tisíc.
V posledních týdnech přibývá také opakovaných nákaz koronavirem. V denním přírůstku nakažených na webu ministerstva takzvané reinfekce zahrnuty nejsou. Za úterý jich statistiky evidují asi 3 700, před týdnem to bylo kolem 1 300. Odborníci upozorňují na to, že počet opakovaných nákaz bude s dalším šířením varianty omikron v ČR dál růst. Prodělání nemoci totiž u této varianty chrání před nákazou méně než u delty a jí předcházejících variant koronaviru.
Nejvíce se nákaza šíří v Praze
Spolu s denními nárůsty počtu nakažených se zvyšuje i takzvané incidenční číslo, tedy počet nových případů koronaviru za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku se z úterních 799 zvýšilo na 950 případů, stouplo ve všech krajích. Nejhorší situace je nadále v Praze s aktuální incidencí 1 819. V úterý byl v hlavním městě denní počet potvrzených případů opět rekordní, testy tam odhalily 5 741 pozitivních. Vyšší incidenci než tisíc má ještě Středočeský kraj. Naopak relativně nejlépe je na tom Vysočina a Moravskoslezský kraj, kde připadá na 100 tisíc obyvatel v posledních sedmi dnech 529 nově nakažených, respektive 552.
Někteří očkovaní neměli nárok na pět testů zdarma. Systém jim chybně schválil pouze dva
Systém ministerstva zdravotnictví umožňoval očkovaným otestovat se PCR metodou zdarma pouze dvakrát za měsíc. Krátce poté, co se tato zpráva objevila v médiích, resort technickou závadu odstranil. Lidé s dokončenou vakcinací tak mají nadále nárok na pět hrazených preventivních testů.
Část firem se v pondělí, odkdy se až na výjimky musí dvakrát týdně testovat všichni pracovníci, rozhodla testovat své zaměstnance antigenními testy, které provádějí zdravotníci. Jejich výsledky se na rozdíl od samotestů projeví v denní statistice. Pracovníci, kterým vyjde antigenní samotest pozitivní, mohou pětidenní karanténu ukončit dřív negativním PCR testem, který ale nemají povinnost podstoupit. Za úterý ministerstvo zdravotnictví registrovalo přes 101 tisíc PCR testů, o 23 tisíc víc než před týdnem.
Podíly potvrzených případů nemoci na počtu provedených testů rostou. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil na téměř 38 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních na zhruba 25 procent a u preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce na téměř 14 procent.
Vakcínu proti covidu v úterý v Česku dostalo 55 428 lidí. Z toho si 47 348 lidí s dříve dokončeným očkováním přišlo pro posilující dávku, jejich počet tak přesáhl 3,37 milionu. Dokončené očkování má víc než 6,74 milionu lidí, celkově zdravotníci za víc než rok očkování v ČR rozdali téměř 16,6 milionu dávek.
Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,65 milionu případů nákazy a zemřelo 36 937 lidí s prokázaným onemocněním COVID-19.