Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v prvním pololetí v důsledku negativních dopadů koronavirové krize na veřejné finance zhoršila rekordních 33 státních ratingů. Zeslabené hodnocení úvěrové spolehlivosti států navíc patrně ještě není u konce. Rating České republiky nicméně potvrdila na stupni AA– se stabilním výhledem.
James McCormack, který má ve Fitch státní ratingy na starosti, upozornil, že agentura hodnotí výhled ratingů čtyř desítek zemí jako negativní. To signalizuje, že by agentura v dohledné době mohla přikročit ke zhoršení ratingových známek těchto států.
„Nikdy v historii Fitch Ratings jsme neměli negativní výhled u 40 zemí současně,“ řekl McCormack v televizním pořadu CNBC s názvem Capital Connection. „Už v první polovině roku jsme zhoršili 33 státních ratingů. V žádném roce jsme jich ještě nikdy tolik nezhoršili, nyní jsme to udělali už za půl roku,“ dodal.
Mezinárodní měnový fond: Migrace zrychluje ekonomický růst vyspělých zemí
Ekonomické dopady migrace se znovu dostaly do centra pozornosti ekonomického výzkumu, ale i politických debat přinejmenším v posledních pěti letech. Přestože historické zkušenosti ukazují spíše na pozitivní vliv migrace na ekonomiky přijímajících zemí, stále existují obavy, zda příchozí nebudou pro cílové země spíše zátěží.
Fitch v pololetí snížila například hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie, Austrálie, Itálie či Slovenska a výhled zhoršila na negativní mimo jiné u Francie. Rating České republiky nicméně potvrdila na stupni AA– se stabilním výhledem.
Nakonec si pravděpodobně pohorší všichni
McCormack upozornil, že vlády letos zvyšují výdaje, aby pomohly svým ekonomikám překonat negativní dopady koronavirové krize. Předpověděl, že se tak zhorší finanční pozice všech 119 zemí, které agentura Fitch hodnotí. Toto zhoršení podle něj může mít podobu vyšších deficitů či menších přebytků vládních rozpočtů a rostoucích státních dluhů. Mezinárodní měnový fond (MMF) už dříve varoval, že celosvětový veřejný dluh by mohl překročit hranici 100 % globálního hrubého domácího produktu (HDP).
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.